12:00 2020 Vasario 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.0816
 • RUB68.9685
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetis (45)
  55

  Prezidentūroje įvyko iškilmingas renginys, kurio metu Vasario 16-osios nutarimo dėl nepriklausomos Lietuvos valstybės atstatymo aktą Lietuvai perdavė Vokietijos URM atstovė

  VILNIUS, sausio 17 — Sputnik. Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė priėmė į Lietuvą grąžintą Vasario 16-osios nutarimo dėl nepriklausomos Lietuvos valstybės atstatymo aktą, praneša Prezidentės kanceliarijos spaudos tarnyba.

  Prezidentūros Baltojoje salėje vykusiame renginyje iškilmingą Nepriklausomybės Akto perdavimo protokolą pasirašė Lietuvos vyriausiasis archyvaras Ramojus Kraujelis ir Vokietijos Užsienio reikalų ministerijos Politinio archyvo vadovė profesorė Elke von Boeselager.

  Vasario 16-osios Nepriklausomybės Akto perdavimo Lietuvai ceremonija
  Vasario 16-osios Nepriklausomybės Akto perdavimo Lietuvai ceremonija

  Prezidentės teigimu, dar prieš metus šios ceremonijos nė nebuvo įmanoma įsivaizduoti, o Vasario 16-osios akto originalo paieškos, trukusios daug dešimtmečių, pavirto ilga detektyvine istorija, apaugo įvairiomis versijomis.

  Nepriklausomybės Akto originalas buvo dingęs daugiau kaip 70 metų. Po ilgų paieškų 1918 metais Vokietijai siųstą šio dokumento originalą politiniame Vokietijos Užsienio reikalų ministerijos archyve praėjusių metų kovo mėnesį rado Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Liudas Mažylis. Ranka parašytame dokumente — Lietuvos Tarybos nutarimas skelbti nepriklausomą Lietuvos valstybę. Dokumentą, kuris parašytas lietuvių ir vokiečių kalbomis, pasirašo visi 20 signatarų.

  Prezidentė pabrėžė, kad Lietuva yra ypač dėkinga ne tik Nepriklausomybės Aktą atradusiam profesoriui Liudui Mažyliui, bet ir Vokietijai, išsaugojusiai rankraštinį šio dokumento originalą, ir sutikusiai jį paskolinti Lietuvai. Tai — draugystės, pagarbos ir šalių pasitikėjimo viena kita ženklas.

  Pasak valstybės vadovės, vienas svarbiausių mūsų šalies dokumentų Lietuvą pasiekė pačiu tinkamiausiu metu — šaliai žengiant į valstybės atkūrimo šimtmetį. Tai, Prezidentės teigimu, dar labiau įkvepia, pakylėja ir įpareigoja džiugiai sutikti vieną svarbiausių dienų šalies istorijoje.

  Nuo sausio 21 dienos Nepriklausomybės Aktą galės pamatyti ir visi šalies gyventojai — jis bus eksponuojamas Signatarų namuose.

  Lietuvos Nepriklausomybės Aktas buvo pasirašytas 1918 metų vasario 16 dieną Vilniuje — juo buvo atkurta Lietuvos valstybė.

  Temos:
  Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetis (45)

  Dar šia tema

  Vyriausybė įteikė Liudui Mažyliui 10 tūkst eurų
  Lietuva dėkoja Vokietijai už Nepriklausomybės Akto originalą
  Surask Nepriklausomybės Akto originalą — gauk 1 mln eurų
  Tegai:
  Nepriklausomybės Aktas, Prezidentūra, Vokietija, Lietuva

  Svarbiausios temos