19:29 2020 Vasario 21
Tiesioginis eteris
 • USD1.0801
 • RUB69.5480
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (276)
  27

  Anot Lietuvos URM vadovo, Baltarusija nuolat siekia legalizuoti projektą, ko padaryti neįmanoma

  VILNIUS, lapkričio 10 — Sputnik. Užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus teigimu, Baltarusijos paviešinta informacija apie EK pateiktą Astravo atominės elektrinės streso testų nacionalinę ataskaitą yra tik ilgo vertinimo proceso pradžia, praneša ministerijos spaudos tarnyba.

  Trečiadienį, lapkričio 8 dieną, Baltarusijos nepaprastųjų situacijų ministerijos atstovė Olga Lugovskaja pareiškė, kad Astravo AE sėkmingai atliko streso testus. Ekspertai mano, kad atominės saugumo sistemos sukonstruotos atsižvelgus į visus išorės poveikio veiksnius. Statiniai suprojektuoti ir pastatyti pagal visas saugumo normas.

  Anot Lietuvos URM vadovo, Baltarusija nuolat siekia legalizuoti projektą, ko padaryti neįmanoma.

  "Streso testų ataskaitos pateikimas Europos Komisijai nereiškia, kad streso testai jau yra atlikti. Tuo labiau, nėra jokio pagrindo teigti, kad elektrinė yra saugi. Ataskaitos pateikimas yra tik pirmas ilgo proceso žingsnis,  po kurio turi sekti nuodugnus Baltarusijos pateiktos informacijos įvertinimas pagal numatytas ir sutartas ES standartus atitinkančias procedūras", — pabrėžė Linkevičius.

  Pranešime teigiama, kad išvados dėl šios ataskaitos atitikties ES streso testų metodologijai ir Astravo AE branduolinės saugos bus pateiktos tik po išsamaus ES ekspertų vertinimo, kurio tikimasi ne anksčiau nei 2018 metų viduryje.

  Lietuva pateikia pretenzijas Baltarusijos atominei elektrinei praktiškai nuo to momento, kai Minske buvo priimtas sprendimas dėl AE statybos, teigdama, kad elektrinė neva nebus pakankamai saugi. Vilniaus inicijuoja elektros energijos pirkimo iš Baltarusijos AE draudimą ES.

  Birželį Seimas įstatymu pripažino branduolinę elektrinę, statomą Astravo rajone, keliančia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui. Rugsėjį Lietuvos energetikos ministerija parengė ir pateikė Vyriausybei svarstyti būtinųjų priemonių, skirtų apsisaugoti nuo Baltarusijoje statomos nesaugios branduolinės elektrinės, veiksmų planą. Baltarusija teigia, kad AE atitiks aukščiausius saugos standartus.

  Apie Astravo AE

  50 kilometrų nuo Vilniaus statomoje Astravo AE bus įrengti du reaktoriai, kurių kiekvieno galia — 1200 megavatų. Pirmąjį reaktorių planuota įjungti 2019 metais, o antrasis reaktorius, kaip planuojama, turėtų pradėti veikti 2020 metais. Baltarusijos AE statoma Gardino srities Astravo rajone.

  Projekto užsakovas — Respublikinė unitarinė įmonė "Belorusskaya AES", o projekto generalinis rangovas — Rusijos "Atomstroieksport", korporacijos "Rosatom" dalis.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (276)

  Dar šia tema

  Minskas siūlo Vilniui naujas derybas dėl Astravo AE
  Lietuvos pozicija dėl Astravo elektrinės: saugumas ar politika?
  Energetikos institutas: konsultacijos dėl Astravo AE buvo suderintos su URM
  Žiniasklaida: Lietuvos mokslininkai konsultuoja baltarusius dėl Astravo AE
  Lietuva parengė Astravo elektros energijos importo ribojimo projektą
  Tegai:
  streso testai, Astravo atominė elektrinė (AE), Užsienio reikalų ministerija (URM), Linas Linkevičius, Baltarusija

  Svarbiausios temos