11:14 2021 Sausio 17
Tiesioginis eteris
 • USD1.2123
 • RUB89.0364
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  213

  Po raketų komplekso "Iskander" dislokavimo Kaliningrado srityje "Rusijos grėsmė" dabar liečia pusę Europos, pareiškė Lietuvos prezidentė

  VILNIUS, vasario 16 — Sputnik. "Rusijos grėsmė" liečia pusę Europos, pareiškė Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė interviu "Lenkijos spaudos agentūrai".

  Vertindama grėsmes Lietuvos saugumui, Grybauskaitė priminė, kad 2017 metais šalia Lietuvos sienos Rusija surengė pratybas "Zapad-2017". Anot šalies vadovės, tai buvo "agresyvūs puolamieji manevrai."

  "Jos (pratybos "Zapad-2017" — Sputnik) pademonstravo Rusijos pasirengimą sutelkti didelį karinį potencialą mūsų pasienyje — ne tik Lietuvos, bet ir visų Baltijos šalių. Pratybos "Zapad-2017" taip pat parodė, kad Rusija per 48 valandas yra pasirengusi atakuoti  NATO šalių sienas: Baltijos šalyse, Lenkijoje ir netgi Arkties regione", — sakė ji.

  Po operatyvinių-taktinių raketų kompleksų (OTRK) "Iskander" dislokavimo Kaliningrado srityje, "Rusijos grėsmė" liečia jau pusę Europos sostinių, teigia Lietuvos vadovė.

  Grybauskaitės teigimu, Lietuva jau dabar yra "savotiškas tiesioginės atakos objektas". Prezidentė paaiškino, kad turi omenyje kibernetinius išpuolius, kuriuos tariamai įvykdė Rusija, o taip pat Rusijos įtaką informacijos srityje.

  "Mes stebime kibernetines atakas, tik pernai Lietuvoje buvo 50 tūkstančių kibernetinių atakų. Mes esame informacinių atakų, kišimosi į mūsų politiką, tam tikro poveikio eilei žiniasklaidos liudininkai. Todėl šiio požiūriu mes jau labai stipriai jaučiame, kad netiesiogiai jau esame rimtoje konfrontacijoje tarp NATO rytinio flango ir Rusijos", — sakė ji.

  Ryšium su "Iskander" dislokavimu Grybauskaitė siūlo gilinti NATO reformą. Visų pirma, mano prezidentė, būtina paspartinti sprendimų priėmimą ir užtikrinti didesnę NATO karinių pajėgų koncentraciją Baltijos regione.

  Iskander, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Михаил Воскресенский

  Kaip sakė Grybauskaitė, "nepaisant to, kad artimiausioje ateityje karinės grėsmės bus mažiau įmanomos, atsižvelgiant į šios šalies (Rusijos — Sputnik) nenuspėjamumą, geriau nespė.lioti, o būti pasirengusiems viskam".

  Sausį įvyko įsilaužimas į naujienų portalą tv3.lt, kuriame buvo paslkelbta šmeižianti informacija apie krašto apsaugos ministrą Raimundą Karoblį. Be to, imituojant siuntėjo pašto adresą, tikslinei auditorijai — Lietuvos valstybės institucijų ir žiniasklaidos atstovams — buvo išsiųsti elektroniniai laiškai su priedu, kuriame įterptas kenksmingas kodas. Portalo vyriausiasis redaktorius Artūras Anužis apkaltino "Rusijos programišius", nepateikęs jokių įrodymų.

  Vakarų šalys ne kartą nepagrįstai kaltino Rusiją dėl kibernetinio šnipinėjimo ir įsilaužimų. Iki šiol nenurimsta skandalas dėl "Rusijos kišimosi" į JAV prezidento rinkimus, kuriuose laimėjo Donaldas Trampas.

  Rusija daug kartų neigė šiuos kaltinimus, Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas apibūdino kaltinimus kaip "visiškai nepagrįstus".

  Vasario pradžioje Rusija patvirtino, kad Kaliningrado srityje dislokavo branduolinį užtaisą galintį nešti raketas "Iskander".

  Pasak Lietuvos krašto apsaugos ministro Raimundo Karoblio, anksčiau Rusija šį raketų kompleksą atveždavo pratyboms, tačiau "šį kartą situacija yra kita — tai yra nuolatinis dislokavimas, turint visą tam reikalingą infrastruktūrą".

  Pentagonas sureagavo į šią žinią ir pabrėžė, kad Rusija nepažeidė dvišalių susitarimų, tačiau "Iskander" dislokavimas turi destabilizuojantį poveikį, atsižvelgiant į komplekso puolamuosius pajėgumus ir artumą prie kelių NATO sąjungininkų.

  NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pareiškė, kad Aljansas ragina Rusiją būti skaidriai raketų kompleksų "Iskander" dislokavimo pasienyje su Europa klausimu.

  Valstybės Dūmos Gynybos komiteto vadovas Vladimiras Šamanovas atsakė į tai, kad Rusija savo teritorijoje gali daryti tai, ką nori.

  Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas, komentuodamas komplekso "Iskander" dislokaciją Kaliningrado srityje, teigė, kad Rusija niekam negrasina, tačiau turi suverenią teisę dislokuoti ginkluotę bet kurioje savo teritorijos dalyje.

  Dar šia tema

  "Iskander" — amžiams: kodėl NATO gali nesvajoti apie dominavimą Baltijos šalyse
  Peskovas apie "Iskanderus" Kaliningrado srityje: Rusija niekam negrasina
  Rusija dislokavo "Iskander" kompleksus Kaliningrado srityje
  NATO šalys laiko "Iskander" Kalingrade grėsme saugumui
  Rusijos URM paaiškino "Iskander" perkėlimą į Kaliningrado sritį
  Tegai:
  "Rusijos grėsmė", kibernetinės atakos, NATO, Dalia Grybauskaitė, Rusija, Lietuva

  Svarbiausios temos