13:07 2020 Spalio 22
Tiesioginis eteris
 • USD1.1852
 • RUB91.4095
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (425)
  128

  Požiūrį į Baltarusijos atominės elektrinės projektą gali pakeisti naujasis Lietuvos prezidentas, mano politikos analitikas Aleksandras Nosovičius

  VILNIUS, vasario 12 — Sputnik. Lietuvos Seimo deputatas, konservatorius Žygimantas Pavilionis pareiškė, kad energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas dabar yra vienintelis asmuo vyriausybėje, kuris vis dar tęsia kovą prieš Baltarusijos atominę elektrinę.

  Apie tai jis parašė savo Facebook paskyroje.

  Jis pažymėjo, kad dabartinis konfliktas tarp ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio ir Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės susilpnina valstybės pozicijas atominės elektrinės Astrave atžvilgiu.

  "Mano asmenine nuomone, dabartinis premjeras atvers Kremliaus/Pekino/Minsko AE visus kelius į Lietuvos ir ES rinkas, jeigu tik bus išrinktas Lietuvos prezidentu", — pridūrė Pavilionis.

  Interviu Sputnik Lietuva ekonomistas ir politikos analitikas Aleksandras Nosovičius teigė, kad požiūris į Baltarusijos AE projektą gali pasikeisti, jei Lietuvos valdžios institucijos nuspręs nebekenkti ekonomikai, kovodamos su atomine elektrine.

  "Svarbiausia, ką reikia pasakyti, — Lietuva jau pralaimėjo kovą su Baltarusijos AE. Daugiametis kryžiaus karas prieš Astravo atominę elektrinę baigėsi niekuo. Elektrinės statybos užbaigiamos ir iki metų pabaigos ji gaus branduolinį kurą, o metų pabaigoje bus pradėta ją eksploatuoti. Paskutinis Baltarusijos AE pasirengimas eksploatavimui beveik sutampa su pirmuoju prezidento rinkimų Lietuvoje turu, tai simboliška. Todėl, jei Lietuvos vadovybė nuspręs nepatirti ekonominių nuostolių nuo kovos su Baltarusijos AE, tada, žinoma, bus pakeistas požiūris į šį projektą", — pareiškė politologas.

  Nosovičius pažymėjo, kad pozicija dėl Baltarusijos AE tiesiogiai priklausys nuo to, kas užims Lietuvos Respublikos prezidento postą.

  Baltarusija patarė Lietuvai sumažinti "karingą įkarštį" >>

  "Skvernelis gali pradėti bendradarbiauti su Maskva, nes prieš dvejus metus jis sakė, kad Lietuva turi atgaivinti politinį dialogą su Rusija. Skvernelis sakė, kad tai yra nenormali, nesveika situacija. <...> Procesas bus ilgas, nes visi kandidatai prieš rinkimus apsidraudžia nuo to, kad jie bus paskelbti Kremliaus agentais, ir jie arba visai nekalba apie Rusiją, arba kaimynų Rytuose atžvilgiu naudoja griežtą, negatyvią retoriką, stengdamiesi neišsiskirti iš bendro dominuojančio Lietuvoje antibaltarusiško ir antirusiško diskurso", — sakė analitikas.

  Baltarusijos AE statybos

  Baltarusijos AE statoma šalia Astravo miesto, Gardino srityje, apie 50 kilometrų nuo Vilniaus, o tai lemia Lietuvos nepasitenkinimą. Lietuvos valdžia laiko AE atsiradimą šalia valstybės sienų "grėsme nacionaliniam saugumui" ir visais būdais stengiasi išvengti energijos eksporto iš "nesaugios" elektrinės į Lietuvą.

  Savo ruožtu Minskas pabrėžia, kad Baltarusijos AE atitiks tarptautinius saugos reikalavimus, o visas Vilniaus pretenzijas laiko "politizuotomis".

  Spalio mėnesį TATENA pareiškė, kad Baltarusijos atominėje elektrinėje sukurti "efektyviai veikiantys ir patikimi mechanizmai" avarinės parengties ir reagavimo srityje.

  Anksčiau Baltarusija pareiškė, kad AE statyba Astrave artėja prie pabaigos. Astravo atominės elektrinės 1-ojo bloko "fizinis paleidimas" planuojamas 2019 metų kovą, o antrojo — 2020 metais.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (425)

  Dar šia tema

  Ekspertė: nesėkmė su Astravo AE parodė, kad Lietuvos balsas nesvarbus Europoje
  "Avarija Astravo AE": Baltarusijoje įvyko pratybos dėl avarijos likvidavimo
  Astravo AE statybos jau baigiamos
  Tegai:
  Astravo atominė elektrinė (AE), Baltarusija, Lietuva

  Svarbiausios temos