21:03 2020 Lapkričio 23
Tiesioginis eteris
 • USD1.1901
 • RUB90.3507
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  188

  Lietuvos URM sureagavo į Rusijos URM pasipiktinimą sprendimu paskelbti 2018 metus Adolfo Ramanausko-Vanago garbei, be to, palaidoti atsakingą už daugelio civilių gyventojų mirtį asmenį šalia kelių tūkstančių sovietų karių, žuvusių, išvaduojant Vilnių nuo nacių, palaidojimo vietos

  VILNIUS, spalio 8 — Sputnik. Į Lietuvos užsienio reikalų ministeriją pirmadienį, spalio 8 dieną, buvo iškviestas Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas, kuriam buvo pareikštas griežtas protestas dėl Rusijos URM viešai paskelbto pareiškimo apie Lietuvos "partizanų" vadą Adolfą Ramanauską-Vanagą, praneša Lietuvos URM spaudos tarnyba.

  Videofaktas: kaip Vilniuje vyko Adolfo Ramanusko laidotuvės
  © Sputnik . Андрей Богданов

  Anksčiau oficiali Rusijos URM atstovė Marija Zacharova pabrėžė, kad Maskva pasipiktino Lietuvos valdžios sprendimu paskelbti 2018 metus vieno iš nacionalistų grupuotės, veikusios pokario metais ir kurios nariai dar vadinami "miško broliais", vado garbei.

  "Vilnius tęsia istorijos persvarstymo liniją, bando pateikti "miško brolių" gaujas, kurios veikė  Lietuvoje pokario laikais, kaip nacionalinius herojus-kankinius. Jų rankos suteptos krauju. Šiuo atžvilgiu negali nekelti pasipiktinimo Lietuvos valdžios sprendimas paskelbti šiuos metus vieno iš "miško brolių" lyderių Adolfo Ramanausko atminimui", — sakė Zacharova.

  Zacharova pavadino ciniškumu tą faktą, kad atsakingo už daugelio civilių gyventojų mirtį asmens kapas bus šalia daugiau kaip penkių tūkstančių sovietų karių, žuvusių, išvaduojant Vilnių nuo nacių įsibrovėlių, palaidojimo vietos.
  Anksčiau Klaipėdos deputatas, Lietuvos rusų sąjungos atstovas Viačeslavas Titovas pareiškė, kad Ramanausko-Vanago (kuris vadovavo kovai prieš sovietų valdžią) iniciatyva buvo nužudyti beveik aštuoni tūkstančiai civilių.

  Skandalas aplink Klaipėdos miesto deputatą Viačeslavą Titovą >>

  "Į Lietuvos URM spalio 8 dieną iškviestas Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas. Užsienio reikalų viceministras Albinas Zananavičius iškviestajam ambasadoriui išreiškė griežtą protestą dėl Rusijos URM viešai paskelbto ir tikrovės neatitinkančio pareiškimo apie Lietuvos partizanų vadą Adolfą Ramanauską-Vanagą jo laidotuvių išvakarėse", ― teigiama Lietuvos URM pranešime.

  Lietuvos URM pareiškė, kad "Lietuva didžiuojasi tūkstančiais moterų ir vyrų, dalyvavusių antisovietiniame partizanų judėjime, ir reiškia aukščiausią pagarbą Adolfui Ramanauskui-Vanagui, šio judėjimo vadui ir simboliui".

  Ginkluota kova prieš Tarybų valdžią, vadovaujant Vanagui, tęsėsi nuo 1944 iki 1953 metų. Jis buvo sulaikytas 1956 metais, kitais metais buvo nubaustas mirtimi.

  Šiemet Vilniuje buvo rasti Vanago palaikai, o praeitą šeštadienį, spalio 6 dieną, vyko palaikų perlaidojimo ceremonija. Lietuvos Seimas paskelbė 2018 metus Adolfo Ramanausko-Vanago garbei, nes kitais metais bus minimas jo gimimo šimtmetis.

  Lietuvoje "partizanais" laikomi "miško broliai" — nacionalistiškai nusiteikę ginkluoto judėjimo, 1940-1950-aisiais veikusio šalies teritorijoje, organizatoriai. Antrojo pasaulinio karo metu daugelis iš tų, kurie buvo prieš Tarybų valdžią, prisijungė prie fašistinės Vokietijos. "Miško broliai" buvo prisidėję prie civilių gyventojų naikinimo ir tarybinių partijų darbuotojų žudynių.

  Miško broliai Baltijos šalyse 1940-1950 metais
  © Sputnik
  "Miško broliai" Baltijos šalyse 1940-1950 metais

  Dar šia tema

  Izraelyje Netanjahu pagyra Lietuvos valdžiai pavadinta šlykščia
  Titovas pareiškė, kad dauguma Lietuvos žmonių yra prieš tokius "didvyrius"
  Kovotojai už laisvę ar nusikaltėliai? Lietuvos "herojai" nukeliami nuo pjedestalo
  Tegai:
  Lietuvos respublikos užsienio reikalų ministėrija (URM), Rusijos užsienio reikalų ministerija (URM), Rusija, Lietuva, Adolfas Ramanauskas-Vanagas

  Svarbiausios temos