15:11 2019 Liepos 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.1216
 • RUB70.6478
  Saulius Skvernelis gieda Lietuvos himną, archyvinė nuotrauka.

  Iškilo jau antra grėsmė Skvernelio ministrų kabinetui

  © Facebook/ Saulius Skvernelis
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  35 0 0

  Anos savaitės pradžioje premjeras ėmėsi pats reformuoti savo vyriausybę: posto neteko situacijos savo sistemoje nesuvaldžiusi švietimo ir mokslo ministrė, kartu buvo atstatydinti aplinkos ir kultūros ministrai, kas tapo netikėtumu ne tik jiems patiems, bet ir prezidentei

  VILNIUS, gruodžio 10 — Sputnik. Nors ir nedidelė tikimybė, kaip parodė balsavimas Seime, bet, jeigu daugiausia konservatorių pastangomis pavyktų blokuoti kitų metų biudžeto, kuris, pasak finansų ministro, atitinka visus tarptautinių priežiūros institucijų reikalavimus, priėmimą, vargu ar išliktų ir vyriausybė, rašo LRT.

  Ir tai — jau antra grėsmė Sauliaus Skvernelio ministrų kabinetui.

  Vyriausybės reformos

  Anos savaitės pradžioje premjeras ėmėsi pats reformuoti savo vyriausybę. Posto neteko situacijos savo sistemoje nesuvaldžiusi švietimo ir mokslo ministrė, kartu buvo atstatydinti aplinkos ir kultūros ministrai, kas tapo netikėtumu ne tik jiems patiems, bet ir prezidentei. Nors tai ministrai, kurių valdose irgi buvo daugybė skandalų, tačiau abu jie, vos išgirdę, kad teks trauktis, Skvernelį apkaltino diktatu ir ėmė pasakoti esą dažnai buvo paliekami vieni ginti net ne savo idėjų viešoje erdvėje.

  Skvernelis neigia, kad žlugo profesionalų vyriausybės idėja, jis ir vėl kliausis profesionalais, nors "valstiečių" vyrai prašėsi būti priimti į vyriausybę.

  Laimėję rinkimus "valstiečiai" žadėjo proveržį visose srityse, Seimo patvirtinta XVII vyriausybės programa iki savo kadencijos pabaigos užsibrėžė pasiekti "Darnią Lietuvą". Ministrais pasitelkti ne politikai, o savo srities profesionalai. Pažadėta įvykdyti net 4 svarbias reformas: alkoholio kontrolės, miškų ūkio, mokesčių, aukštojo ir vidurinio mokslo. Ypatingas dėmesys — kultūrai, kurios strategavimą Seime apsiėmė mecenatu prisistatantis LVŽS lyderis Ramūnas Karbauskis.

  "Kultūra, švietimas yra pagrindiniai prioritetai, jeigu mes norim padaryti, kad Lietuvoj žmonės norėtų gyvent, net negaudami tokio atlyginimo, kur galėtų gauti kažkur svetur, kitose šalyse", — kalbėjo LVŽS frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis 2016 metų gruodžio 13 dieną.

  Entuziazmo nestokojo ir ką tik prisiekę ministrai-profesionalai, tačiau tuo metu premjero laidyti juokeliai dabar skamba pranašiškai.

  Trijų ministrų netektis

  Įpusėjus vyriausybės kadencijai — keturias savaites trunkantis mokytojų maištas ir akivaizdus švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės negebėjimas suvaldyti krizę. Neapsikentusi prezidentė Dalia Grybauskaitė suabejojo ministrės tinkamumu eiti pareigas. Visi požymiai rodė, kad ministrės dienos suskaičiuotos.

  Tačiau pirmadienį premjeras pranešė vienas pats, nesitaręs su niekuo, nutaręs atleisti ne tik negebančią derėtis su streikuotojais, kaip paaiškėjo po poros dienų dar ir viešuosius ir privačius interesus supainiojusią, švietimo ministrę, bet ir aplinkos bei kultūros ministrus. Po tokios žinios aplinkos ministras neištvėrė.

  "Tas priekaištas, kad stabdau reformas, tai tikrai labai norėčiau sužinoti kurias, nes tos, kurios stoja, stoja labiau iš premjero pusės, ne iš manęs", — sakė Navickas.

  Savo ruožtu Ruokytė-Jonsson prabilo apie patirtą spaudimą dėl visuomenės informavimo politikos. Kultūros ministerijoje buvo įsteigta Medijų taryba, sudaryta iš žurnalistų visuomenės, tačiau tuo esą buvo nepatenkintas premjeras, jo aplinkos žmonės.

  Jau pirmadienį Petrauskienės ir Navicko neliks, o kultūros ministrė, kaip prašėsi prezidentės, dar paliekama iki Kūčių užbaigti Kultūros strategijos, nors ir tikino negalinti likti S. Skvernelio komandoje dėl darbo stiliaus ypatumų, kaip ir aplinkos ministras.

  "Nematau galimybės dirbti komandoje su dabartiniu premjeru, kuris visada įstato ministrus į priešakines pozicijas, o paskiau, kai reikia, palieka vienus", — kalbėjo Navickas.

  Skvernelis atidžiai stebi ir visuomenės reakciją, todėl viešumoje pasirodo atėjus metui išklausyti pagyras, o į priekines eiles stumia ministrus, kai reikia išklausyti oponentų priekaištus. Tai esą išmėgino sveikatos apsaugos, socialinių reikalų ir darbo, aplinkos, o pastaruoju metu — švietimo ir mokslo ministrai. Pasak šaltinių, premjeras rūpinasi ne visos komandos darbu, o asmeniniais reitingais.

  Visuomenės apklausos rodo, kad per pastaruosius dvejus metus Skvernelį palankiai vertinančios visuomenės dalis sumenko apie pusantro karto.

  Ar po tokio viešo apsišaudymo žodžiais Sauliui Skverneliui bus lengva surasti savo srities profesionalų, sutiksiančių dirbti vos pusmetį — kitąmet, po prezidento rinkimų, ši vyriausybė turės atsistatydinti.

  Premjeras tikina, kad jau turi ne vieną kandidatą į atsilaisvinusias ministrų vietas. Skvernelis neigia, kad profesionalų vyriausybę ištiko krizė, ir tikina, kad naujus ministrus ir vėl rinksis iš profesionalų.

  Dar šia tema

  Vyriausybės krizė ar priešrinkiminis pasjansas Lietuvoje
  Streikuojantys mokytojai paragino Lietuvos vadovę įsikišti į konfliktą
  Grybauskaitė skubos tvarka teikia Seimui pataisas dėl mokytojų atlyginimų
  Kainos kyla: kodėl lietuviai gali atsisakyti balsuoti už valdančiąją partiją
  Opozicija: premjeras turi pradėti derybas su streikuojančiais mokytojais
  Tegai:
  ministrai, vyriausybė

  Svarbiausios temos