13:00 2019 Gegužės 25
Tiesioginis eteris
 • USD1.1187
 • RUB72.1352
  Mitingas prieš Brexit Londone

  Lietuvos ambasadorė ES pasakė, ko laukti lietuviams po "Brexit"

  © AFP 2019 / ISABEL INFANTES
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Brexit: kas yra "už" ir kas – "prieš" (79)
  84 0 0

  Po Britanijos pasitraukimo iš Europos Sąjungos užsienio piliečių teisės, tikriausiai, pasikeis, todėl ES imasi priemonių, kad sumažintų neigiamas pasekmes, pareiškė diplomatė

  VILNIUS, vasario 18 — Sputnik. Lietuvos ambasadorė ES Jovita Neliupšienė interviu LRT pareiškė, kad Europos Sąjunga rimtai ruošiasi "Brexit" be susitarimo. Jos nuomone, visų pirma reikia apsaugoti ES, įskaitant ir Lietuvos, piliečių, kurie dabar gyvena Didžiojoje Britanijoje, teises.

  Borisas Džonsonas, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Алексей Филиппов

  Diplomatė pažymėjo, kad po "Brexit" Londonas pats reguliuos žmonių, kurie nėra Jungtinės Karalystės piliečiai, teises, ir jos, tikriausiai, kažkiek keisis. Šiuo atveju, jos nuomone, lietuviai nepraras darbo vietų Britanijoje.

  "Pasiklausius britų viešų pareiškimų, akivaizdu, kad jiems trūksta žmonių, kurie dirba, kurie dirba atsakingai, yra vertinami kaip darbuotojai. Taigi nemanau, kad kažkas iš jų teisę gyventi ir dirbti Jungtinėje Karalystėje atims", — pasakė diplomatė.

  ES siekia sumažinti bet kokias neigiamas pasekmes, kad net susitarimo nebuvimo scenarijaus atveju Britanijos piliečiams būtų taikomas abipusiškumo principas — nuo nemokamų leidimų gyventi išdavimo iki socialinių išmokų koordinavimo, pensijų ir darbo stažo apskaitymo, pažymėjo Neliupšienė.

  Kartu ambasadorė išreiškė viltį, kad Lietuvos piliečiai galės baigti studijas Britanijos universitetuose. Tačiau ji nėra įsitikinusi, kad šiuo metu studentams iš ES siūlomas socialinis paketas išliks nepakitęs.

  Komentuodama situaciją verslo sektoriuje, Neliupšienė pažymėjo, kad "Brexit" prisideda prie verslo santykių perskirstymo. Pasak jos, nė vienas verslas nenori prarasti rinkos, todėl kai kurios įmonės transformuojasi.  

  "Manau, kad "fintecho" centru tapti mums sekasi kol kas visai neblogai. Iš tikrųjų, žiūrint į ES statistiką, Lietuva ne tik lyginamaisiais rodikliais (skaičiuojant pagal gyventojų skaičių ar BVP), bet ir nominaliais rodikliais yra pačiame ES viduryje pagal tai, kiek "fintech" įmonių pas mus registruojasi", — pasakė ji, pabrėždama, kad Lietuvos įmonės dirba teisinga kryptimi.

  Diplomatė pažymėjo, kad visos ES šalys gerai supranta, jog reikia išsaugoti vidaus rinką, sklandų verslo funkcionavimą ir piliečių teises, tačiau taip pat nereikėtų pamiršti Airijos klausimo. Jos nuomone, labai svarbu, kad po Britanijos pasitraukimo iš ES neatsirastų vadinamoji "kieta" siena su Airija.

  Dėl "Brexit" dalis Londono finansinių technologijų bendrovių renkasi Lietuvą >>

  Pokalbio pabaigoje Neliupšienė pavadino "Brexit" tragišku įvykiu, kuris niekada nebus vertinamas teigiamai.

  Didžioji Britanija turėtų pasitraukti iš Europos Sąjungos šių metų kovo 29 dieną. Tačiau Britanijos Parlamentas iki šiol nepatvirtino su ES suderinto susitarimo, o ministrė pirmininkė Tereza Mei ir toliau bando derėtis.

  Daugelis šalių ruošiasi "kietojo Brexit" scenarijui. Kai kurie ekspertai teigia, kad Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš ES be sandorio turėtų rimtų pasekmių Europos ir Britanijos ekonomikai.

  Atsižvelgdama į tai, Lietuvos vyriausybė patvirtino keletą teisinių priemonių, kurios sumažins neigiamas pasekmes Lietuvos piliečiams ir komercinėms struktūroms Lietuvos Respublikoje ir Britanijoje.

  Visų pirma, valdžia susirūpinusi tuo, kad po "Brexit" piliečiai pradės atsisakinėti Lietuvos pilietybės Britanijos naudai, nes per laikotarpį, kai Lietuva yra ES narė, į Britaniją išvyko apie 200 tūkstančių lietuvių.

  "Brexit" gali kelti grėsmę lietuvių socialinėms garantijoms, teigia ekspertai >>

  Anksčiau Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė pažadėjo Mei padėti rasti "kūrybinių sprendimų" situacijoje su "Brexit". Pokalbyje telefonu su Britanijos ministre pirmininke ji pabrėžė, kad gyventojams ir verslo atstovams tiek Europos Sąjungoje, tiek Britanijoje reikia aiškumo.

  Temos:
  Brexit: kas yra "už" ir kas – "prieš" (79)

  Dar šia tema

  Ekspertas: Lietuvos valdžia nori kovoti su šalies išmirimu, pasitelkdama "Brexit"
  Londonas nori paprašyti Lietuvos pagalbos padaryti įtaką ES "Brexit" klausimu
  Neverta laukti sugrįžtančiųjų: beveik ketvirtadalis lietuvių neketina grįžti
  Lietuvos bankas atskleidė "Brexit" privalumus
  Mei paprašė papildomo laiko deryboms dėl "Brexit"
  Tegai:
  Didžioji Britanija, Brexit, Lietuva

  Svarbiausios temos