02:41 2019 Spalio 24
Tiesioginis eteris
 • USD1.1123
 • RUB71.0887
  ES ir JK vėliavos, archyvinė nuotrauka

  Grybauskaitė dalyvaus neeilinėje Europos Vadovų Taryboje dėl "Brexit"

  © AP Photo / Virginia Mayo
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Brexit: kas yra "už" ir kas – "prieš" (129)
  18 0 0

  Sekmadienį Lietuvos vadovė išvyksta į Briuselį, kur bus siekiama politinio sutarimo dėl Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos sutarties

  VILNIUS, lapkričio 23 — Sputnik. Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė sekmadienį, lapkričio 25 dieną, išvyksta į Briuselį, kur dalyvaus neeilinėje Europos Vadovų Taryboje, penktadienį pranešė Prezidentūros spaudos tarnyba.

  "Europos Vadovų Taryba svarstys ir sieks politinio sutarimo dėl Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos sutarties. Valstybių vadovai taip pat priims deklaraciją, kuri nubrėš pamatines ES ir JK ateities santykių gaires", — rašoma pranešime.

  Pasak Grybauskaitės, po sunkių derybų pasiektas susitarimas atitinka Lietuvos interesus, nes užtikrina, "kad JK gyvenančių mūsų šalies piliečių statusas nepablogėtų". Jame įtvirtintos nuostatos, kad iki pereinamojo laikotarpio pabaigos (2020 metų gruodžio 31 dienos) į JK atvykusiems ir ten gyvenantiems Lietuvos ir kitų ES valstybių piliečiams išlieka visos iki šiol galiojusios teisės bei socialinės garantijos.

  "Susitarimas taip pat numato, kad iki pereinamojo laikotarpio pabaigos Jungtinėje Karalystėje tebegalios ES teisė, o ši toliau vykdys savo finansinius įsipareigojimus, kaip numatyta 2014–2020 metų ES daugiamečiame biudžete", — pabrėžiama pranešime žiniasklaidia.

  Minėtame dokumente pateikiamas sprendimas ir vienu jautriausių derybų klausimų — kaip išvengti sienos tarp Airijos ir Šiaurės Airijos, jeigu iki pereinamojo laikotarpio pabaigos nebus sutarta dėl būsimų ES ir JK santykių. Tokiu atveju Šiaurės Airija turėtų išlikti integralia ES muitų sąjungos ir bendros Europos vidaus rinkos dalimi.

  ERPB ekonomistai prognozuoja, kaip "kietas" "Brexit" smogs Lietuvai >>

  Politinė deklaracija, kurią sekmadienį taip pat ketina priimti ES šalių vadovai, nustatys esmines gaires, kuriomis remiantis bus tęsiamos derybos dėl būsimų Europos Sąjungos ir Jungtinės Karalystės santykių. Dokumentas numato, kad ES ir JK sieks užtikrinti glaudžius prekybinius ryšius, išliks artimomis partnerėmis saugumo ir užsienio politikos srityje, aktyviai bendradarbiaus energetikos, transporto srityse, užtikrins bevizį režimą savo piliečiams.

  Temos:
  Brexit: kas yra "už" ir kas – "prieš" (129)

  Dar šia tema

  Ekonomistas: po 2020-ųjų ES pradės taupyti pinigus, skirtus Baltijos šalims
  Teresa Mei paskelbė apie Britanijos ketinimą keisti santykius su Rusija
  Mei nemato alternatyvų savo "Brexit" planui

  Svarbiausios temos