13:05 2019 Gruodžio 09
Tiesioginis eteris
 • USD1.1094
 • RUB70.7441
  Astravo AE statyba, archyvinė nuotrauka.

  Vaičiūnas pareiškė, kad Lietuva tikisi JAV paramos Astravo AE klausimu

  © Photo : Государственное предприятие "Белорусская АЭС"
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  46

  Ministras susitikimuose su JAV pareigūnais akcentavo aktyvesnio JAV vaidmens svarbą, siekiant užkirsti kelią branduolinei grėsmei NATO pasienyje

  VILNIUS, rugsėjo 29 — Sputnik. Lietuvos energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas išreiškė viltį, kad JAV rems Baltijos respubliką kovoje prieš Baltarusijos atominės elektrinės statybą, praneša respublikos Energetikos ministerijos spaudos tarnyba.

  Astravo AE, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Виктор Толочко

  Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas rugsėjo 24-26 dienomis lankėsi Vašingtone, kur susitikimuose su aukštais JAV energetikos pareigūnais ir Senato nariais kalbėjosi apie regiono energetinio saugumo problemas ir galimybes didinti suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) iš JAV eksportą į Baltijos šalis bei Vidurio ir Rytų Europos regioną, praneša Energetikos ministerija.

  Ministras susitikimuose su JAV pareigūnais akcentavo aktyvesnio JAV vaidmens svarbą siekiant užkirti kelią branduolinei grėsmei NATO pasienyje.

  "Europos Komisija padarė svarbų žingsnį priversdama Baltarusiją atlikti šio projekto vertinimą nepalankiausiomis sąlygomis (angl. stress-test). Dar daugiau – šių streso testo rekomendacijų įgyvendinimą susiejo su ES ir Baltarusijos santykiais. Dabar atėjo laikas ir konkrečiam JAV veikimui – siekiame analogiškos JAV pozicijos, kad jokie JAV santykių su Baltarusija klausimai dvišaliu ar daugiašaliu lygmeniu neturėtų jokių perspektyvų, kol nebus visa apimtimi įgyvendintos streso testų rekomendacijos", – susitikimuose kalbėjo Vaičiūnas.

  Be to, susitikimuose su JAV Energetikos sekretoriaus pavaduotoju Dan Brouillette bei Valstybės departamento atstovais ministras pažymėjo, kad augantis dujų poreikis Europoje turėtų paskatinti JAV kuo greičiau imtis aktyvesnių veiksmų didinant SGD importą į šį regioną.

  Pasak ministro, konkurencingesnis SGD iš JAV tiekimas į Europą būtų naudingas abiem Atlanto pusėms.

  Įtampa dėl Baltarusijos AE statybos

  Lietuva, nepaisant Astravo AE atliktų streso testų, teigia, kad elektrinė nėra saugi. Vilnius jos statybą vadina "nacionaline grėsme" ir nuolat reiškia pretenzijas. Be to, Lietuvos valdžia paragino kitas valstybes boikotuoti Astravo AE ir ateityje nenaudoti jos energijos.

  Minskas, teigia, kad atominė elektrinė atitiks tarptautinius saugumo reikalavimus, ir Vilniaus protestai yra "politizuoti", o ne kilę iš susirūpinimo regiono saugumu.

  Baltarusijos AE statoma šalia Astravo miesto, Gardino srityje, apie 50 kilometrų nuo Vilniaus. Ją sudarys du naujosios kartos energetiniai blokai, atitinkantys naujausius saugos standartus. Pirmojo bloko paleidimas planuojamas 2019 metais, o antrojo — 2020 metais.

  Dar šia tema

  Lietuva teigia, kad nesidera su Baltarusijos AE dėl elektros perdavimo
  Seimo narys reikalauja iš Vyriausybės kasmėnesinių kovos su Astravo AE ataskaitų
  Tegai:
  Energetikos ministerija, Astravo AE

  Svarbiausios temos