04:46 2020 Birželio 01
Tiesioginis eteris
 • USD1.1136
 • RUB78.4416
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  61

  Pagal siūlomus Konstitucijos pakeitimus, po dešimties metų nuo apkaltos politikas gali tapti kandidatu Seimo ir prezidento rinkimuose

  VILNIUS, rugsėjo 20 — Sputnik. Seimas ketvirtadienį po svarstymo pritarė Konstitucijos pataisoms, kurios leistų kandidatuoti per apkaltą pašalintam politikui, rašo Seimo spaudos tarnyba.

  Tokiu būdu Seimas siūlo įgyvendinti Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimą byloje "Paksas prieš Lietuvą" ir Jungtinių Tautų Žmogaus Teisių Komiteto sprendimą.

  Konstitucijos 74 straipsnyje siūloma įtvirtinti, kad asmuo, kurį Seimas už šiurkštų Konstitucijos pažeidimą arba priesaikos sulaužymą apkaltos proceso tvarka pašalino iš užimamų pareigų ar panaikino Seimo nario mandatą, gali būti renkamas Seimo nariu ar Respublikos Prezidentu ne anksčiau kaip po dešimt metų. Jei toks asmuo praėjus dešimt metų po pašalinimo iš pareigų apkaltos proceso tvarka buvo išrinktas Seimo nariu ar Respublikos Prezidentu ir prisiekė, jis taip pat gali būti skiriamas ministru, Ministru Pirmininku, o, turėdamas reikiamą kvalifikaciją, turi teisę pretenduoti į teisėjo ar valstybės kontrolieriaus pareigas.

  Po svarstymo siūlomoms Konstitucijos pataisoms pritarė 63, prieš balsavo 21, susilaikė 16 Seimo narių.

  Paksas buvo pašalintas iš prezidento posto 2004 metais, paskelbus apkaltą. Seimo deputatai apkaltino politiką tuo, kad jis suteikė Lietuvos pilietybę savo rinkimų kampanijos rėmėjui, taip pat viršijo savo įgaliojimus.

  Be to, Konstitucinis Teismas iki gyvos galvos uždraudė Paksui kandidatuoti į politiko arba kitas priesaikos reikalaujančias pareigas.

  Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komitetas taip pat yra konstatavęs, kad draudimas Paksui kandidatuoti pažeidžia Jungtinių Tautų Tarptautinį pilietinių ir politinių teisių paktą.

  Jei kelią kandidatavimui atveriančios pataisos iki spalio nepajudės Seime, Lietuvai gresia Europos Tarybos Ministrų Komiteto sankcijos. Norint įstatymą priimti, kitame etape balsų "už" reikės ne mažiau kaip 94.

  Dar šia tema

  Naująjį politinį sezoną Lietuvos vadovybė pradės atnaujinta sudėtimi
  Paksas vėl taps partijos "Tvarka ir teisingumas" pirmininku
  Buvęs Lietuvos prezidentas pasiūlė surengti referendumą dėl lito sugrąžinimo
  Tegai:
  Konstitucija, Seimas, Rolandas Paksas

  Svarbiausios temos