16:10 2019 Rugsėjo 17
Tiesioginis eteris
 • USD1.1031
 • RUB70.6403
  Sniego susitikimas 2019, nuotrauka iš įvykio vietos

  Grybauskaitė ragina ES prisiimti atsakomybę už savo saugumą

  © Photo: ПРЕЗИДЕНТ ЛИТОВСКОЙ РЕСПУБЛИКИ
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  3101

  Lietuvai, anot valstybės vadovės, svarbu, kad Europos Sąjunga stiprintų bendradarbiavimą gynybos srityje

  VILNIUS, sausio 11 — Sputnik. Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė "Sniego susitikimo" metu pareiškė, kad gilėjant tapusavio susiskaldymo tendencijoms ir silpnėjant transatlantiniui ryšiui, Europa privalo imtis atsakomybės už savo gynybą.

  "Šiuo metu gilėjant tapusavio susiskaldymo tendencijoms ir silpnėjant transatlantiniui ryšiui, Europa privalo imtis atsakomybės už savo gynybą kartu išlaikant NATO vienybę bei reformuojant jo gynybą atsižvelgiant į besikeičiančias grėsmes", — cituoja prezidentę Prezidentūros kanceliarija.

  Pasak prezidentės, bet koks vakuumas ir lyderystės trūkumas "atveria agresoriui laisvą kelią tęsti agresiją bei destabilizuoti tarptautinę padėtį", todėl kievienos NATO sąjungininkės tvirta valia gintis, nuoseklus Aljanso atsako į konvencines ir hibridines grėsmes stiprinimas yra geriausias atgrasymas.

  Šalies vadovės teigimu, Lietuvai ypač aktualus Aljanso pajėgumų sustiprinimas būtent karinio mobilumo, itin spartaus karinės paramos atvykimo prireikus bei oro gynybos srityse.

  "Sustiprintas Europos bendradarbiavimas gynybos srityje gali sukurti pridėtinę vertę. Todėl Europa neturi bijoti prisiimti daugiau atsakomybės už savo saugumą ir nuosekliai didinti gynybos finansavimą", — teigiama pranešime.

  Be to, valstybės vadovė akcentavo, kad sutelkta tęstinė Vakarų parama Ukrainai yra Lietuvos ir visos Europos "saugumo garantas".

  "Mažuoju Davosu" vadinamas "Sniego susitikimas" — tradicinis, jau dvyliktus metus Trakuose rengiamas neformalus forumas, į kurį susirenka žymiausi Vakarų politologai, akademikai, "Think Tank" atstovai, kitų šalių užsienio reikalų ir gynybos ministrai.

  Rudenį Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas pasiūlė sukurti nuo JAV nepriklausomą ES kariuomenę. Pasak politiko, ES šalims reikalingos ginkluotosios pajėgos, kad užtikrintų saugumą, tarp jų ir kibernetinės erdvės apsaugą. Jo iniciatyvą palaikė Vokietijos kanclerė Angela Merkel. JAV prezidentas Donaldas Trampas pavadino Makrono idėją "įžeidžiančia" ir priminė, kad Europos šalys pirmiausia turi sumokėti dalį į NATO gynybos biudžetą.

  Didžioji Europos kariuomenė "gynybai nuo JAV ir Rusijos": Putinui tai patinka >>

  Vakarų politikai, ypač Baltijos šalių ir Lenkijos, periodiškai kalba apie didėjančią "Rusijos grėsmę". Tačiau Maskva nuolat kartoja, kad Rusija neketina pulti jokios Aljanso šalies, o NATO naudojasi Vakarų isterija, kad galėtų šalia Rusijos sienų dislokuoti daugiau karinės įrangos ir batalionų.

  Dar šia tema

  Europa nusprendė nebelaikyti Rusijos "prieše", rašo žiniasklaida
  Makronas pasiūlė sukurti vieningą Europos kariuomenę
  Trampą įžeidė Makrono pasiūlymas sukurti vieningą Europos kariuomenę
  Ekspertas: vieningos Europos kariuomenės klausimu Baltijos šalys parems JAV
  Ar Lietuvos kariuomenės raidos kryptis yra teisinga?
  Tegai:
  saugumas, ES, Dalia Grybauskaitė

  Svarbiausios temos