22:26 2020 Spalio 27
Tiesioginis eteris
 • USD1.1832
 • RUB90.5710
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  NATO karinės pratybos ir Lietuva (90)
  47

  Savaitę Lietuvos kariai dalyvaus jau devintą kartą rengiamose NATO krizių valdymo pratybose, kurių metu mokysis atremti hibridinio karo elementus pagal fiktyvų, tačiau realistišką scenarijų

  VILNISU, spalio 4 — Sputnik. Lietuva 2017 metų spalio 4-11 dienomis jau devintąjį kartą dalyvauja NATO krizių valdymo pratybose (Crisis Management Exercise 2017, CMX17), kurių metu ruošiamasi patikrinti Aljanso ir partnerių konsultacijų ir sprendimų priėmimo procedūras išgalvotos krizės sąlygomis strateginiu politiniu ir kariniu lygiu, rašome Krašto apsaugos ministerijos pranešime spaudai.

  Šiose pratybose dalyvauja ir sprendimus priiminėja NATO būstinė bei sąjungininkų sostinių institucijos, taip pat abiejų strateginių vadaviečių civilinis ir karinis personalas. Tai Aljansui aktualios Šiaurės Atlanto sutarties 4 ir 5 straipsnių pratybos, įgyvendinamos atsižvelgiant į NATO Varšuvos vadovų susitikimo sprendimus.

  Antrosios nacionalinės kibernetinio saugumo pratybos vyks Lietuvoje >>

  CMX17 pratybos paremtos fiktyviu, tačiau realistišku scenarijumi, bus naudojami hibridinio karo elementai.

  Siekiant tobulinti NATO ir Europos Sąjungos atsako į krizes koordinaciją, kartu bus rengiamos paralelinės ir koordinuotos pratybos su ES.

  NATO priešakinis batalionas

  NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinė grupė Lietuvoje dislokuota nuo šių metų pradžios. Joje šiuo metu daugiau kaip 450 Vokietijos, 100 Belgijos, 20 Liuksemburgo, 200 Nyderlandų ir per 200 Norvegijos karių. Kovinė grupė yra integruota į Lietuvos kariuomenės Mechanizuotąją pėstininkų brigadą "Geležinis Vilkas" Rukloje. Bataliono kovinei grupei Lietuvoje vadovauja ir jos pagrindą sudaro Vokietijos kariai.

  Šiandien Baltijos šalyse ir Lenkijoje dislokuotos keturios rotacinės daugianacionalinės kovinės grupės, kuriose maždaug 4,5 tūkstančių karių. Joms vadovauja Vokietija, Kanada, Jungtinė Karalystė JAV. Šios pajėgos yra gynybinio pobūdžio ir dislokuotas atgrasymo tikslais.

  Aljansas taip pat yra tris kartus padidinęs NATO greito reagavimo pajėgas iki 40 tūkstančių karių, kurių priešakyje — ypač greito reagavimo pajėgos. Taip pat veikia ir aštuoni nedideli aljanso štabai — NATO pajėgų integravimo vienetai.

  Pajėgų didinimas

  Beprecedentis nuo Šaltojo karo pabaigos NATO karinių pajėgų Rytų Europoje stiprinimas aiškinamas neva padidėjusia agresija iš Rusijos. Tačiau 2017 metų sausį NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas interviu BBC pareiškė, kad Aljansas nemato teisioginės grėsmės iš Rusijos Federacijos rytiniam NATO flangui.

  "Mes neieškome konfrontacijos su Rusija, nenorime naujo Šaltojo karo. Todėl mes sujungiame jėgą ir tvirtą požiūrį su atvirumu dialogui", — pridūrė Stoltenbergas.

  Maskva ne kartą pabrėžė, kad nėra suinteresuota situacija nei Baltijos regione, nei bet kurioje kitoje vietoje. Kremliuje teigiama, kad tušti, niekuo nepagrįsti teiginiai apie pavojų iš Maskvos — NATO pretekstas didinti karines pajėgas prie Rusijos sienų.

  Pagal NATO išplatintą informaciją, 2017 metais Baltijos šalių teritorijoje planuojama surengti ne mažiau nei 16 tarptautinių ir nacionalinių pratybų. Rotuojamų NATO pajėgų dislokavimas Rytų Europoje yra dalis Aljanso planų sustiprinti savo rytinio sparno gynybą ir atgrasyti potencialią Rusijos agresiją.

  Rusija savo ruožtu ne kartą protestavo prieš NATO pajėgų buvimą Rytų Europoje. Anksčiau Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad NATO puikiai žino, jog Rusija neturi planų ką nors pulti, bet naudojasi pretekstu tam, kad būtų galima Rusijos pasienyje dislokuoti kuo daugiau karinės technikos.

  Temos:
  NATO karinės pratybos ir Lietuva (90)

  Dar šia tema

  Lietuvos ir NATO kariai dalyvaus pratybose "Medžiotojas 2017"
  NATO naikintuvai praėjusią savaitę du kartus lydėjo Rusijos orlaivius
  Planinės NATO karinių oro pajėgų pratybos vyksta Baltijos regiono oro erdvėje
  Botai sukuria virš 80% pranešimų Twitter apie NATO Baltijos šalyse
  Tegai:
  pratybos, krizių centras, NATO

  Svarbiausios temos