14:56 2019 Birželio 25
Tiesioginis eteris
 • USD1.1394
 • RUB71.7127
  Nadia Savčenko Kijeve, archyvinė nuotrauka

  Nadežda Savčenko nebereikalinga tėvynainiams

  © Sputnik / Стрингер
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  8140

  Nadežda Savčenko išgarsėjo krizės metu, bet labai greitai tapo nereikalinga, nes visuomenei reikia ne revoliucionierių, o tų, kurie veiksmais pakeičia susiklosčiusią situaciją

  VILNIUS, kovo 28-Sputnik. Ukrainiečių palaikymą Savčenko prarado greitai po to, kai grįžo į Ukrainą, LRT radijui teigė "Blue/Yellow" įkūrėjas Jonas Ohmanas.

  Praėjusį ketvirtadienį Ukrainos aukščiausiosios Rados deputatai balsavo, kad iš Savčenko būtų atimta parlamentinė neliečiamybė ir ji būtų suimta. Netrukus po to ją sulaikė nacionalinės saugumo pajėgos. Buvusi parlamentarė kaltinama ketinimu surengti teroro išpuolį. Jai gresia įkalinimas iki gyvos galvos.

  Savčenko yra prieštaringa asmenybė, mananti, kad kovoje už laisvę Ukrainoje turi įsiviešpatauti diktatūra.

  "Ji tikrąja to žodžio prasme yra karė, kovotoja, bet priemonės, apie kurias ji kalba, kurios reikalingos kovoje už Ukrainos laisvę, Ukrainos stabilumą yra tokios, sakyčiau, šiek tiek radikalios. Paskutiniu metu ji nemažai kalbėjo apie tai, kad Ukraina nežengia tuo keliu, kuriuo turėtų žengti,  kad yra labai daug problemų, susijusių su korupcija, kad valdžioje esantys žmonės iš tiesų yra Ukrainos priešai, kurie ne padeda, o kaip tik gramzdina Ukrainą giliau į recesiją, į korupcijos liūną. Ji sakė, kad Ukrainai reikėtų diktatūros, panašios į Čilės'', — štai kaip Savčenko asmenybę apibūdina Vilniaus universiteto docentė Margarita Šešelgytė.

  Seimo narys Arvydas Anušauskas taip pat primena, kad  Savčenko tapo Ukrainos herojė po to, kai buvo įkalinta Rusijoje. Jo vertinimu, įvyko natūralus procesas, kai krizės metu vykstant konfliktui, surandami žmonės, kurie gali vienyti, simbolizuoti kovą.

  Kai kurie žmonės yra puikūs revoliucionieriai, sugebantys suvienyti žmones, tačiau tai nereiškia, kad jie gali būti politikai ar valdininkai, tam jiems pritrūksta kompetencijų ir gebėjimų.

  Kai  Savčenko grįžo į Ukrainą, ją rėmė gana didelis skaičius žmonių, jai buvo pranašaujamas Ukrainos prezidento postas. Bet labai greitai emocijų banga nuslūgo ir apie Savčenko visi pamiršo.

  Visuomenės veikėjai apie Savčenko

  Seimo nario Arvydo Anušausko teigimu, savanoriai, kurie kartu su Savčenko tarnavo viename batalione, su ja nebuvo linkę net kalbėtis. Nors tie, kuriems yra tekę su ja bendrauti, pastebi, kad Savčenko mąsto adekvačiai, suvokia bendrą situaciją.

  "Kaip žmogus, kaip stebėtoja, ji tikrai gera… Bet kaip politikė, kaip viešas žmogus, ji gana greitai parodė, kad tiesiog yra per sudėtinga asmenybė, galima taip pavadinti. Šiuo metu, kiek su kuo teko bendrauti, niekam net neįdomu apie tai kalbėti, gal truputį gėdinga. Jie sako turintys ir kitų bėdų", — tvirtina Ohmanas.

  Savčenko tapo Ukrainos pasipriešinimo simboliu. Būdama įkalinta Rusijoje ji parodė tvirtą valią ir atsidavimą, tačiau jai grįžus į Ukrainą greitai viskas pasikeitė ir žmonės nuo jos nusisuko.

  Šešelgytės pastebėjimu, skirtingų šalių spauda į Savčenko sulaikymą reagavo skirtingai.

  "Akcentuojama, kad tai yra teroro aktas, akcentuojama, kad galbūt  Savčenko kažkuriuo metu paslydo, būdama Rusijoje, kad ji galbūt yra dviguba agentė, kad Rusijai tai naudinga. Įvairios versijos keliamos", — teigia docentė.

  Vakarų spaudoje teigiama, kad turimas įrašas, kuriame Savčenko kalba apie numatomą perversmą.

  Didelė Rados dalis balsavo už Savčenko parlamentinės neliečiamybės panaikinimą.

  Visgi kyla abejonių, kad Savčenko sulaikymas turėtų įtakos tolimesniems įvykiams Ukrainoje. Jos išsakytoje kritikoje yra daug tiesos, ji atkreipia dėmesį į šalies problemas, tačiau Savčenko žodžiai seniai prarado savo galią.

  "Tikrai nemanau, kad ji gali turėti kažkokį lemiamą vaidmenį. Kalbos apie karinį pučą — nieko naujo. Kai kalbu su žmonėmis, jie nuolat kalba, kad reikėtų kitaip, kad reikėtų Čilės ar Argentinos varianto. Sakau — ką jūs čia kalbate? Būna tokių atvejų, kad nusiramina, bet vėliau ir vėl girdisi", — pasakoja Ohmanas.

  Panašių politinių situacijų Ukrainoje jau yra buvę. Viena žinomiausių  — buvusio Gruzijos prezidento ir buvusio Ukrainos Odesos regiono gubernatoriaus Michailo Saakašvilio. Bet patirtis parodė, kad ten herojų nereikia. Kai vyksta sunkūs politiniai procesai, ten reikalingi žmonės, turintys gebėjimų, valios ir kompetencijų išvesti šalį iš susidariusios prarajos.

  Dar šia tema

  Savčenko per pusę minutės iškeikė politinę situaciją Ukrainoje
  Ukrainoje sulaikyta Savčenko
  Tegai:
  Nadežda Savčenko, Kijevas, Ukraina

  Svarbiausios temos