14:09 2019 Birželio 17
Tiesioginis eteris
 • USD1.1265
 • RUB72.3880
  Seimas, archyvinė nuotrauka

  Opozicija įtaria Skvernelį pažeidus įstatymus ir sulaužius priesaiką

  © Photo: CC BY-NC-SA 2.0 / Lithuanian Ministry of Foreign Affairs
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  22 0 0

  Opozicija tvirtina, kad premjeras pats davė nurodymą vyriausybės kanceliarijos darbuotojams sunaikinti žiniasklaidos prašomą vyriausybės pasitarimo garso įrašą, taip šiurkščiai pažeisdamas Lietuvos visuomenės informavimo įstatymą

  VILNIUS, spalio 16 – Sputnik. Seimo opozicinių frakcijų atstovai vieningai išreiškė poziciją, kad ministras pirmininkas Saulius Skvernelis melavo, išsisukinėjo ir vengė tinkamai atsakyti į Seimo narių raštu pateiktus klausimus, atsisakė atskleisti prašomą informaciją apie sunaikinto Vyriausybės pasitarimo įrašo aplinkybes bei tokiu būdu neįvykdė savo konstitucinės pareigos būti atskaitingu Lietuvos Respublikos Seimui.

  Opozicinėms frakcijoms ir Mišriai Seimo narių grupei atstovaujantys parlamentarai pareiškė, kad Skvernelis spalio 3 dieną Vyriausybės pasitarime asmeniškai užblokavo susisiekimo ministro teiktą iniciatyvą neatlygintinai teikti "Registrų centro" duomenis žiniasklaidos atstovams.

  Pasak opozicijos, Skvernelis taip pat atsisakė tenkinti teisėtą žiniasklaidos atstovų prašymą pateikti oficialaus darbinio posėdžio – vyriausybės pasitarimo – garso įrašą, nepaisydamas Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos pozicijos, kuri yra tiesiogiai atsakinga už visuomenės informavimo normų laikymosi priežiūrą.

  "Tokiu būdu Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis šiurkščiai pažeidė Lietuvos Respublikos visuomenės informavimo įstatymą, apribodamas informacijos laisvę ir teisę gauti informaciją iš valstybės institucijų bei sudarydamas sąmoningas kliūtis žurnalistams atlikti profesinę pareigą", ― perduoda spaudos tarnyba opozicijos pranešimą.

  Opozicija tvirtina, kad premjeras, atsisakydamas pateikti vyriausybės pasitarimo įrašą Seimo nariams, šiurkščiai pažeidė Lietuvos Respublikos teisės gauti informaciją iš valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų įstatymą.

  "Taip pat turime pagrįstų įtarimų, kad Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis davė neteisėtą ir teisės aktus pažeidžiantį nurodymą Vyriausybės kanceliarijos darbuotojams skubiai sunaikinti žiniasklaidos ir Seimo narių prašomą Vyriausybės pasitarimo garso įrašą. Tokie veiksmai gali būti prilyginti įkalčių slėpimui, norint neatskleisti visuomenei svarbios informacijos, susijusios su Konstitucijoje įtvirtintomis pamatinėmis žiniasklaidos laisvėmis ir teisėmis", – teigiama Seimo narių pareiškime.  

  Parlamentarai konstatuoja, kad Skvernelis pažeidė bent du galiojančius Lietuvos valstybės teisės aktus bei taip pat galėjo sulaužyti duotą priesaiką.

  "Toks elgesys demokratinėje ir teisinėje valstybėje negali būti toleruojamas. Todėl Seimo opozicinės frakcijos ir Mišrios Seimo narių grupės atstovai inicijuoja skubias teisines ir politines konsultacijas dėl Ministro Pirmininko atsakomybės", – rašoma pareiškime.

  Visi klausimai – kanceliarijai

  Šiandien Saulius Skvernelis interviu LRT radijui pareiškė, kad neturi nieko bendro su vyriausybės pasitarimo įrašo naikinimu, kuriame buvo diskutuojama apie žurnalistų laisvą prieigą prie "Registrų centro" duomenų.

  "Tai klausimai kanceliarijai. Tai įprasta praktika. Visą laiką taip buvo elgiamasi. Kai pasirašomas protokolas, tai, kas su tais įrašais yra ar nėra [daroma], atleiskite, man nei įdomu, nei tai mano tiesioginė atsakomybė", – teigė vyriausybės vadovas.

  Taip pat ministras pareiškė, kad jei žurnalistų sąjunga kreipsis į teismą ir teismas priims sprendimą, kad kanceliarija turi tą įrašą atkurti,  vyriausybė vykdys teismo sprendimą.

  "Registrų centro" duomenys

  Anksčiau įvyko vyriausybės susitikimas, kuriame buvo svarstomas klausimas dėl žurnalistams teikiamų "Registrų centro" duomenų. Kai klausimas buvo atidėtas, žurnalistai reikalavo susirinkimo įrašo, tačiau jis buvo sunaikintas vyriausybėje.

  Rugsėjo mėnesį "Registrų centras" be išankstinio įspėjimo baigė nemokamai teikti žiniasklaidai informaciją apie įmonių ir asmenų veiklą. Pasak žurnalistų, tai pažeidžia teisę gauti ir skleisti informaciją, garantuojamą Konstitucijos ir įstatymo. Žiniasklaidos atstovai pareikalavo panaikinti apribojimus ir surengė mitingą.

  Dėl to ministrų kabinetas priėmė nutarimą, pagal kurį "Registrų centras" teiks žurnalistams informaciją apie juridinių ir fizinių asmenų veiklą valstybės biudžeto sąskaita. Tokia priemonė bus taikoma tol, kol įsigalios įstatymo pataisos, leidžiančios žiniasklaidai naudoti duomenis nemokamai.

  Dar šia tema

  STT tiria, ar Registrų centras neteisėtai teikė privačioms įmonėms duomenis
  Skvernelis reikalauja paviešinti medžiagą dėl verslo įtakos politikams
  Siūloma užtikrinti teisę registrų duomenimis žurnalistams naudotis nemokamai
  Tegai:
  opozicija, Saulius Skvernelis

  Svarbiausios temos