00:57 2020 Rugpjūčio 07
Tiesioginis eteris
 • USD1.1843
 • RUB86.9321
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Didžiosios Pergalės metinės (27)
  366

  Seimo nariai užregistravo įstatymo pataisas, kuriomis siekiama uždrausti platinti, naudoti susirinkimuose ar kituose masiniuose renginiuose arba kitaip demonstruoti dvispalves juodai oranžines Georgijaus (Šv. Jurgio) juostas

  VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Seimo nariai Gabrielius Landsbergis, Audronius Ažubalis, Laurynas Kasčiūnas, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Rimantas Jonas Dagys ir Paulius Saudargas Seime registravo įstatymo pataisos projektą, kuriuo siekiama uždrausti platinti, naudoti susirinkimuose ar kituose masiniuose renginiuose arba kitaip demonstruoti dvispalves juodai oranžines Georgijaus (Šv. Jurgio) juostas, rašo Seimo spaudos tarnyba.

  Konservatorė siūlo uždrausti "Georgijaus juosteles" viešajame transporte >>

  Ažubalio teigimu, Georgijaus juostos plačiai pradėtos naudoti 2005 metais, kuomet Rusijoje buvo minimos 60-osios Sovietų Sąjungos pergalės prieš nacistinę Vokietiją Antrajame pasauliniame kare metinės, taip "siekiant priminti Sovietų Sąjungos pergalę ir pagerbti kare dalyvavusių sovietų karių atminimą".

  Ažubalis primena, kad Lietuva neturi dėl ko švęsti, nes Lietuvai šio karo pabaiga atnešė "50 metų trukusią Sovietų Sąjungos okupaciją, skausmą ir tremtis".

  "Dabartinė Rusijos vadovybė neigia ir nesutinka pasmerkti stalinistines represijas ir totalitarinio režimo nusikaltimus. Priešingai, šalis, save laikanti Antrojo Pasaulinio karo laimėtoja, vykdo atvirus karus prieš suverenias valstybes ir savo kaimynus, demonstruoja karinę galią bei toliau vykdo kitus ardomuosius veiksmus. Todėl Georgijaus juostos naudojimo ribojimas yra teisingas tiek istoriniu, tiek šiandieninės politinės situacijos aspektu", — pataisas komentavo Seimo narys.

  Jam pritaria Kasčiūnas, kuris teigia, kad Rusijoje oficialiai buvo skelbiama, kad ši juostelė nėra politinis ar koks nors ideologinis simbolis ir negali būti naudojamas politinių partijų ar kitų judėjimų savireklamos tikslais. Tačiau ši "taisyklė", anot Seimo nario, buvo labai greitai sulaužyta, kai juostelės simbolika buvo monopolizuota "Rusijos vadovybę palaikančiųjų ekstremistinių jėgų".

  Kasčiūnas taip pat pabrėžė, kad Georgijaus juostos "tapo ne tik Rusijos vidinės konsolidacijos, tačiau ir jos atgimusio ekspansionizmo, siejamo su bandymais atgauti didžiosios galios statusą, ženklu".

  "Po Rusijos įvykdytos Krymo okupacijos ir aneksijos bei Rusijos remiamų separatistų karinių veiksmų Rytų Ukrainoje, Georgijaus juostos tikroji pirminė reikšmė buvo visiškai devalvuota. Rusijos reguliariosios kariuomenės kariai, kariaujantys Ukrainos teritorijoje, prorusiški separatistai šias juostas dėvi kaip atpažinimo ženklą", — teigė Kasčiūnas.

  Parlamentarai siūlo atsižvelgti į geopolitinę situaciją. Anot jų, siekdami saugoti tokius principus ir vertybes kaip suverenitetas, laisvė, demokratinė santvarka, taip pat užtikrinti viešąją tvarką ir užkirsti kelią įvairioms provokacijoms ar bandymams kurstyti tautinę nesantaiką, jie ir teikia Susirinkimų įstatymo 5 straipsnio 3 punkto ir Administracinių nusižengimų kodekso 524 straipsnio pataisas, kuriomis siekiama dvispalvę juodai oranžinę Georgijaus (Šv. Jurgio) juostą priskirti prie nacistinių ar komunistinių simbolių. Tokių simbolių platinimas ar demonstravimas yra ribojamas, o už jo nesilaikymą taikoma administracinė atsakomybė.

  Temos:
  Didžiosios Pergalės metinės (27)

  Dar šia tema

  Georgijaus juostelė blusų turguje privertė Klaipėdos merą atsiprašyti
  Mašinų su Pergalės dienos simbolika savininkams Lietuvoje gresia bauda
  Kodėl Gegužės 9-oji jau nebe šventė Lietuvoje
  Už sovietinę simboliką ant automobilio laukia bauda
  Tegai:
  Georgijaus juostelė, Pergalės diena, Lietuva

  Svarbiausios temos