15:40 2020 Balandžio 08
Tiesioginis eteris
 • USD1.0885
 • RUB82.5675
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  35

  Lietuva siekia suburti šalis ir dalintis ne tik informacija, bet ir žmogiškaisiais ištekliais, mokslo pasiekimais, bei teikti pagalbą ES institucijoms

  VILNIUS, gruodžio 12 — Sputnik. Europos Sąjunga pritarė Lietuvos iniciatyvai sukurti ES Kibernetines greito reagavimo pajėgas, praneša Lietuvos krašto apsaugos ministėrija.

  Siekiama sukurti ES Kibernetines greito reagavimo komandas, kurias sudarytų projekte dalyvaujančių šalių kibernetinių incidentų tyrimų ir kitų saugumą užtikrinančių institucijų specialistai.

  "Tarp 17-os Nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimo (PESCO) patvirtintų projektų, kurie prisidės prie didesnio Europos saugumo užtikrinimo, yra ir Lietuvos siūlymas glaudžiau bendradarbiauti karinio tranzito supaprastinimo srityje", — rašoma pranešime.

  Viceministras Edvinas Kerza teigė, kad Lietuvos pagrindinis tikslas yra suburti šalis ir dalintis ne tik informacija, bet ir žmogiškaisiais ištekliais, mokslo pasiekimais, teikti pagalbą ES institucijoms, šalims narėms ir partneriams.

  Vystant šį projektą, numatyta įvertinti teisinius tokių ES kibernetinių komandų veikimo aspektus, rengti bendras pratybas, kartu susitarti dėl bendrų kibernetinės gynybos įrankių kūrimo. Tikimasi, kad pirmoji komanda galėtų pradėti veikti 2019 metų pirmoje pusėje.

  ES bendradarbiavimo kibernetinėje gynybos srityje projektui vadovaus Lietuva, penkios ES šalys narės jau apsisprendusios dalyvauti šiame projekte, dar penkios šalys bus šio projekto stebėtojos.

  Šiuo metu Europos Sąjungoje yra nemažai bendradarbiavimo kibernetinio saugumo ir gynybos srityse iniciatyvų, tačiau dauguma apsiriboja tik informacijos apsikeitimu.

  Rugsėjo pabaigoje prezidentė Dalia Grybauskaitė Taline, dalyvaudama ES skaitmeninės darbotvarkės viršūnių susitikime, pasiūlė sukurti "kibernetinį Šengeną".

  "Reikia ne tik operatyviai keistis informacija, bet ir kartu gintis, todėl kibernetinis saugumas privalo tapti sudėtine ES saugumo bei gynybos politikos dalimi ", — pareiškė prezidentė.

  Europos Komisijos vertinimu, jei ES nesugebės tinkamai atremti kibernetinio saugumo iššūkių, Europos ekonomika gali patirti nuostolių už 640 milijardų eurų. O viena globalaus pobūdžio kibernetinė ataka gali pridaryti žalos tiek pat, kiek uraganas "Katrina" — už 120 milijardų JAV dolerių.

  Dar šia tema

  Antrosios nacionalinės kibernetinio saugumo pratybos vyks Lietuvoje
  Grybauskaitė pasiūlė sukurti Europos "kibernetinį Šengeną"
  Grybauskaitė Briuselyje pasisakė už kibernetinį saugumą
  Tegai:
  Europos Sąjunga, kibernetinis saugumas, Lietuva

  Svarbiausios temos