06:37 2020 Vasario 29
Tiesioginis eteris
 • USD1.0977
 • RUB73.6096
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (278)
  39

  Naujienų portalas 15 min.lt išsiaiškino, kad Lietuvos mokslininkai konsultuoja Baltarusijos valstybines institucijas ir specialistus, prižiūrinčius Astravo atominės elektrinės projektą

  VILNIUS, rugsėjo 21 — Sputnik. Kaune įsikūrusio Lietuvos energetikos specialistai konsultuoja Baltarusijos ypatingų situacijų ministerijai priklausančią Branduolinės ir radiacinės saugos tarnybą "Gosatomnadzor", kuri iš esmės yra atsakinga už Astravo atominės elektrinės saugą, teigia portalas 15 min.lt.

  Institutas dalyvauja konsultavimo projekte, kurio vertė 3,5 milijonų eurų ir kuri palaiko Europos Komisija.

  "Mes konsultuojame baltarusius, kaip reikia tikrinti rusų pateikiamus dokumentus. Mokome pagal vakarietiškas taisykles", — 15min paaiškino Lietuvos energetikos instituto Branduolinių įrenginių saugos laboratorijos vadovas Eugenijus Ušpuras, kuris taip pat dalyvauja konsultacijų projekte.

  "Ši parama kaimyninei šaliai yra būtina, kad būtų užtikrinta Baltarusijos branduolinės energetikos priežiūra ir reguliavimas. Tai svarbu ne tik Baltarusijai, bet ir Lietuvai (kurios pasienyje statoma atominė elektrinė) bei visai likusiai Europai", — rašoma projekte, kurio kopiją turi ir 15 min.lt redakcija.

  Astravo Ae statybos, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Виктор Толочко

  Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas yra nustebęs dėl tokios mokslininkų veiklos.

  "Man tai naujiena. Lietuva šią elektrinę laiko nesuderinama su nacionalinio saugumo interesais, todėl visais lygiais turime siekti, kad ji nefunkcionuotų", — sakė Bakas.

  Buvęs Lietuvos energetikos instituto vadovas Jurgis Vilemas laikosi kitos nuomonės, Jis mano, kad Astravo atominės elektrinės saugumu susirūpinę lietuviai kaip tik turėtų labiau prisidėti prie baltarusių projekto.

  "Mūsų interesas — kuo saugesnė elektrinė. Elektros iš jos galime nepirkti, o ir nepirksime, nes turime pigesnių alternatyvų, tačiau, mano galva, gerai, kad Lietuvos specialistai konsultuoja baltarusius saugumo klausimais. Nes tai turėtų rūpėti ir mums", — 15min sakė jis.

  Birželį Seimas įstatymu pripažino, kad Astravo AE kelia grėsmę nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai. Per tris mėnesius nuo šio įstatymo priėmimo Vyriausybė turi patvirtinti apsaugos priemonių nuo Astravo AE įgyvendinimo planą.

  Apie Astravo AE

  50 kilometrų nuo Vilniaus statomoje Astravo AE bus įrengti du reaktoriai, kurių kiekvieno galia — 1200 megavatų. Pirmąjį reaktorių planuota įjungti 2019 metais, o antrasis reaktorius, kaip planuojama, turėtų pradėti veikti 2020 metais. Baltarusijos AE statoma Gardino srities Astravo rajone.

  Projekto užsakovas — Respublikinė unitarinė įmonė "Belorusskaya AES", o projekto generalinis rangovas — Rusijos "Atomstroieksport", korporacijos "Rosatom" dalis.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (278)

  Dar šia tema

  Lietuva parengė Astravo elektros energijos importo ribojimo projektą
  Kasčiūnas: mes nelabai nusiminę dėl Astravo AE rezoliucijos atmetimo
  Semaška: situacija su Astravo AE labai politizuota
  Minskas tikisi atnaujinti dialogą su Vilniumi dėl Astravo AE
  Tegai:
  Astravo AE, Lietuvos energetikos institutas

  Svarbiausios temos