20:20 2018 Gegužės 24
Vilnius+ 21°C
Tiesioginis eteris
  Gintautas Paluckas, archyvinė nuotrauka

  Gintautas Paluckas prieš nomenklatūrą

  © Photo: Vilniaus socialdemokratai
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  3410

  Socialdemokratų partijos skyriai kaip ir jos pirmininkas Gintautas Paluckas didžiąja dalimi remia koalicijos su "Valstiečiais" nutraukimą, bet jos frakcija Seime tam atvirai prieštarauja. Kas laimės - "nauja šluota" ar nomenklatūra, kol kas neaišku.

  VILNIUS, rugsėjo 12 — Sputnik, Andrius Petrinis. Net matydami tai, kad partijos skyriai yra aiškiai nusiteikę prieš tolimesnę koalicinę partnerystę su "valstiečiais", socdemų frakcijos Seime seniūnas Andrius Palionis ir jų vicepirmininkas Gediminas Kirkilas staiga sugalvojo pasirašyti su kol kas dar koalicijos partneriais bendradarbiavimo memorandumą, kas yra atviras iššūkis naujam partijos pirmininkui Gintautui Paluckui.

  Reikalo esmė gana paprasta. Paluckas pamatė, kad "Valstiečiai" vertina socdemus kaip priedėlį, kuris turi besąlygiškai vykdyti jų nurodymus, ir nusprendė pasitraukti iš koalicijos, žinodamas, kad partija jį parems. Manytina, kad toks sprendimas bus naudingas tiek jam, siekiant įtvirtinti valdžios pozicijas "kolektyvo" viduje, tiek partijai, kuri perspektyvoje galės daugiau laimėti dirbdama opozicijoje, o ne "skęsti" kartu su pasipūtusiais, bet nesugebančiais efektyviai valdyti šalį, "valstiečiais".

  Tačiau, pavyzdžiui, konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis pasiruošęs lažintis, kad socdemai liks koalicijoje. Taip manyti jį, matyt, verčia įsitikinimas, kad jų nomenklatūra nenorės prarasti, kad ir nedidelės, valdžios, kuri kartu yra ir finansinis resursas. Palionio ir Kirkilo memorandumo iniciatyva tik patvirtino jaunojo Landsbergio prielaidą.

  Kol kas Paluckui pavyko užkirsti kelią pasirašyti minėtą dokumentą — tai spręs partijos prezidiumas. Tačiau, ar laimėjęs mūšį jis laimės karą, neaišku, nes teoriškai frakcija Seime gali net nepaklusti partijos sprendimui.

  Pastarasis scenarijus, žinoma, būtų katastrofa socialdemokratų  partijos įvaizdžiui. Todėl tikėtina, kad pagrindinė kova vyks užkulisiuose, kur Paluckui reikės užsitikrinti ne tik skyrių, bet ir bent dalies įtakingų partijos senbuvių paramą. Kitaip jis gali atsisveikinti ir su pirmininko postu, nes priešprieša, atrodo, yra principinė, ir ant kortos pastatyta labai daug.

  Galiausiai, šio žaidimo rezultato su nerimu turėtų laukti ir "valstiečiai", kuriems gali tekti dirbti mažumos vyriausybės sąlygomis, nes konservatoriai dabartinėje situacijoje bus linkę įtakoti jų politiką iš šalies, o ne riboti savo pasirinkimą koalicine sutartimi. Taip pat pabrėžtina, kad kol kas į situaciją nesikiša prezidentūra. Laukiame spektaklio tęsinio.

  Dar šia tema

  Naujas socialdemokratų lyderis: reikšmė partijai, koalicijai ir Lietuvai
  Socialdemokratai siūlo įvertinti Seimo narių ryšius su Rusija
  Koalicija vėl nesutaria: "valstiečiai" siūlo 40 dienų Seimo narių atostogas
  "Valstiečiai" ryžtingai ruošiasi mažinti vaistų kainas
  Tegai:
  valdančioji koalicija, Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP), Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), Gintautas Paluckas
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos