07:30 2021 Kovo 07
Tiesioginis eteris
 • USD1.1938
 • RUB88.8807
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  76

  Kultūros paveldo departamento įsakymas perduoda tarybinių karių kapų tvarkymo klausimą vietinėmss institucijoms ir neleidžia tuo rūpintis Maskvai, mano Rusijos ambasadorius Aleksandras Udalcovas

  VILNIUS, gruodžio 13 — Sputnik. Lietuvos valdžios institucijos pažeidžia ankstesnius susitarimus su Rusija karinės memorialinės veiklos srityje ir neleidžia Maskvai tvarkyti tarybinių karių kapų respublikos teritorijoje, praneša Rusijos ambasados ​Lietuvoje spaudos tarnyba.

  Praeitą dieną Rusijos diplomatinės atstovybės vadovas Aleksandras Udalcovas susitiko su Lietuvos kultūros ministre Liana Ruokitė-Jonsson. Susitikimo metu ministrė sakė, kad kapų tvarkymą reglamentuoja teisės aktai ir jį administruoja vietos valdžios institucijos. Ministrė pasiūlė Rusijai vykdyti dialogą tokiais klausimais su vietos valdžios institucijomis.

  Udalcovas pabrėžė, kad kapinių sutvarkymas,  kurį remia Rusija grindžiamas "užsienio valstybių reikšmingo nekilnojamojo kultūros paveldo gerinimo taisyklėmis". Dokumentą patvirtino Lietuvos kultūros ministerija 2016 metais. Jame nėra jokių punktų, tiesiogiai reglamentuojančių tarybinių karių kapų tvarkymo ir restauravimo finansavimą.

  Tačiau, kaip primena ambasadorius, šių metų lapkritį buvo paskelbtas Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktoriaus laiškas. Teigiama, kad tarybinių karių kapų tvarkymą turi finansuoti tik savivaldybės, kurioms jie priklauso.

  Taigi, departamento siūloma schema visiškai blokuoja Maskvos veiklą dėl karinių paminklų priežiūros, sakoma ambasados ​​pranešime.

  Be to, toks nutarimas prieštarauja Rusijos ir Lietuvos tarpvyriausybinio susitarimo dėl karių ir bei represijų civilių aukų kapų projekto, kurį šiuo metu derina šalys. Jis siūlo, kad kapų tvarkimą finansuotu suinteresuotoji šalis.

  Lapkričio pabaigoje Kultūros paveldo departamentas paskyrė 1,5 tūkstančio eurų baudą organizacijai "Pamiršti kariai" už Raudonosios Armijos karių perlaidojimą į bendrą kapą. Šešių tarybinių karių palaikai buvo atrasti prieš ketverius metus ir perlaidoti Antakalnio kapinėse Vilniuje. Kariai žuvo 1944 metais, Lietuvos išvadavimo nuo nacių metu. Šiais metais palaidojimo vietoje buvo pastatytas paminklas, kuriame pavaizduota penkiakampė žvaigždė.

  Kultūros paveldo departamentas pareiškė, kad organizacijos "Pamiršti kariai" veiksmai nebuvo iki galo suderinti su Lietuvos valdžia.

  Organizacijos atstovai ruošiasi nuginčyti baudą ir mano, kad jie turi visus šansus laimėti ginčą. Įstatymas, reglamentuojantis perlaidojimo susitarimus, atsirado prieš metus, o "Pamiršti kariai" perlaidojo Raudonosios Armijos karius dar prieš ketverius metus.

  Dar šia tema

  Siūloma sukilimo dalyvių palaikus perlaidoti istorinėse Rasų kapinėse
  Lietuvos politikai pasiūlė atlikti masinę tarybinių karių kapų reviziją
  Tegai:
  tarybiniai kariai, Rusija, Lietuva

  Svarbiausios temos