07:58 2019 Spalio 18
Tiesioginis eteris
 • USD1.1113
 • RUB71.1371
  Jurijus Melis, archyvinė nuotrauka

  "RuBaltic" pradėjo akciją, skirtą Sausio 13-osios bylos dalyviui Meliui paremti

  © AFP 2019 / PETRAS MALUKAS
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Sausio 13-osios byla (70)
  87 0 0

  Prieš Sausio 13-osios bylos nuosprendžio paskelbimą ruso likimui neabejingi žmonės sukūrė vaizdo įrašus, kuriais išreiškė palaikymą

  VILNIUS, sausio 24 — Sputnik. Portalas "RuBaltic.ru" pradėjo akciją, skirtą Rusijos piliečiui, buvusiam sovietų pareigūnui, Ginkluotojų pajėgų atsargos pulkininkui Jurijui Meliui, kuris teisiamas Sausio 13-osios įvykių byloje ir jau beveik penkerius metus kali Lietuvoje, palaikyti.

  Sausio 13-osios įvykių atminimo renginiai, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Андрей Богданов

  Melis Lietuvoje kaltinamas 1991 metų sausio tragiškų įvykių byloje. Tada TSRS daliniams puolant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos pastatą žuvo 14 žmonių, daugiau kaip 600 buvo sužeisti, teigia oficiali kaltinimo versija. Prokuroras reikalauja skirti Meliui 16 metų kalėjimo.

  Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas pažymėjo, kad pagal Lietuvos įstatymus asmuo gali būti sulaikytas trejus metus.

  Prieš nuosprendžio paskelbimą kolegos, draugai ir žmonės, kurie nėra abejingi ruso likimui, siunčia redakcijai "RuBaltic" vaizdo įrašus su palaikymo žodžiais.

  Karinio jūrų laivyno admirolas, buvęs Baltijos laivyno vadas, buvęs Kaliningrado srities gubernatorius Vladimiras Jegorovas sakė, kad galima tik tikėtis gero požiūrio į pulkininką ir kad penkerių metų pakanka, jog jis jau išeitų į laisvę. Jis taip pat kreipėsi į Lietuvos vadovybę, ypač į Lietuvos prezidentę Dalią Grybauskaitę, ir išreiškė viltį, kad valdžia pagaliau išspręs abiejų valstybių santykių problemas.

  "Jis niekam nepadarė jokios fizinės žalos, todėl, žinoma, norėtųsi iš jūsų gauti malonę Jurijui Nikolajevičiui ir paleisti jį iš kalėjimo", — sakė Jegorovas.

  Valstybės Dūmos deputatas Sergejus Šargunovas pavadino Melį politiniu įkaitu. Jis pabrėžė, kad ne tik Rusijos piliečiai, bet ir europiečiai pasipiktino šiuo tyrimu.

  Sausio 13-osios byla savo apimtimi ir kaltinamųjų skaičiumi yra viena didžiausių baudžiamųjų bylų nepriklausomos Lietuvos teismų istorijoje. Nukentėjusiųjų šioje byloje — beveik 500, liudytojų — apytiksliai tūkstantis. Bylą sudaro 709 tomai, iš jų vien kaltinamasis aktas — 13 tomų.

  Byloje dėl karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui teisiama per 60 kaltinamųjų, dauguma iš jų teisiami už akių, nes slapstosi Rusijoje arba Baltarusijoje. Teismo posėdžiuose dalyvauja tik du kaltinamieji — Jurijus Melis ir Genadijus Ivanovas.

  Pasak Lietuvos valdžios institucijų, 1991 metų sausio 13-osios naktį, TSRS daliniams puolant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos pastatą, žuvo 14 žmonių, daugiau kaip 600 buvo sužeisti.

  Pernai spalį Vilniaus apygardos teismas baigė nagrinėti bylą dėl sovietų agresijos 1991 metų sausio 13-ąją, nuosprendis bus skelbiamas vasario mėnesį.

  Rusijos Valstybės Dūma priėmė pareiškimą dėl vadinamosios 1991 metų įvykių sausio 13-osios bylos, pavadinusi šį procesą šališku teismu ir istorijos falsifikacija.

  Rusija ne kartą pažymėjo, kad teismo procesas vyksta pažeidžiant tarptautinę ir Lietuvos vidaus baudžiamąją teisę, o byloje dalyvaujantys asmenys apkaltinti pagal tais laikais neegzistavusius straipsnius.

  Temos:
  Sausio 13-osios byla (70)

  Dar šia tema

  Kaltinamasis Sausio 13-osios byloje parašė laišką Putinui
  Advokatė vertina Sausio 13-osios bylos kaltinamąjį Melį kaip politikos auką
  RF ambasadorius Lietuvoje pasveikino su jubiliejumi Jurijų Melį Lukiškių kalėjime
  Tegai:
  Sausio 13-osios byla, Jurijus Melis

  Svarbiausios temos