18:35 2020 Gegužės 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.1016
 • RUB77.9343
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  59

  Seimas balsavo dėl Konstitucijos pataisų, kurios leistų Rolandui Paksui dalyvauti prezidento rinkimuose, tačiau balsų neužteko, kad pataisos būtų priimtos

  VILNIUS, spalio 25 - Sputnik. Seime vėl trūko balsų Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽT) sprendimui per apkaltą iš prezidento pareigų pašalintam Rolandui Paksui atverti kelią į rinkimus įgyvendinti.

  Už siūlomas Konstitucijos pataisas pirmo balsavimo metu buvo 78, prieš – 15, susilaikė 4 Seimo nariai. Tuo tarpu Konstitucijos keitimo įstatymo projektas būtų laikomas priimtu, jeigu kiekvieno balsavimo metu už projektą balsavo ne mažiau kaip 2/3 visų, tai ne mažiau kaip 94 balsų "už".

  Projektu buvo siūloma įtvirtinti, kad asmuo, kurį Seimas už šiurkštų Konstitucijos pažeidimą arba priesaikos sulaužymą apkaltos proceso tvarka pašalino iš užimamų pareigų ar panaikino Seimo nario mandatą, gali būti renkamas Seimo nariu ar prezidentu ne anksčiau kaip po dešimt metų. Jei toks asmuo praėjus dešimt metų po pašalinimo iš pareigų apkaltos proceso tvarka buvo išrinktas Seimo nariu ar prezidentu ir prisiekė, jis taip pat gali būti skiriamas ministru, Ministru Pirmininku, o, turėdamas reikiamą kvalifikaciją, turi teisę pretenduoti į teisėjo ar valstybės kontrolieriaus pareigas.

  Nepriimtas Konstitucijos keitimo įstatymo projektas Seimui iš naujo svarstyti gali būti teikiamas ne anksčiau kaip po vienų metų.

  Seimas prieš kelerius metus jau bandė priimti Konstitucijos pataisas, kurios Paksui būtų atvėrusios kelią į rinkimus, bet ir tuomet pritrūko balsų.

  2004 metų balandžio 6 dieną Lietuvos Seimas paskelbė apkaltą Paksui. Parlamentarai jį pripažino kaltu dėl trijų kaltinimo punktų: pilietybės suteikimas išimties būdu jo rinkimų kampanijos rėmėjui Rusijos verslininkui Jurijui Borisovui, nesugebėjimas užtikrinti valstybės paslapčių sąlygas ir galių viršijimas. Vėliau Lietuvos Konstitucinis Teismas iki gyvos galvos uždraudė Paksui kandidatuoti į politiko arba kitas priesaikos reikalaujančias pareigas. 2011 metais Europos Žmogaus Teisių Teismas EŽTT nusprendė, kad draudimas balotiruotis rinkimuose yra neproporcingas. Lietuvai neįgyvendinus EŽTT sprendimo, gresia Europos Tarybos Ministrų Komiteto sankcijos.

  Tegai:
  Rolandas Paksas

  Svarbiausios temos