20:25 2020 Sausio 20
Tiesioginis eteris
 • USD1.1085
 • RUB68.2075
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  273

  Organizacijos vadovas Viktoras Orlovas interviu "Sputnik Lietuva" pareiškė, kad teismas prokuroro prašymu davė leidimą atlikti kratą, nurodydamas, kad jis tariamai turi ginklų

  VILNIUS, vasario 4 — Sputnik. Lietuvos policija atliko kratą asociacijos "Užmiršti kariai" vadovo Viktoro Orlovo bute. Organizacijos vadovas interviu "Sputnik Lietuva" pranešė, kad jis buvo apkaltintas neteisėtu šaunamųjų ginklų laikymu, kurių jis, pasirodo, neturi.

  "Prieš atliekant kratą man buvo pateiktas teismo sprendimas. Kriminalinė žvalgyba surinko pakankamai medžiagos, rodančios, kad aš iš tikrųjų turiu šaunamųjų ginklų, todėl teisėjas, prokuroro prašymu, išdavė nurodymą atlikti kratą ir, šios sankcijos pagrindu, į mano namus atvyko pareigūnai", — sakė jis.

  Kratos metu teisėsaugos pareigūnai konfiskavo Orlovo kompiuterį, telefoną, nešiojamąjį kompiuterį, bet ginklų nerado. Pasak jo, buvo atlikta krata ir kito asociacijos nario — Sergejaus Gošo — namuose.

  Konstantino Sirvydo skveras, archyvinė nuotrauka.
  © Sputnik / Александр Липовец

  Orlovas mano, kad tokie prieš jį nukreipti veiksmai gali būti susiję su asociacijos skundais Lietuvos kultūros paveldo departamentui, kuris bandė priversti juos nugriauti sovietų karių paminklą Vilniaus Antakalnio kapinėse.

  "Nenorom man susidėsto mozaika, tarsi dabar jie bando perkelti visus šiuos įvykius į kitą erdvę — nusikalstamą, baisią, suprasdami, kad mes, Lietuvos karo istorijos asociacija "Užmiršti kariai", esame tiesiogiai susiję su kasinėjimais. Galimai buvo prieita prie išvadų, kad per daugelį metų, kai mes vykdėme kasinėjimus laukuose, galėjome sukaupti didelį tam tikrų ginklų arsenalą", — pažymėjo jis.

  Asociacijos "Užmiršti kariai" vadovas dar kartą pabrėžė, kad visi kasinėjimų metu iškasti objektai buvo perduoti valdžios institucijoms.

  "Šiuo atžvilgiu mes nieko nesaugojome namuose, todėl paieškos rezultatai nepateisino jų lūkesčių. Pas mane jie nieko nerado", — apibendrino Orlovas.

  Asociacijos vadovas pasidalino su "Sputnik Lietuva" savo tolesniais veiksmais šioje byloje. Orlovas pareiškė, kad jis pakviestas pas tyrėją, kur jis ketina vykti su savo advokatu.

  Ginčai dėl paminklų

  Asociacijos "Užmiršti kariai" ir Vilniaus valdžios institucijos ginčijasi dėl dviejų paminklų, pastatytų Antakalnio kapinėse. Viename kape palaidoti Rusijos Imperijos kariuomenės kariai, kurie žuvo 1915 metais, Vilniaus gynybos metu. Kitame ilsisi 2011 metais Švenčionių rajone aptiktų Raudonosios armijos karių palaikai. Anksčiau Lietuvos kultūros paveldo departamentas skyrė organizacijai 1,5 tūkstančio eurų baudą už tai, kad tariamai buvo pažeista perlaidojimo procedūra — nebuvo sutarta su Užsienio reikalų ministerija ir Lietuvos kultūros ministerija, bei už tai, kad ant vieno iš paminklų tariamai yra tarybinis simbolis — penkiakampė žvaigždė.

  Po to organizacijos vadovas nusprendė apskųsti departamento sprendimą teisme, nes, jo nuomone, įstatymas dėl perlaidojimo derinimo buvo išleistas tik prieš dvejus metus, o pats tarybinių karių liekanų perlaidojimas įvyko prieš penkerius metus.

  Anksčiau Vilniaus savivaldybė pareikalavo, kad organizacija iki balandžio mėnesio pašalintų paminklinius akmenis nuo kapų Antakalnio kapinėse. Kaip anksčiau Orlovas sakė interviu "Sputnik Lietuva", vietos valdžios institucijos atidėjo šį nutarimą iki galutinio teismo sprendimo.

  Kratos Lietuvoje

  Praėjusių metų pabaigoje Vilniuje buvo sulaikytas 72 metų rusų istorikas Valerijus Ivanovas, tačiau kitą dieną jis buvo paleistas už užstatą. Jis buvo apkaltintas "neteisėtu ginklo laikymu", kuris rastas kratų metu.

  Pats istorikas sakė, kad rastas dujinis pistoletas yra neveikiantis, o kratos jo namuose buvo atliktos Kriminalinės policijos, kuriai buvo pranešta, kad Ivanovas įtariamas "šnipinėjimu", įsakymu.

  Oficiali Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova pabrėžė, kad Lietuva tokiais veiksmais pažeidžia demokratines vertybes, kurias ji garbino, įstojusi į Europos Sąjungą ir NATO.

  Dar šia tema

  Lietuvos specialiosios tarnybos bandė patekti į Rusijos istoriko butą
  Lietuvos policija paleido Rusijos istoriką Ivanovą
  Paleckio sulaikymas grindžiamas politiniais motyvais — Rusijos visuomenės rūmai
  Tegai:
  Sputnik, Viktoras Orlovas

  Svarbiausios temos