01:57 2019 Kovo 21
Tiesioginis eteris
 • USD1.1354
 • RUB73.0040
  Dviguba pilietybė, archyvinė nuotrauka

  Grybauskaitė vetavo Referendumo įstatymo pataisas

  © Sputnik /
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  51 0 0

  Prezidentė mano, kad dvigubos pilietybės klausimui žemesnės kartelės nereikia

  VILNIUS, liepos 11 — Sputnik. Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė trečiadienį vetavo Seimo priimtus Referendumo įstatymo pakeitimus, kurie palengvintų pilietybės referendumo sąlygas ir gerokai nuleistų sprendimui priimti reikalingų rinkėjų balsų kartelę, rašo Prezidentūros spaudos tarnyba.

  Pranešime teigiama, kad pezidentė palaiko dvigubos pilietybės suteikimo išplėtimą ir kviečia lietuvius visame pasaulyje susitelkti, įteisinant šią galimybę konstituciniu, teisinių abejonių nekeliančiu keliu.

  "Emigracija palietė kiekvieną Lietuvos šeimą, tikrai esame pribrendę išplėsti dvigubos pilietybės įgijimo galimybes. Kelias aiškus — Konstitucijos pakeitimas Tautos referendume daugumos piliečių valia. Nešvaistykime laiko tuščiai ieškodami dirbtinių palengvinimų referendumui, o jau dabar telkime žmones referendumo sėkmei", — pabrėžia Grybauskaitė.

  Seimo pasiūlymas specialiai pilietybės referendumui sumažinti sprendimui priimti reikalingų balsų kartelę nuo 1,25 mln. iki 840 tūkst., pasak prezidentės, kelia abejonių dėl atitikties Konstitucijai ir todėl yra labai rizikingas.

  Kadangi neteisės pagrindu teisė neatsiranda, o pagal Konstitucijos viršenybės principą negalioja joks Konstitucijai prieštaraujantis įstatymas, tikėtina, kad priimto įstatymo pagrindu organizuojamo referendumo rezultatai teismo būtų pripažinti neteisėtais ir negaliojančiais. Tuomet dvigubos pilietybės galimybių išplėtimas vėl nusikeltų neribotam laikui.

  Lietuvos piliečio pasas, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Констанция Ждановская

  Įstatymo konstitucingumu jau dabar abejoja Seimo Teisės departamentas, taip pat ir patys Seimo nariai, jau užregistravę kreipimosi į Konstitucinį Teismą projektą.

  Pasak Lietuvos vadovės, norint, kad referendumas įvyktų kartu su prezidento rinkimais 2019 metais, būtina apsispręsti dėl Konstitucijos 12 straipsnio formuluotės, aktyviai imtis šviečiamosios kampanijos, kalbėtis su žmonėmis ir raginti juos ateiti balsuoti. Ypač pačius emigrantus, kuriems šis klausimas ir yra aktualiausias. Pastaruosiuose Seimo rinkimuose dalyvavo tik 16 tūkst. užsienyje gyvenančių piliečių.

  Visos politinės jėgos turėtų pasitikėti žmonėmis ir, nešvaistydamos laiko tuščioms diskusijoms, kaip įmanoma greičiau pradėti rimtus pasirengimo darbus.

  Primenama, kad 1992 metų spalio 25 dieną referendume dėl Konstitucijos priėmimo dalyvavo 1,9 mln. žmonių.

  Kad referendumas įvyktų dabar, reikia kad jame dalyvautų ir teigiamai dėl dvigubos pilietybės pasisakytų apie 1,25 mln. žmonių. Jei kartelė būtų nuleista, būtų pakakę 840 tūkst. rinkėjų dalyvavimo.

  Dar šia tema

  Seimas sumažino reikalavimus referendumui dėl dvigubos pilietybės
  Dvigubos pilietybės klausimas gali būti išspręstas tik prezidento rinkimų metu
  Sudaryta darbo grupė spręsti referendumo dėl dvigubos pilietybės klausimus
  Seimas pradeda ruoštis referendumo dėl dvigubos pilietybės organizavimui
  Referendumas dėl dvigubos pilietybės gali vykti prezidento rinkimų metu
  Užsienio lietuviai už dvigubą pilietybę nori balsuoti internetu
  Konstitucinis Teismas leido skelbti referendumą dėl dvigubos pilietybės
  Dviguba Lietuvos pilietybė: būti ar nebūti
  Tegai:
  dviguba pilietybė, referendumas, Dalia Grybauskaitė, Lietuva

  Svarbiausios temos