08:29 2020 Birželio 07
Tiesioginis eteris
 • USD1.1330
 • RUB77.8155
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  238

  Grybauskaitė siūlo į Seimo pavasario sesijos darbotvarkę įtraukti septynis įstatymų projektus, kurie turėtų užkirsti kelią žmonių apvaginėjimui

  VILNIUS, vasario 21 — Sputnik. Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė į Seimo pavasario sesijos darbotvarkę siūlo įtraukti 7 naujas įstatymų iniciatyvas,  kurios prisidės prie teisingumo didinimo,  užkirs kelią žmonių apvaginėjimui, pažabos korupciją, giminaičių, draugų ir partijos bičiulių įdarbinimą viešajame sektoriuje, rašo Prezidentūros kanceliarija.

  Darbo kodeksas

  Tęsdama korupcijos naikinimą, kovą su piktnaudžiavimu ir nepotizmu, prezidentė siūlo Darbo kodekso pataisas, kurios užtikrins, kad pagal darbo sutartis viešajame sektoriuje įdarbinamiems asmenims būtų organizuojamos ir viešai skelbiamos atrankos. Dabar net 70 tūkstančių darbuotojų valstybės ir savivaldybių įmonėse, institucijose ir įstaigose bei valstybių ir savivaldybių valdomose įmonėse yra į darbą priimami be jokių konkursų.

  Antstolių įstatymas

  Užkirsdama kelią žmonių skurdinimui ir pasipelnymui sunkiausiai gyvenančių žmonių sąskaita Grybauskaitė iš esmės imasi priemonių antstolių savivalei pažaboti. Dabar antstolių pajamos nėra viešos, o vykdymo išlaidos kelis kartus viršija pačią skolą. Tyrimai rodo, kad Lietuvoje kas 10-as žmogus turi reikalų su antstoliais. Net menkas sumas įsiskolinę žmonės dėl didelių antstolių įkainių nepajėgia ištrūkti iš skolų rato ir yra stumiami į skurdą, tuo tarpu antstolis vidutiniškai per mėnesį gauna 10 tūkstančių eurų. Prezidentės siūlomos Antstolių įstatymo ir Civilinio proceso kodekso pataisos numato skolos išieškojimo vykdymo išlaidų sumažinimą, skaidresnę antstolių veiklą, griežtinti drausminę antstolių atsakomybę.

  Reklamos įstatymas

  Siekdama pažaboti žmonių apgaudinėjimą, prezidentė siūlo stiprinti vartotojų teisių apsaugą, stabdyti klaidinančią reklamą ir griežtinti baudas už Reklamos įstatymo pažeidimus. Dabar nustatytos baudos už klaidinančią reklamą įmonių neatgraso nuo pažeidimų, o žmonės susiduria su apgavystėmis, net pirkdami gyvenamąjį būstą, kai statytojai kaip butus mėgina išparduoti viešbučius ir komercinius biurus.

  Konkurencijos įstatymas

  Tarp šalies vadovės iniciatyvų — Konkurencijos įstatymo pataisos, kuriomis siūloma užtikrinti, kad nesąžiningai rinkoje konkuruojantys verslininkai neišvengtų jiems paskirtų baudų. Dabar verslininkai per teismus gali vilkinti Konkurencijos tarybos paskirtos baudos mokėjimą, o bylinėjimosi metu perkelia savo verslą į užsienį, bankrutuoja ir taip išvengia atsakomybės už pažeidimus.

  Ligos ir motinystės socialinis draudimas

  Kad būtų apsaugoti vaikai ir sėkmingai įgyvendinama globos reforma, prezidentės iniciatyva nuo šių metų pradėjo veikti budintys globėjai. Siekdama užtikrinti galimybes rūpintis į šeimą laikinai priimtais tėvų globos netekusiais vaikais, prezidentė siūlo Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisomis nustatyti budintiems globėjams teisę gauti ligos išmoką už globojamus vaikus.

  Baudžiamasis kodeksas

  Siekdama užtikrinti didesnį visuomenės pasitikėjimą teisingumu, prezidentė inicijuos Baudžiamojo proceso kodekso pataisas, kurios neleis vilkinti bylų, sutrumpins ikiteisminio tyrimo atlikimo terminus bei griežtins jų laikymosi kontrolę.

  Teismų įstatymas

  Efektyviai teismų veiklai užtikrinti šalies vadovė teiks Seimui Teismų įstatymo pataisas, kurių tikslas didinti visuomenės pasitikėjimą teismais, stiprinti teismų bendruomenės autoritetą, puoselėti tik aukštos kvalifikacijos ir nepriekaištingos reputacijos teisėjų korpuso formavimą.

  Mokesčių administravimas

  Seimo valios laukia kova su korupcija, neteisėtu praturtėjimu. Ypač svarbios Mokesčių administravimo įstatymo pataisos, kurios numato didesnes baudas asmenims, negalintiems pagrįsti turimų pajamų kilmės, ir tiems, kurie mokestinius pažeidimus daro pakartotinai. Šias pataisas prezidentė Seimui teikė dar rugsėjį.

  Seimo statuto 85 straipsnyje įtvirtinta, kad Seimas kasmet renkasi į dvi eilines (pavasario ir rudens) sesijas. Pavasario sesija prasideda kovo 10 dieną ir baigiasi birželio 30 dieną. Rudens sesija prasideda rugsėjo 10 dieną ir baigiasi gruodžio 23 dieną. Seimas gali nutarti sesiją pratęsti.

  Tegai:
  pataisos, Dalia Grybauskaitė, Lietuva

  Svarbiausios temos