04:12 2021 Sausio 16
Tiesioginis eteris
 • USD1.2123
 • RUB89.0364
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  119

  Lietuva palaikė JAV pasitraukimą iš raketų likvidavimo sutarties, savo pareiškime Lietuvos URM pabrėžė, jog vertina JAV žingsnius Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutarčiai išsaugoti

  VILNIUS, vasario 2 — Sputnik. Vasario 1 dieną JAV prezidentas Donaldas Trampas paskelbė, kad šeštadienį Vašingtonas sustabdys savo įsipareigojimus pagal Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutartį. Pasak jo, pasitraukimo iš sutarties procesas baigsis per šešis mėnesius, "nebent Rusija vėl ims laikytis sutarties, sunaikindama visas ją pažeidžiančias savo raketas, jų paleidimo ir susijusią įrangą".

  Vladimiras Putinas susitikime su užsienio reikalų ministru Sergeju Lavrovu ir gynybos ministru Sergeju Šoigu, nuotrauka iš įvykio vietos
  © Sputnik / Алексей Никольский

  Lietuva palaikė tokį Amerikos sprendimą ir įsipareigojo išsaugoti tarptautinius veiksmingus ginklų kontrolės, nusiginklavimo ir neplatinimo režimus, rašoma Lietuvos užsienio reikalų ministerijos pranešime žiniasklaidai.

  "Lietuva vertina žingsnius, kurių Jungtinės Valstijos ėmėsi, siekdamos išsaugoti Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartį (INF). Nepaisant šių pastangų, Rusija nepadarė jokių pastebimų žingsnių grįžti prie visiško ir patikrinamo sutarties įgyvendinimo ir toliau pažeidinėja jos nuostatas", — rašoma pranešime.

  Be to, URM pareiškimu pabrėžiama, jog sutartis veiksminga tik tuo atveju, jei abi ją pasirašiusios šalys vykdo savo įsipareigojimus.

  "Apgailestaujame, kad siekdama strateginio dominavimo, Rusija pažeidžia ginklų kontrolės sistemos patikimumą ir silpnina esamą saugumo architektūrą", — tvirtinama pranešime.

  Todėl Lietuva palaikė Jungtinių Valstijų sprendimą sustabdyti sutartinius įsipareigojimus ir pateikti notifikaciją apie pasitraukimą iš Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutarties po šešių mėnesių laikotarpio, kaip tai numato sutarties XV straipsnis.

  "Drauge su sąjungininkais peržiūrėsime Rusijos vidutinio nuotolio raketų poveikį NATO gynybinei laikysenai ir toliau drauge veiksime, kad būtų užtikrintas Aljanso gebėjimo vykdyti gynybą ir atgrasymą patikimumas ir veiksmingumas", — pabrėžia URM.

  Penktadienį Rusijos Valstybės Dūmos tarptautinių reikalų komiteto pirmininkas Leonidas Sluckis teigė, kad INF sutarties nutraukimas gali sukelti ginklavimosi varžybas. Federacijos taryba pažymėjo, kad Jungtinės Valstijos nepateikė jokių rimtų pažeidimo įrodymų. Federacijos tarybos Tarptautinių reikalų komiteto vadovas Konstantinas Kosačiovas priminė, kad praėjusių metų spalį Maskva inicijavo Rusijos ir NATO susitikimą dėl INF sutarties, tačiau Amerika nenorėjo išgirsti Maskvos pozicijos.

  Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartis

  Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartis buvo pasirašyta 1987 metais ir įsigaliojo 1988 metų birželio 1 dieną.

  Gruodžio pradžioje JAV valstybės sekretorius Maikas Pompėjas paragino Rusiją grįžti prie INF sutarties įgyvendinimo per du mėnesius. Valstybės sekretoriaus pavaduotoja ginklų kontrolės ir tarptautinio saugumo klausimais Andrėja Tompson patarė Maskvai atsisakyti 9M729 (SSC-8) raketos arba pakeisti sistemą taip, kad jos skrydžio nuotolis nepažeistų INF sutarties nuostatų.

  Atsakydamas į tai, Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Sergejus Riabkovas sakė, kad Maskva nesukūrė ir neišbandė nė vienos raketos, kuriai galėtų būti taikoma INF sutartis arba jos nuostotomis numatytas skrydžio nuotolis, tai susiję ir su nurodyta 9M729 raketa.

  Dar 2002 metais Jungtinės Valstijos pasitraukė iš priešraketinės gynybos sutarties su Rusija. Nuo tada JAV kariuomenė kuria globalią priešraketinės gynybos sistemą, net teritorijose netoli Rusijos sienų — Lenkijoje ir Rumunijoje, taip pat plėtoja sistemos karinio jūrų laivyno komponentą.

  Maskva ne kartą pabrėžė, kad laikosi visų įsipareigojimų. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sakė, kad Vašingtonas išgalvojo pretekstą, nepagrįstai kaltindamas Maskvą sutarties pažeidimu.

  Pastaraisiais metais Maskva ir Vašingtonas nuolat kaltina vienas kitą dėl INF sutarties pažeidimo. Rusija ne kartą pareiškė, kad griežtai laikosi savo įsipareigojimų pagal sutartį. Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pažymėjo, kad Maskva labai abejoja, ar patys amerikiečiai tinkamai laikosi sutarties nuostatų. Pasak jo, JAV kaltinimai dėl INF sutarties pažeidimo yra nepagrįsti, 9M729 raketos buvo išbandytos susitarime numatytame diapazone.

  Dar šia tema

  Ekspertas: Vilnius pasirengęs veikti ne lietuvių naudai, bet JAV labui
  Karo ekspertas įvardijo ginklą, kuriuo Rusija išgelbės JAV
  JAV tikrai pasitrauks iš INF sutarties — Rusijos URM
  Politologas paragino Europoje dislokuoti amerikiečių raketas prieš Rusiją
  Amerikos žiniasklaida paskelbė, koks Rusijos ginklas baisesnis už branduolinį
  Tegai:
  JAV, Rusija, Lietuva, Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartis (INF)

  Svarbiausios temos