17:54 2020 Rugsėjo 26
Tiesioginis eteris
 • USD1.1634
 • RUB90.4050
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  15

  Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos duomenimis, 75 procentai atvejų, kai buvo tiriamas valstybinėje tarnyboje dirbančių asmenų elgesys, baigėsi pažeidimų konstatavimu

  VILNIUS, balandžio 12 — Sputnik. Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pernai atliko dukart daugiau tyrimų ir išaiškino keturiskart daugiau interesų derinimo pažeidimų nei ankstesniais metais, praneša VTEK spaudos tarnyba.

  Pernai VTEK dažniausiai tyrė politikų ir kitų asmenų elgesį, kuriems taikomos Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatos. Iš visų (185) pabaigtų tyrimų 75 proc. sudarė konstatuoti pažeidimai, 19 proc. tyrimų buvo nutraukta, o 6 proc. pažeidimų nenustatyta.

  Seimas, archyvinė nuotrauka
  © Flickr / Marta / Vilnius, Lithuanian Parliament (Lietuvos Respublikos Seimas)

  Kaip ir užpernai, tyrimus VTEK dažniausiai pradėdavo fizinių ar juridinių asmenų atsiųstų pranešimų pagrindu, tačiau, skirtingai nei ankstesniais metais, daugiau nei 20-čia kartų išaugo pačios VTEK iniciatyva atliktų tyrimų skaičius. Pagausėjo ir tyrimų, atliktų pagal žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją bei anoniminius pranešimus.

  Pernai VTEK taip pat aktyviai naudojosi jai suteikta teise pavesti tyrimus atlikti kitoms institucijoms. Jos VTEK nurodymu atliko daugiau kaip 600 tyrimų. Šiais atvejais didžiausios tirtų asmenų grupės — viešajame sektoriuje dirbantys gydytojai, statutiniai tarnautojai bei politikai. Dauguma šių tyrimų baigėsi konstatuotais pažeidimais.

  Prevencijai VTEK taip pat skyrė daug dėmesio. Pernai buvo apmokyta 1230 valstybinėje tarnyboje dirbančių asmenų viešųjų ir privačių interesų derinimo klausimais (2016 metais šis skaičius nesiekė 500). Be kita ko, valstybinėje tarnyboje dirbantiems asmenims VTEK pateikė 275 rekomendacijas, kaip elgtis, nepažeidžiant Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatų — tai beveik 15 kartų daugiau nei užpernai.

  2017 metais įvyko pokyčių ir teisinio reguliavimo srityje: birželį Seimas pakoregavo Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos įstatyme numatytą VTEK narių skyrimo procedūrą, o rugsėjį įsigaliojo naujas Lobistinės veiklos įstatymas. Pakitus pastarajam, pernai pusantro karto išaugo registruotų lobistų skaičius. Šiandien jų yra 61. Lobistų sąrašas ir jų teikiamos deklaracijos yra matomos internete, adresu www.lobistai.lt.

  VTEK taip pat pasirengė steigti Privačių interesų registrą (PINREG), kuris yra įtrauktas į Nacionalinės kovos su korupcija priemonių planą. Šis 2019 metų pabaigoje turintis pradėti veikti registras leis užtikrinti geresnę interesų derinimo kontrolę.

  VTEK yra Seimo įsteigta ir jam atskaitinga kolegiali institucija, vykdanti valstybinėje tarnyboje dirbančių asmenų ir lobistų veiklos priežiūrą bei korupcijos prevenciją.

  Dar šia tema

  Kauno tarybos narys Dainius Matijošaitis įtariamas politine reklama
  Tegai:
  valstybinėje tarnyboje dirbantys asmenys, pažeidimas, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK), Lietuva

  Svarbiausios temos