11:46 2020 Gegužės 26
Tiesioginis eteris
 • USD1.0910
 • RUB78.2874
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Sausio 13-osios byla (83)
  71

  Rusijos piliečio, kaltinamojo Sausio 13-osios byloje Jurijaus Melio advokatė sako, kad jos klientas buvo tuometinės sovietų politinės valdžios auka

  VILNIUS, rugsėjo 11 — Sputnik. Antradienį, rugsėjo 11 dieną, Vilniaus apygardos teisme kalbą sakė advokatė Galina Kardanovskaja, kuri gina rezervo pulkininką Jurijų Melį, kaltinamąjį Sausio 13-osios byloje.

  Ji teigia, kad Melis yra auka ir politinės padėties įkaitas, o byla yra politizuota, rašo "Parlamentskaja gazeta".

  Jurijus Melis kaltinamas tuo, kad per tragiškus įvykius prie Vilniaus televizijos bokšto važiavo tanku. Lietuvos prokuratūra teigia, kad prie televizijos bokšto žuvę žmonės buvo nužudyti sovietų karių. Pranešama, kad žuvo 14 žmonių, 32 buvo sunkiai sužeisti, daugiau nei 1000 žmonių patyrė įvairaus sunkumo sužalojimų. Įvykių dalyviai iš Tarybų pusės teigia, kad laisvės gynėjai buvo nužudyti provokatorių, kurie šaudė iš kaimyninių namų stogų.

  Jurijus Melis, kuris buvo suimtas 2014 metų kovą, kai kaip turistas atvyko į Lietuvą, pripažino, kad jis buvo viename iš tankų, tačiau, jo teigimu, pagal pulko vado įsakymą buvo padaryti tik trys tušti šūviai. 

  "Dalyvaudamas operacijoje buvai įsitikinęs, kad Lietuva priklauso Sovietų Sąjungai. Aš turėjau visus pagrindus taip manyti. Situacija buvo sudėtinga ir prieštaringa", – teisme kalbėjo Melis.

  Nepaisant to, prokuratūra reikalauja, kad jis būtų nuteistas 16 metų laisvės atėmimo bausme. Anksčiau buvo kalbama apie įkalinimą iki gyvos galvos.

  Tuo tarpu Vilniaus teisininkė Galina Kardanovskaja teisme sakė: "Išnagrinėjus bylos medžiagą, atlikus teisės normų analizę, manau, kad kaltinimai yra pareikšti nepagrįstai, pažeidžiant fundamentalius teisės principus, baudžiamasis persekiojimas turi būti nutrauktas, nesurinkta neginčijamų ir patikimų įrodymų".

  Ji teigė, kad byla yra politizuota, o Melis "yra politinės valdžios auka ir įkaitas, jis nebijo atsakomybės, tačiau reikia vertinti įvykius taip, kaip jie vyko".

  Dar 2014 metais Rusijos Federacijos federalinės asamblėjos federacinė taryba kreipėsi į Lietuvos Seimą su prašymu "paskatinti maksimaliai objektyvų Melio bylos tyrimą be politizacijos ir istorinių sąskaitų suvedimo, o tik tarptautinės teisės pagrindu".

  Sausio 13-osios byla savo apimtimi ir kaltinamųjų skaičiumi yra viena didžiausių baudžiamųjų bylų nepriklausomos Lietuvos teismų istorijoje. Nukentėjusiųjų šioje byloje — beveik 500, liudytojų — apie tūkstantį. Bylą sudaro 709 tomai, iš jų vien kaltinamasis aktas — 13 tomų.

  Byloje dėl karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui teisiama per 60 kaltinamųjų, dauguma iš jų teisiami už akių, nes slapstosi Rusijoje arba Baltarusijoje. Teismo posėdžiuose dalyvauja tik du kaltinamieji — Jurijus Melis ir Genadijus Ivanovas.

  Advokatas: Rusija gali paskelbti tarptautinę Sausio 13-osios bylos teisėjų paiešką >>

  Pasak Lietuvos valdžios institucijų, 1991 metų sausio 13-osios naktį, TSRS daliniams puolant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos pastatą, žuvo 14 žmonių, daugiau kaip 600 buvo sužeisti.

  Temos:
  Sausio 13-osios byla (83)

  Dar šia tema

  Rusijoje gyvenantis kaltinamasis Sausio 13-osios byloje nori dalyvauti teisme
  Teismas atsisakė paleisti kaltinamajį Sausio 13-osios byloje
  Lietuvos rusofobai susirūpinę Sencovo likimu, pamiršę apie rąstą savo akyje
  Tegai:
  Sausio 13-osios byla, Jurijus Melis

  Svarbiausios temos