06:26 2021 Kovo 05
Tiesioginis eteris
 • USD1.2034
 • RUB88.6563
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  "Miško broliai": praeitis ir dabartis (72)
  145

  Po to, kai Rusijos ambasadorius Lietuvoje sulaukė protesto iš Lietuvos URM dėl Rusijos požiūrio į Ramanausko-Vanago atminimo garbinimą Lietuvoje, Rusijos ambasada paskelbė dokumentą, kuriame kaltina Vilnių "istorijos iškraipymu"

  VILNIUS, spalio 9 — Sputnik. Rusija susiduria su kryptingu oficialaus Vilniaus kursu "iškraipyti Antrojo pasaulinio karo rezultatus", sakoma Rusijos ambasados Lietuvoje pranešime interneto svetainėje.

  Dokumentas buvo paskelbtas po Rusijos Federacijos ambasadoriaus Lietuvoje Aleksandro Udalcovo susitikimo su Lietuvos užsienio reikalų viceministru Albinu Zananavičiumi.

  Į Lietuvos užsienio reikalų ministeriją pirmadienį, spalio 8 dieną, buvo iškviestas Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas, kuriam buvo pareikštas griežtas protestas dėl Rusijos URM viešai paskelbto pareiškimo apie Lietuvos "partizanų" vadą Adolfą Ramanauską-Vanagą.

  Anksčiau oficiali Rusijos URM atstovė Marija Zacharova pabrėžė, kad Maskva pasipiktino Lietuvos valdžios sprendimu paskelbti 2018 metus vieno iš nacionalistų grupuotės, veikusios pokario metais ir kurios nariai dar vadinami "miško broliais", vado garbei.

  Ramanausko-Vanago palaikai šiais metais buvo rasti Našlaičių kapinėse, Antakalnyje. Palaikų autentiškumas nustatytas, atlikus teismo antropologinę analizę, kaukolės ir asmens fotografijų sugretinimus bei DNR tyrimus.

  Lietuvos Respublikos Seimas 2018 metus yra paskelbęs Adolfo Ramanausko-Vanago metais, o Vyriausybė patvirtino 100-ųjų gimimo metinių minėjimo planą.

  "Susidūrėme su tiksliniu oficialaus Vilniaus keliu iškraipyti Antrojo pasaulinio karo rezultatus, jie remiasi nuolatiniais bandymais sulyginti Raudonosios armijos karių, kurie aukojo savo gyvybes už Lietuvos išlaisvinimą nuo nacių įsibrovėlių, veiksmus su "sovietine okupacija"", — pabrėžiama pranešime.

  Lietuvos URM pareiškė, kad "Lietuva didžiuojasi tūkstančiais moterų ir vyrų, dalyvavusių antisovietiniame partizanų judėjime, ir reiškia aukščiausią pagarbą Adolfui Ramanauskui-Vanagui, šio judėjimo vadui ir simboliui". Tuo tarpu Klaipėdos tarybos narys, Lietuvos rusų sąjungos atstovas Viačeslavas Titovas anksčiau sakė, kad Vanago iniciatyva buvo nužudyti apie 8 tūkst. civilių.

  Videofaktas: kaip Vilniuje vyko Adolfo Ramanausko laidotuvės >>

  Rusijos ambasados pareiškime pabrėžiama, kad Ramanauskas-Vanagas buvo prisidėjęs prie "civilių, moterų ir vaikų, taip pat žydų žūties, tai patvirtina daugybė įrodymų".

  Ambasada pareiškė, kad Rusija nepripažįsta termino "sovietinė okupacija" 1940-ųjų Lietuvos atžvilgiu.

  "Šis apibrėžimas negali būti naudojamas dėl to, kad tarp TSRS, Lietuvos ir kitų Baltijos valstybių nebuvo karo, tarp jų nebuvo karinių veiksmų be karo paskelbimo, o Raudonosios armijos padalinių įvedimas buvo vykdomas pagal sutartį ir su šių respublikų vadovybių sutikimu. Nebuvo jokio okupacinio režimo", — rašoma pareiškime.

  Jame pažymima, kad neatskiriama dabartinės Lietuvos "karo istorijos" politikos dalis — tai Vilniaus draudimas Rusijai vykdyti karių kapaviečių priežūrą Lietuvoje.

  "Privalome pripažinti, kad patvirtindama naujas "taisykles" Lietuvos valdžia iš esmės užbaigė tyčiojimosi iš Lietuvos išvaduotojų nuo fašistų atminimo mechanizmo formavimą. Žinoma, tai negali neturėti įtakos Lietuvos memorialiniam darbui Rusijos Federacijos teritorijoje", — sakoma pareiškime.

  Ramanauskas-Vanagas kartu su kitais septyniais partizanų vadais 1949 vasario 16 dieną pasirašė Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio deklaraciją.

  Ramanauskas-Vanagas 1956 metais buvo suimtas, o 1957 metų lapkričio 29 dieną sušaudytas Vilniuje.

  Sovietų Sąjungos teismo nutarimu, Ramanauskas, kuris Lietuvoje laikomas "nacionaliniu didvyriu", galėjo prisidėti prie aštuonių tūkstančių civilių žūties.

  Lietuvoje partizanais vadinami "miško broliai" —  ginkluotos nacionalistų grupės, veikusios respublikos teritorijoje 1940-1950 metais. Antisovietinis nacionalistinis judėjimas suklestėjo Lietuvoje 1944-1947 metais.

  Antrojo pasaulinio karo metu daugelis tų, kurie prieštaravo TSRS valdžiai, kariavo fašistinės Vokietijos pusėje. Be to, "miško broliai" buvo prisidėję prie civilių žudymo karo metu, bei prie Tarybų partijos darbuotojų ir paprastų tarybinei valdžiai palankių piliečių naikinimo.

  "Toks buvo lietuvių darbas": Vanagaitė parašė laišką "nužudytam žydui" >>

  Šių metų vasarą Rusijos ambasada Lietuvoje įspėjo, kad Maskva daugiau neišduos vizų jaunimui, kuris pagal projektą "Misija Sibiras" keliauja į Rusiją tvarkyti tremtinių laidojimo vietas. Rusijos URM pabrėžė, kad vizų išdavimų sustabdymas susijęs su nekilnojamojo kultūros paveldo, esančio Lietuvos Respublikoje, nauja tvarkymo taisyklių redakcija.

  Lietuvos URM pranešime pabrėžia, kad "Misijos Sibiras" veikla yra ne politinė, o  pilietinė, humanistinė, visuomeninė iniciatyva, kurios tikslas — pagerbti represijų, trėmimų aukas, išsaugoti jų palaidojimo vietas.

  Miško broliai Baltijos šalyse 1940-1950 metais
  © Sputnik
  "Miško broliai" Baltijos šalyse 1940-1950 metais
  Temos:
  "Miško broliai": praeitis ir dabartis (72)

  Dar šia tema

  Titovas pareiškė, kad nemato priežasčių atsiprašyti
  Izraelyje Netanjahu pagyra Lietuvos valdžiai pavadinta šlykščia
  Izraelis papasakojo apie iškreiptą Lietuvos požiūrį į Holokaustą
  Kovotojai už laisvę ar nusikaltėliai? Lietuvos "herojai" nukeliami nuo pjedestalo
  Tegai:
  istorija, diplomatija, protestas, Antrasis pasaulinis karas, Rusijos užsienio reikalų ministerija, Rusijos ambasada Lietuvoje, Adolfas Ramanauskas-Vanagas, Aleksandras Udalcovas

  Svarbiausios temos