02:11 2019 Gegužės 27
Tiesioginis eteris
 • USD1.1187
 • RUB72.1352
  Lietuvos pasas, archyvinė nuotrauka

  Prezidentės patarėja prieštarauja referendumo kartelės mažinimui

  © Sputnik /
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  33 0 0

  Prezidentės patarėja mano, kad negalima nagrinėti kiekvieno Konstitucijos "gabaliuko", kad būtų teigiamai išspręstas dvigubos pilietybės klausimas

  VILNIUS, spalio 24 — Sputnik. Bandyti sumažinti referendumo kartelę dėl dvigubos pilietybės negalima, interviu "Žinių radijui" sakė  prezidentės Dalios Grybauskaitės vyriausioji patarėja Lina Antanavičienė.

  Anot jos, šiuo metu svarbiausia, kad Lietuvos piliečiai ateitų į referendumą ir išsakytų savo nuomonę dėl dvigubos pilietybės, o tai jau politikų ir viusomeninių veikėjų užduotis.

  "Dar kartą Konstitucinis Teismas pasakė, kad norint pas mus įteisinti dvigubą pilietybę, būtina priimti sprendimą referendumu, t. y. tauta turi išsakyti savo valią. Čia nieko netikėto kaip ir nebuvo, dabar kausimas, kaip padaryti, kad tauta ateitų ir savo valią išsakytų", — antradienį interviu "Žinių radijui" sakė patarėja.

  Tuo pačiu ji pabrėžė, kad bandyti sumažinti itin griežtus reikalavimus referendumui būtų klaida.

  Pasaulio lietuviai baiminasi, kad paskelbus referendumą dėl dvigubos pilietybės įteisinimo, jis neįvyktų, nes sprendimui priimti reikia ne tik daugiau kaip pusės piliečių dalyvavimo, bet ir daugiau kaip pusės visų piliečių balsų "už".

  "Tikrai ne, mes kalbame apie esmių esmę, pagrindinius pamatus, dabar pradėti išimti gabaliukais iš Konstitucijos vieną ar kitą nuostatą ir bandyti ją pakeisti pritaikant (kitus reikalavimus), aš manau, kad tikrai negalima to daryti. Kelias yra kitas, susitelkti visiems: politikams, visuomenei, tiek lietuviams gyvenančiams čia, tiek užsienyje, ir siekti bendrais veiksmais, kad visi sudalyvautų", — pabrėžė patarėja.

  Referendumą gali paskelbti arba Seimas, arba 300 tūkstančių parašų surinkę piliečiai. Be to, už Konstitucijos pakeitimą turi balsuoti ne mažiau kaip 50% visų sąrašuose esančių rinkėjų.

  Antanavičienė taip pat teigė, kad racionaliausia referendumą būtų skelbti per prezidento rinkimus 2019 metais, nes Lietuvoje rinkėjų aktyvumas įprastai didžiausias būna per prezidento rinkimus.

  Konstitucinis Teismas praėjusį penktadienį Seimo prašymu aiškindamas savo ankstesnių nutarimų nuostatas dar kartą paskelbė, kad dvigubos pilietybės išplėtimas galimas tik referendumu pakeitus Konstituciją.

  Konstitucijoje rašoma, kad išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos ir kitos valstybės pilietis. Konstitucinis Teismas anksčiau yra pasakęs, kad ši nuostata reiškia, jog dviguba pilietybė negali būti paplitęs reiškinys, todėl Konstitucijai prieštarautų dvigubos pilietybės įteisinimas įstatymu tiems žmonėms, kurie išvyko iš šalies po nepriklausomybės atkūrimo.

  Linkevičius siūlo keisti Referendumo įstatymą dėl dvigubos pilietybės >>

  Dabar pilietybę išsaugo tik išvykusieji iki nepriklausomybės atkūrimo ir jų palikuoniai. Dvigubos pilietybės klausimas tapo itin aktualus po 2016 metų Didžiosios Britanijos, kur šiandien gyvena dešimtys tūkstančių Lietuvos piliečių, nacionaliniu referendumu priimto sprendimo pasitraukti iš Europos Sąjungos. Šios šalies pasitraukimo iš Bendrijos metu dabar Didžiojoje Britanijoje gyvenantiems ir dirbantiems Lietuvos piliečiams gali iškilti didelių iššūkių, susijusių su pilietybės išsaugojimu.

  Dar šia tema

  Dviguba Lietuvos pilietybė: būti ar nebūti
  Dvigubos pilietybės klausimas: Seimo nariai siūlo įkurti Lietuvio pasą
  Pasaulio lietuvių bendruomenė iniciavo diskusiją dėl dvigubos pilietybės
  Tegai:
  dviguba pilietybė, referendumas, Lina Antanavičienė

  Svarbiausios temos