06:51 2019 Birželio 26
Tiesioginis eteris
 • USD1.1388
 • RUB71.4389
  Maskvos namai Vilniuje, archyvinė nuotrauka

  Šimašius prašo VSD nustatyti, ar "Maskvos namai" nekelia grėsmės

  © Photo: MKDC.LT
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  8201

  Vilniaus miesto meras teigia, kad po šiuo pavadinimu gali slėptis Lietuvai "nedraugiškos valstybės" noras manipuliuoti Lietuvos visuomene, siekiant įgyvendinti savo siaurus politinius tikslus

  VILNIUS, gruodžio 11 — Sputnik. Vilniaus meras Remigijus Šimašius kreipėsi į Valstybės saugumo departamentą (VSD), prašydamas įvertinti numatomo kultūros ir verslo centro A. Juozapavičiaus ir Rinktinės g. sankirtoje, plačiau žinomo kaip "Maskvos kultūros ir verslo centras — Maskvos namai" funkcinę paskirtį, ar ji nekelia grėsmės nacionaliniam saugumui, praneša LRT su nuoroda į Vilniaus savivaldybę.

  Maskvos namai Vilniuje. Archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Александр Липовец

  Pranešime pabrėžiama, kad sprendimas priimtas po to, kai VšĮ "Maskvos kultūros ir verslo centras — Maskvos namai" Vilniuje kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybę, prašydama suderinti naujus projektinius pasiūlymus ir juos pristatyti visuomenei.

  Dokumentuose apie projektinių pasiūlymų suderinimą teigiama, kad numatoma pagrindinė statinių naudojimo paskirtis — "kultūros ir verslo centras". Tačiau Vilniaus miesto meras teigia, kad po šiuo pavadinimu gali slėptis Lietuvai "nedraugiškos valstybės" noras manipuliuoti Lietuvos visuomene, siekiant įgyvendinti savo siaurus politinius tikslus.

  Šimašius primena, kad pradėjęs eiti mero pareigas žadėjo, jog Vilniuje "Maskvos namų" nebus. Tačiau, kad ir kaip jis norėtų laikytis savo duoto žodžio, visi teismai pasisakė, kad, nepaisant to, jog statytojas pastatė pastatą, pažeisdamas aukštingumo reikalavimus, jis vis dar gali kreiptis į savivaldybę dėl naujo statybos leidimo su sąlyga, kad nugriaus vieną viršutinį aukštą. 

  "Šiandien, nors statytojas ir pasiruošęs įgyvendinti teismo sprendimą, vis dar kyla abejonių, ar funkcinė pastato paskirtis atitinka šalies nacionalinius interesus", — teigia Šimašius.

  Jis taip pat pabrėžia, jog ketina šį klausimą aptarti ne tik su VSD, bet ir su Užsienio reikalų ir Krašto apsaugos ministerijomis bei su Prezidentūros atstovais.

  "Turime kartu ieškoti būdų stabdyti šį Lietuvai kenksmingą projektą, kuris yra galima priedanga Kremliaus propagandos mašinai", — sako Vilniaus miesto meras.

  Gavęs VSD išvadas, meras žada spręsti dėl tolesnių veiksmų "Maskvos namų" atžvilgiu. 

  "Maskvos namų" idėja

  Idėja Vilniuje pastatyti "Maskvos namus" gimė 2004 metų liepą, kai karaliaus Mindaugo karūnavimo 750 metų jubiliejaus iškilmėse lankėsi tuometis Maskvos meras Jurijus Lužkovas. Tada nutarta panašų projektą vykdyti ir Maskvoje.

  Rusija, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Григорий Сысоев

  Skelbta, kad šie namai būtų kultūros ir verslo bendradarbiavimo centras, jo tikslas — sukurti ir toliau plėtoti gerus kaimyninius santykius tarp Maskvos ir Vilniaus.

  Vilniaus meras Remigijus Šimašius, susitikęs su Rusijos ambasadoriumi Aleksandru Udalcovu, suabejojo šio objekto nauda, sakydamas, kad kol nebus išspręstas įstrigęs Vilniaus namų klausimas, "bus imamasi priemonių", kad durų neatvertų ir "Maskvos namai" Vilniuje. Sostinės savivaldybės administracijos direktorė Alma Vaitkunskienė 2016 metais teigė, kad nuo Lietuvos ir Rusijos sostinių projekto pradžios pasikeitus geopolitinei situacijai tokio objekto Vilniaus miesto savivaldybei Maskvoje nebereikia.

  Rusija išsirinko įmonę, kuri turėtų užbaigti "Maskvos namų" statybą Vilniuje. Koncernas "Monarch" laimėjo Rusijos viešųjų pirkimų agentūros paskelbtą konkursą ir šiam tikslui įgyvendinti pasiūlė beveik 13 milijonų eurų.

  Dar šia tema

  Juknevičienė paragino Lietuvos politikus atsisakyti verslo Rusijoje
  Kodėl Lietuva nusprendė bijoti "Yandex.Taxi"
  Nutekėjimas į Šiaurę: Lietuva ieško naujos "Rusijos grėsmės"
  Tegai:
  Valstybės saugumo departamentas (VSD), Remigijus Šimašius, Vilnius, Maskvos namai

  Svarbiausios temos