09:38 2019 Liepos 24
Tiesioginis eteris
 • USD1.1173
 • RUB70.5611
  Arvydas Anušauskas

  Ketinama patikrinti merus dėl ryšių su užsienio valstybių specialiosiomis tarnybomis

  © Photo: facebook / Arvydas Anušauskas
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  35 0 0

  Konservatorius Arvydas Anušauskas siūlo numatyti, kad visi kandidatai į rinkimus būtų tikrinami dėl bendradarbiavimo su kitų valstybių specialiosiomis tarnyboms

  VILNIUS, rugpjūčio 21 – Sputnik. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos Seime narys Arvydas Anušauskas pasiūlė Seimui tikrinti bet kokiuose rinkimuose dalyvaujančius pareigūnus dėl bendradarbiavimo su kitų valstybių specialiosiomis tarnyboms, praneša LRT.

  Visų pirma Anušauskas paragino patikrinti miestų merus dėl bendradarbiavimo su užsienio specialiosiomis tarnyboms ir nutraukti parlamentarų, kurie paslėpė tokius ryšius, įgaliojimus.

  Pagal dabar galiojančią tvarką kandidatai į Seimą, Europos Parlamentą, prezidentus, savivaldybių tarybas turi nurodyti savo anketose apie tai, ar jie bendradarbiavo su kitų valstybių specialiosiomis tarnybomis, o jei šis faktas nutylimas, tokie kandidatai nėra registruojami rinkimams. Jei bendradarbiavimo faktas su užsienio valstybių specialiosiomis tarnybomis paaiškėja vėliau, o asmuo jau yra išrinktas į pareigas, šis tų pareigų netenka.

  Tačiau Anušauskas mano, kad šiame filtre galėjo likti spragų, o per paskutinius Seimo rinkimus jis išvis nustojo veikti.

  Pasak jo, įstatymuose nekalbama apie pareigą prisipažinti bendradarbiavus su kitų valstybių specialiosiomis tarnybomis kandidatams į merus, nors Liustracijos įstatyme nurodoma, kad paaiškėjus tokiam faktui, politikas netektų pareigų.

  Konservatorius taip pat pastebi, kad Seimo rinkimų įstatyme kandidatai į Seimo narius savo anketose turi nurodyti bendradarbiavimo su užsienio tarnybomis faktą. Tačiau Liustracijos įstatyme nenumatoma, kad parlamentarai, nuslėpę minėtą informaciją, netektų pareigų.

  Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis, parlamentaras Ramūnas Karbauskis teigė, kad Anušausko idėjai įvesti visuotinį kandidatų tikrinimą neprieštarauja, tačiau kartu turi abejonių, ar tokią tvarką būtų įgyvendinama.

  "Žmonės, kurie galėjo būti KGB, tikriausiai yra labai solidaus amžiaus ir tai yra niuansas, rodantis, kad šis pasiūlymas turi tokią politinę potekstę. Gal čia tiesiog politikuojama, nes nesuprantu, kiek tai galėtų turėti realios prasmės. Aš tikrai nebūčiau prieš, bet tik kyla klausimas, ar tai objektyviai galėtų būti naudinga Lietuvos visuomenei, nes tie žmonės turėtų būti solidaus amžiaus", – svarstė "valstiečių" lyderis.

  Anušauskas pažymi, kad didesnę įtaką teisės aktų ruošimui padarė Seime užvirusios diskusijos dėl KGB bendradarbių Lietuvoje pavardžių paviešinimo.

  "Pas mus nėra išsamių slaptų KGB bendradarbių sąrašų, skirtingai nuo Latvijos. Pas juos sąrašai yra išsamūs ir jie stebi, ar tarp kandidatų KGB bendradarbių daugėja, ar sumažėja. Pas mus yra prisipažinusių ir neprisipažinusių (bendradarbiavus su KGB – LRT.lt) sąrašas, bet jis ne toks gausus", – tvirtino konservatorius.

  Anksčiau Lietuvos lenkų rinkimų akcija — Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS) pasiūlė išslaptinti asmenų, prisipažinusių bendradarbiavus su KGB, sąrašą. Šiuo metu galiojančiame įstatyme įtvirtinta, kad minėta informacija ir duomenys yra įslaptinami 75 metams ir saugomi įstatymų nustatyta tvarka. LLRA-KŠS partijos nariai mano, kad ši informacija gali būti panaudota Rusijos specialiosioms tarnyboms šantažui.

  Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras paviešino asmenų vardus, kurie atsisakė prisipažinti turintys sąsajas su KGB.

  Paskelbus šį sąrašą Lietuvoje kilo skandalas. 2018 metų pradžioje genocido ir rezistencijos tyrimo centras apkaltino Lietuvos aktorių Donatą Banionį, kuris mirė 2014 metais, bei Lietuvos kamerinio orkestro vadovą Saulių Sondeckį, kuris mirė 2016 metais ryšiais su KGB. Tačiau vėliau Liustracijos komisija nustatė, kad abu menininkai su sovietų specialiomis tarnybomis nebendradarbiavo.

  Dar šia tema

  URM: Lietuva turi užkirsti kelią Rusijos įsikišimui į rinkimus
  Komunistai yra neteisėti! O kaipgi Dalia, Linas ir kiti?

  Svarbiausios temos