02:10 2021 Sausio 18
Tiesioginis eteris
 • USD1.2123
 • RUB89.0364
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (493)
  51

  Lietuvos institucijų darbo grupė peržiūrėjo Baltarusijos atominės elektrinės streso testų ataskaitą ir ir suformulavo daugiau kaip šimtą pastabų ir klausimų dėl šios elektrinės statomos Astrave atsparumo ekstremalių reiškinių poveikiui

  VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Lietuvos institucijų darbo grupė peržiūrėjo Baltarusijos atominės elektrinės streso testų ataskaitą ir suformulavo daugiau kaip šimtą pastabų ir klausimų dėl šios elektrinės statomos Astrave atsparumo ekstremalių reiškinių poveikiui, praneša Valstibinės atominės energetikos saugos inspekcijos (VATESI) spaudos tarnyba.

  Anot VATESI, svarbiausias Lietuvos klausimas dėl aikštelės parinkimo ataskaitoje nėra nagrinėjamas, o tai reiškia, kad šis klausimas liko neatsakytas.

  "Papildomai prie anksčiau Lietuvos iškeltų ir iki šiol Baltarusijos neatsakytų klausimų, streso testų ataskaitos peržiūra parodė, kad ir šioje srityje Baltarusijos atominės elektrinės projektas turi trūkumų, kuriuos būtina pašalinti iki elektrinės pirmojo energijos bloko paleidimo pradžios", — sako darbo grupės vadovas ir VATESI viršininko pavaduotojas branduolinei saugai Sigitas Šlepavičius.

  Anot VATESI, pagrindinės Lietuvos pastabos dėl Baltarusijos atominės elektrinės streso testų ataskaitos — tai elektrinės statybos vieta, elektrinės atsparumas sunkaus komercinio lėktuvo sudužimo poveikiui; taip pat neužtikrintas sunkiųjų avarijų valdymo sistemos nepriklausomumas.

  "Kelia abejonių Baltarusijos atominės elektrinės projekto atsparumo ekstremaliam žemės drebėjimui analizė", — sakoma VATESI pranešime.

  Be to, Lietuvos institucijų darbo grupės teigimu, ataskaitoje nevertinti šalia Baltarusijos atominės elektrinės esančių miškų galimų gaisrų bei kitų pavojų padariniai; taip pat nevertintas galimas potvynis dėl žemės drebėjimo, kuris gali įvykti sugriuvus trims Neries upės dirbtiniams vandens tvenkiniams ir šio įvykio padariniai elektrinės saugai.

  Baltarusijos ataskaitoje, Vilniaus teigimu, daug deklaratyvių teiginių, kurie streso testų ataskaitoje nėra pagrįsti. Anot VATESI suformuluotos pastabos ir klausimai iki 2018 metų sausio 25 dienos bus pateikti Europos Komisijos ir Europos branduolinę saugą reguliuojančių institucijų grupės (ENSREG) sudarytai tarptautinei ekspertų darbo grupei.

  Lietuva pateikia pretenzijas Baltarusijos atominei elektrinei praktiškai nuo to momento, kai Minske buvo priimtas sprendimas dėl AE statybos, teigdama, kad elektrinė neva nebus pakankamai saugi. Vilniaus inicijuoja elektros energijos pirkimo iš Baltarusijos AE draudimą ES.

  Birželį Seimas įstatymu pripažino branduolinę elektrinę, statomą Astravo rajone, keliančia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui. Rugsėjį Lietuvos energetikos ministerija parengė ir pateikė Vyriausybei svarstyti būtinųjų priemonių, skirtų apsisaugoti nuo Baltarusijoje statomos nesaugios branduolinės elektrinės, veiksmų planą. Baltarusija teigia, kad AE atitiks aukščiausius saugos standartus.

  Apie Astravo AE

  50 kilometrų nuo Vilniaus statomoje Astravo AE bus įrengti du reaktoriai, kurių kiekvieno galia — 1200 megavatų. Pirmąjį reaktorių planuota įjungti 2019 metais, o antrasis reaktorius, kaip planuojama, turėtų pradėti veikti 2020 metais. Baltarusijos AE statoma Gardino srities Astravo rajone.

  Projekto užsakovas — Respublikinė unitarinė įmonė "Belorusskaya AES", o projekto generalinis rangovas — Rusijos "Atomstroieksport", korporacijos "Rosatom" dalis.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (493)

  Dar šia tema

  Baltarusija pasirengusi tiekti elektros energiją iš AE į Lenkiją ir Ukrainą
  Lukašenko kviečia Ignalinos atomininkus dirbti Astravo AE
  Tegai:
  Astravo AE, Baltarusija, Lietuva

  Svarbiausios temos