21:58 2019 Birželio 18
Tiesioginis eteris
 • USD1.1187
 • RUB71.8787
  Kandidatė į prezidentus Ingrida Šimonytė, archyvinė nuotrauka.

  Pirmieji prezidentiniai debatai: kandidatai suskirstyti į dvi grupes

  © Flickr/ Lietuvos Respublikos Seimas
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  152 0 0

  Debatuose dalyvavo šeši kandidatai: buvęs SEB banko vyr. ekonomistas Gitanas Nausėda, Seimo narė Aušra Maldeikienė, filosofas Arvydas Juozaitis, europarlamentaras Petras Auštrevičius, parlamentarė Ingrida Šimonytė, Seimo narys Naglis Puteikis

  VILNIUS, sausio 14 — Sputnik. Ketvirtadienį Vytauto Didžiojo universitete buvo surengti pirmieji rimti kandidatų į prezidentus debatai, praneša LRT.

  Po jų ekspertai įvertino kandidatų pasirodymus. Debatuose dalyvavo šeši kandidatai: buvęs SEB banko vyr. ekonomistas Gitanas Nausėda, Seimo narė Aušra Maldeikienė, filosofas Arvydas Juozaitis, europarlamentaras Petras Auštrevičius, parlamentarė Ingrida Šimonytė, Seimo narys Naglis Puteikis.

  Kandidatai suskirstyti į dvi grupes

  Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius Algis Krupavičius po debatų kandidatus į prezidento postą suskirstė į dvi grupes. Viena, pasak jo, tie, kurie bandė savo politines pozicijas formuluoti pagal ekspertinę prizmę. Šiai grupei jis priskyrė Gitaną Nausėdą, Petrą Auštrevičių ir Ingridą Šimonytę. Kitai jis priskyrę Aušrą Maldeikienę, Algirdą Juozaitį ir Naglį Puteikį. Šią grupę jis pavadino iššūkio ir opozicijos grupe.

  Grybauskaitė pasirūpins, kad rinkimai Lietuvoje vyktų "taip, kaip reikia>>

  Pasak Algio Krupavičiaus, kandidatai parodė tam tikras savo savybes, politinius prioritetus. Jų pasisakymai nebuvo visais klausimais tolygiai kompetentingi ir išsamūs, bet rinkimų kampanija dar tik prasidėjo. Programinio vientisumo ir nuoseklumo trūksta. Kai kurie, labiau kalbėdami apie detales, nuošalyje paliko klausimo esmę. Vieni vienais klausimais buvo silpnesni, kitais ― įdomūs, turėjo argumentų.

  Visgi jis teigė, kad kai kuriems kandidatams reikia išmokti ir vieną pamoką. Algis Krupavičius sakė nustebęs, kad buvo kandidatų, kuriems klausimai pasirodė neteisingi. Anot profesoriaus, kandidatai turi atsiminti taisyklę ― rinkimų kampanijoje nėra neteisingų klausimų, yra tik neteisingi atsakymai.

  Kalbėdamas apie tai, kad vieni kandidatai turi gerokai daugiau žinių vienose temose, tačiau kitose dar yra kur pasitempti, VDU profesorius kaip pavyzdį pateikė Aušrą Maldeikienę, kuri kalbėdama apie ekonomiką mintis dėstė aiškiai, turėjo svarių argumentų, demonstravo žinias ir taip nustatė toną ir kitiems kandidatams. Tačiau klausimuose apie teisingumą ir kultūrą, pasak Krupavičiaus, jai pritrūko argumentų.

  Esminis klausimas ― "valstiečių" kandidatas

  Vilniaus politikos analizės instituto Medijų programos vadovas Donatas Puslys komentuodamas debatus kalbėjo, kad jo vertinimu geriausiai juose pasirodė Maldeikienė ir Šimonytė. Anot jo, šių dviejų kandidačių atsakymai buvo labiausiai argumentuoti ir, palyginti su kitais, nuosekliausi. Tiesa, nuoseklumą jis pastebėjo ir Juozaičio atsakymuose. 

  Kalbėdamas apie Naglį Puteikį Vilniaus politikos analizės instituto Medijų programos vadovas teigė, kad šis kandidatas dažnai spekuliuoja sąmokslo teorijomis: "Debatuose buvo galima išgirsti, kad visi vagia, daug korupcijos, vyksta vaikų eksportas į Naująją Zelandiją. Vieną kartą net pats paminėjo, dėl aukštųjų mokyklų jungimo, kad turi įtarimą, kad vyksta sąmokslo teorija. Tai iš tikro įdomus fenomenas.

  Bulgarų filosofas Ivanas Krastevas yra pasakęs, kad kai trūksta ideologijos partijai ar kandidatui, dažnai atsitinka, kad tai pakeičia sąmokslo teorija, kaip mobilizacinis įrankis."

  Pasak Puslio, Gitanas Nausėda atrodė solidžiai, nes matyti, kad jis geba kalbėti prieš auditoriją. Donatas Puslys apgailestauja, kad nebuvo kalbėta apie socialinį valstybės modelį. 

  Kalbėdamas apie Petro Auštrevičiaus pasirodymą debatuose, Puslys teigė, kad šis kandidatas yra stipresnis užsienio politikos klausimais, tačiau nuo vidaus politikos jis atitolęs ir tai ― jo silpnybė. 

  Pasak jo, kalbėdamos apie švietimą taip pat geriau pasirodė Šimonytė ir Maldeikienė.

  "Tačiau tai ― tik pirmi debatai. Trūko daug esminių klausimų, kurie yra aktualūs ir galėtų išryškinti takoskyras tarp kandidatų. Labai svarbu laukti tolimesnių debatų. Tačiau dabar visi suvokia, kad labai trūksta septinto ― "valstiečių" kandidato. Svarbus klausimas, ką jie išstatys ir kas atsistos debatuoti toliau", ― kalbėjo Puslys.

  Lietuvos prezidento rinkimai vyks 2019 metų gegužę. Oficialiai įregistruotais kandidatais jau tapo deputatas Naglis Puteikis, buvęs SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda ir filosofas Arvydas Juozaitis. Kandidatų registracija vyks iki 2019 metų vasario 18 dienos.

  Lietuvos Respublikos prezidentai
  © Sputnik /
  Lietuvos Respublikos prezidentai

  Dar šia tema

  Ūkio ministras laiko Skvernelį geriausiu kandidatu į Lietuvos prezidentus
  Šimonytė atskleidė pagrindinį savo prezidentavimo uždavinį
  Grybauskaitė paragino ruoštis "Rusijos kibernetinėms atakoms" rinkimų metu
  Ekspertas: Rusija yra suinteresuota prolietuvišku kandidatu rinkimuose
  Tegai:
  kandidatai į prezidentus, debatai

  Svarbiausios temos