03:47 2019 Liepos 23
Tiesioginis eteris
 • USD1.1215
 • RUB70.6525
  Ramūnas karbauskis, archyvinė nuotrauka

  Karbauskis kaltinamas sankcijų Rusijai pažeidimu

  © Sputnik/ Андрей Богданов
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  52 0 0

  LRT atliktas tyrimas byloja, kad Karbauskiui priklausantis "Agrokoncernas" trąšas importuoja iš Rusijos trąšų gamyklos "Minudobreniya", kuriai taikomos tarptautinės sankcijos

  VILNIUS, lapkričio 9 — Sputnik. LRT paskelbė tyrimą, kuriame Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis kaltinams pažeidęs sankcijų režimą prieš Rusiją.

  LRT Tyrimų skyrius išsiaiškino, kad UAB "Agrokoncernas" importuoja trąšas iš Rusijos bendrovės "Minudobreniya" — Rusijos Voronežo srityje, Rosošo mieste, esančios azotinių trąšų gamyklos, kurios daugiau nei 80 proc. akcijų priklauso Rusijos oligarchui Arkadijui Rotenbergui. "Minudobreniya" nėra įtraukta į sankcijų sąrašą, tačiau Rotenbergui nuo 2014 metų taikomos tarptautinės sankcijos dėl artimų ryšių su Kremliaus lyderiu.

  Tyrime pabrėžiama, kad sankcijos apeinamos, trąšas iš Rotenbergui priklausančios bendrovės perkant per Dubajų. Tačiau į Lietuvą nupirktos trąšos atkeliauja iš Rusijos per Ukrainos teritoriją. "Minudobreniya" azotinių trąšų gamykla įsikūrusi netoli sienos su Ukraina, vos už 1354 km nuo Lietuvos.

  Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Arvydas Anušauskas, Audronius Ažubalis ir Laurynas Kasčiūnas kreipėsi į Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį, prašydami įvertinti šį LRT tyrimą, kad būtų atliktas tyrimas dėl Lietuvos įmonės galimo tarptautinių sankcijų pažeidimo.

  "Jei Vyriausybė atsisako kontroliuoti sankcijų vykdymą, tai smūgis Lietuvos reputacijai. Patarlė "pinigai nekvepia" — per "Agrokoncerną" įgyvendinama paminant ir valstybės interesus. Baimė kištis į tam tikrų oligarchų verslo interesų zoną rodytų, kam išties dirba ši Vyriausybė", — teigė Anušauskas.

  Reaguodamas į paskelbtą informaciją apie Rusijos bendrovę "Minudobreniya", UAB "Agrokoncernas" vadovas Edgaras Šakys pažymi, kad su šia bendrove "Agrokoncernas" sutarčių neturi. Kiek žinoma, ši Rusijos bendrovė trąšomis prekiauja tik per tarpininkus, jai nėra taikomos ES sankcijos. 

  Jis taip pat kviečia atsakingas valstybės institucijas parengti sąlygas, numatančias, kada ir su kuo draudžiama bendradarbiauti visoms Lietuvos įmonėms, ir paskelbti jas su draudžiamų bendrovių sąrašu.

  "Nenorime dirbti su tais, kurie gali pakenkti mūsų valstybei, todėl prašome valstybės institucijų, atsakingų už sankcijų taikymo priežiūrą, apie tai informuoti visas verslo įmones", — teigia Šakys.

  Atsižvelgdamas į nuolat eskaluojamą trąšų importo temą, "Agrokoncerno" vadovas valstybės institucijas kviečia šią informaciją paskelbti viešai — kiek ir kokios bendrovės importuoja trąšų į Lietuvą, iš kur trąšos yra importuojamos, kokios trąšos keliauja per Lietuvą tranzitu, kokios trąšos ir kiek yra eksportuojama. Tokiu atveju būtų aiški bendra situacija ir būtų galimybė realiai ją įvertinti, o ne spėlioti pagal mažą dalį gautos informacijos. 

  "Norime pabrėžti, kad valstybės pareiga yra užtikrinti, jog ES teisės aktais, Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijomis ir vidaus įstatymais nustatyti reikalavimai būtų tinkamai vykdomi ir apie tai tinkamai informuojama visuomenė. Siekiant  maksimalaus sankcijų efekto, atsakingos institucijos turi paaiškinti visuomenei sankcijų taikymo sritis, nes dabar susidaro įspūdis, jog didžiajai daliai visuomenės nėra aišku, kuo skiriasi sankcijos asmenims nuo ekonominės veiklos sankcijų", — sakė Šakys. 

  Šakys taip pat primena, kad nereikėtų nuvertinti ir muitinės vaidmens, kuri yra valstybės institucija, atsakinga už muitų ir kitų pasienyje mokamų mokesčių (pavyzdžiui, PVM ar akcizų) rinkimą valstybėje bei už krovinių, įvežamų į valstybę, kontrolę.

  Dar šia tema

  Lietuvos prezidento rinkimai ir "valstiečių" intriga
  Karbauskis kreipėsi į VSD dėl Seimo narės Juknevičienės pareiškimų
  Kubilius pasiūlė Karbauskiui kartu išsitirti ryšius su Rusija
  Politinė temperatūra Lietuvoje kyla: šalis žengia į lemtingą pusmetį
  Tegai:
  Arkadijus Rotenbergas, sankcijos, Rusija, importas, "Agrokoncernas", trąšos, Ramūnas Karbauskis

  Svarbiausios temos