07:43 2019 Gegužės 22
Tiesioginis eteris
 • USD1.1161
 • RUB71.9646
  Dalia Grybauskaitė, archyvinė nuotrauka

  Lietuvos prezidentė siūlo sumažinti antstolių pajamas

  © Photo: Lrp.lt
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  32 0 0

  Prezidentės pateiktos pataisos turi sustiprinti inicijuojamus pokyčius ir garantuoti, kad antstolių įkainiai būtų paskaičiuoti teisingai

  VILNIUS, rugsėjo 17 — Sputnik. Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė teikia Seimui Antstolių įstatymo ir Civilinio proceso kodekso pataisas, kurios užkirsti kelią išpūstoms antstolių paslaugų kainoms bei lupikavimui, praneša prezidentūros spaudos tarnyba.

  Pasak šalies vadovės, šios pataisos – ypač svarbus žingsnis valstybei imantis antstolių veiklos reformos. Pataisos turi sustiprinti inicijuojamus pokyčius ir garantuos, kad antstolių įkainiai bus teisingai paskaičiuoti. Pasak prezidentės, antstoliai vykdo valstybės patikėtą funkciją, todėl valstybės pareiga yra kontroliuoti įkainius ir veiklą.

  Lietuvos Seimo pastatas
  © Sputnik/ Андрей Богданов

  Pasak prezidentės, antstolių algos viršija jau net ir Europos valstybių vadovų atlyginimus. Lietuvoje vidutiniškai per mėnesį antstolis uždirba 10 tūkst. eurų, o kai kurių alga siekia 37 tūkst. eurų – daugiau negu Europos Sąjungos vadovas.

  Prezidentė siūlo konkrečius įrankius teisingesniems antstolių įkainiams užtikrinti: būtinųjų vykdymo išlaidų sumažinimą, draudimą atlikti perteklinius veiksmus, antstolių atlyginimo ribojimą iki 15 proc. nuo išieškotos sumos, privalomą skolininko informavimą, draudimą kreditoriui samdyti skirtingus antstolius dėl to paties skolininko ir viešai skelbiamas antstolių algas. Taip pat įstatymu griežtinami antstolių nepriekaištingos reputacijos reikalavimai.

  Siūlymas nustatyti, kad atlygis antstoliui sėkmingo skolos išieškojimo atveju negalėtų viršyti 15 proc. skolos dydžio, įvedamas atsižvelgiant į kitų šalių praktiką: Latvijoje, Estijoje po 15 proc., Airijoje – 5 proc., Anglijoje – 7,5 proc., Suomijoje – 0,5 procento. Lietuvoje antstoliai neretai uždirba iki 100 proc. nuo išieškomos skolos.

  Pasiūlymuose numatoma įpareigoti antstolius visada išsiųsti informaciją žmogui apie jo skolą. Dabar antstoliai neprivalo informuoti žmogaus, jeigu jo skola neviršija 100 eurų. Vykdymo išlaidos taip pat sumažės, kai kreditorius dėl visų to paties skolininko skolų bus įpareigotas kreiptis į vieną antstolį.

  Dar šia tema

  Filosofas Arvydas Juozaitis dalyvaus 2019-ųjų prezidento rinkimuose
  Nausėda paskelbė, kad dalyvaus 2019-ųjų prezidento rinkimuose
  Žiniasklaidos atstovai — Lietuvos prezidentės ir konservatorių gynėjai, vienykitės!
  Tegai:
  Dalia Grybauskaitė

  Svarbiausios temos