15:03 2019 Liepos 22
Tiesioginis eteris
 • USD1.1226
 • RUB70.7370
  Lietuvos Seimas

  Prezidentė vetuos galimas Seimo referendumo įstatymo pataisas

  © Sputnik/ Андрей Богданов
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  24 0 0

  Lietuvos vadovės patarėjas įspėjo, kad Grybauskaitė nusiteikusi prieš tai, kad referendumo dėl dvigubos pilietybės surengimo reikalavimai būtų dirbtinai supaprastinti

  VILNIUS, lapkričio 6 — Sputnik. Lietuvos prezidentės patarėjas vidaus politikai Mindaugas Lingė pareiškė, kad jei Seimas pritars pakeitimams, kuriais siekiama sumažinti referendumo dėl dvigubos pilietybės kartelę, Dalia Grybauskaitė vetuos tokį sprendimą. Apie tai jis papasakojo "Žinių radijo" eteryje.

  Patarėjas pabrėžė, kad prezidentė ragina palaikyti dialogą su žmonėmis ir ruoštis referendumui, o ne dirbtinai palengvinti reikalavimus.

  "Nesunku nuspėti, kad prezidentė tikrai vetuotų, ji jau pakankamai griežtai pasisakė, įvertindama tokią iniciatyvą. Neseniai, dar šitoje Seimo sesijoje, jau buvo sprendžiamas klausimas dėl jos veto. Prezidentė vetavo pataisas dėl 12 straipsnio. Dabar grėsmę ir žalą galima padaryti daug didesnę. Ir mes turime išlaikyti ir vientisumą, ir nuoseklumą, ir išsaugoti konstitucinę apsaugą, kad ji [Konstitucija] nebetaptų visiems prieinamu įrankiu", ― pareiškė Lingė.

  Antradienį Lietuvos Seimas pradėjo svarstyti Referendumo įstatymo pataisas, kuriomis siekiama sumažinti balsavimo kartelę referendumams dėl Konstitucijos I skirsnio "Lietuvos valstybė" bei XIV skirsnio "Konstitucijos keitimas" nuostatų pakeitimo.

  Teikiamais pakeitimais siūloma nustatyti, kad sprendimams dėl šių Konstitucijos skirsnių nuostatų pakeitimo priimti reikėtų daugiau kaip pusės referendume dalyvavusių piliečių, tačiau ne mažiau kaip 2/5 piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašus. Tokiu atveju I ir XIV skirsniams pakeisti pakaktų mažesnės rinkėjų balsų dalies.

  Už Seimo nutarimo projektą balsavo 57 Seimo nariai, prieš – 33, susilaikė 14 parlamentarų. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti lapkričio 13 dieną.

  Anksčiau Seimas nusprendė surengti referendumą dėl dvigubos pilietybės įvedimo šalyje. Planuojama, kad jis vyks kartu su prezidento rinkimais 2019 metais.

  Šiuo metu Konstitucijoje draudžiama, kad lietuviai tuo pačiu metu būtų ir Lietuvos Respublikos, ir kitos valstybės piliečiai.

  Spalio pabaigoje Grybauskaitė sukritikavo deputatų "įsikišimą" į pirmąją Konstitucijos dalį. Jos nuomone, parlamento pasiūlymas supaprastinti balsavimo procedūrą dėl dvigubos pilietybės įvedimo yra neatsakingas ir pavojingas.

  Jei tokia iniciatyva bus priimta, svarbiausius valstybės klausimus spręs ne dauguma, o tik trečdalis visų rinkėjų.

  Be to, liepos mėnesį Lietuvos prezidentė jau grąžino Seimui pakeitimus, kurie gali supaprastinti dvigubos pilietybės įvedimą.

  Dar šia tema

  Kitų metų gegužę Lietuvoje vyks referendumas dėl dvigubos pilietybės
  Seimas spręs dėl mažesnės referendumo kartelės Konstitucijos pataisoms priimti

  Svarbiausios temos