09:02 2020 Liepos 04
Tiesioginis eteris
 • USD1.1224
 • RUB80.2153
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  152

  Konservatoriai Kasčiūnas ir Ažubalis reikalauja, kad Seimo pirmininkas paspartintu įstatymą, kuriuo Lietuvos komunistų partija būtų pripažinta nusikalstama organizacija

  VILNIUS, vasario 20 — Sputnik. Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Audronius Ažubalis ir Laurynas Kasčiūnas kreipėsi į Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį ragindami imtis priemonių, kurios paskatintų ministrą pirmininką ir Vyriausybę kuo skubiau parengti įstatymo projektą, kuriuo Lietuvos komunistų partija būtų pripažinta nusikalstama organizacija, skelbia partijos spaudos tarnyba.

  Ažubalio teigimu, 2017 metų birželio 27 dieną Lietuvos Respublikos Seimas pagaliau priėmė rezoliuciją "Dėl Lietuvos Komunistų partijos nusikalstamos veiklos įvertinimo", kuria, be kita ko, kviečia Lietuvos Vyriausybę, vadovaujantis susiklosčiusia Lietuvos įstatymų leidybos tradicija vertinant Sovietų Sąjungos represines struktūras Lietuvoje, kuo skubiau parengti Lietuvos Respublikos įstatymo, kuriuo Lietuvos komunistų partija (LKP) būtų pripažinta nusikalstama organizacija, projektą.

  Tačiau Vyriausybė iki šiol tokio įstatymo projekto neparengė, ir nėra jokių žinių apie jos veiksmus šiuo klausimu.

  "Vienas iš svarbiausių šios rezoliucijos tikslų — siekis, kad pagaliau būtų pradėta vienodai vertinti komunistinius ir nacistinius nusikaltimus. Nepaisant to, kad tiek komunistinis, tiek nacistinis režimai kainavo dešimtis milijonų gyvybių, pirmasis vis dar vertinamas atlaidžiau", — sako Kasčiūnas.

  Anot jo, būtent todėl aiškios ir principingos Lietuvos, kaip nuo sovietų agresijos nukentėjusios šalies, pozicijos reikia tam, kad pagaliau būtų suprastas ir pripažintas komunistinių nusikaltimų mastas. LKP pripažinimas nusikalstama organizacija yra svarbus žingsnis šalies istorijos politikos kūrimo link, nes kol neturėsime aiškaus savo pačių požiūrio į sovietinę praeitį, tol bus naivu tikėtis, kad tai suvoks tos valstybės, kurios nėra nukentėjusios nuo sovietų agresijos.

  Seimo narių teigimu, kad nors rezoliucija nėra įpareigojantis teisės aktas, tačiau Vyriausybė, jį ignoruodama, ignoruoja ir Seimo kaip Tautos atstovybės išreikštą valią.

  Renginiai, skirti Spalio revoliucijos minėjimui, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Евгений Епанчинцев

  Konservatoriai mano, kad priimtas toks įstatymas išspręstų Lietuvos komunistų partijos kaip juridinio asmens nusikalstamos veikos vertinimo problemą. Anot jų, taip būtų atkurta istorinė tiesa, kurios Lietuvos visuomenė, šiais Valstybės atkūrimo šimtmečio metais, neabejotinai verta. Pirmasis bandymas pripažinti LKP nusikalstama organizacija ir Lietuvos gyventojų genocido vykdytoja įvyko 2016 metų birželį. Tada Seimas atmetė rezoliucijos projektą. Seime valdančioji partija buvo LKP įpėdinė — Socialdemokratų partija, tarp kurios narių buvo nemažai buvusių komunistų partijos narių ir net sovietų nomenklatūros atstovų. Dabar socialdemokratai įeina į valdančiąją koaliciją kaip jaunesnis, silpnesnis partneris.

  LKP valdė Lietuvos TSR nuo 1940 iki 1991 metų. Dabartinė Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė buvo komunistų partijos nare nuo 1983 metų. Po Sovietų Sąjungos žlugimo partijos vadovybė emigravo.

  Dar šia tema

  Kauno žydų žudynės "Lietuvos partizanų" rankomis
  Kas Lietuvoje neturi nuodėmės dėl KGB
  Tegai:
  nusikalstama organizacija, Lietuvos komunistų partija (LKP), Lietuva

  Svarbiausios temos