00:25 2020 Birželio 02
Tiesioginis eteris
 • USD1.1116
 • RUB77.4378
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  113

  Sausio pabaigoje šiuo metu Gvantamo bazėje kalinamas Saudo Arabijos pilietis pateikė Strasbūro teismui skundą prieš Lietuvą

  VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Vyriausybė trečiadienį nusprendė bylinėtis Strasbūro teismo byloje, kur nagrinėjamas antras skundas dėl neteisėto kalinimo slaptame amerikiečių kalėjime Lietuvoje. Šią informaciją po Vyriausybės posėdžio patvirtino ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

  Anksčiau teisingumo ministras Elvinas Jankevičius teigė, kad vyriausybė svarstys dvi pozicijas — siekti sudaryti taikų susitarimą arba nepripažinti pažeidimo ir bylinėtis Strasbūro teisme. Pasak Elvino Jankevičiaus, jo vadovaujama ministerija siūlys antrąjį variantą.

  Įsitikinęs, jog informacija jau išslaptinta, premjeras paskelbė, kad Vyriausybė ketina bylinėtis, o kaip pagrindą nurodė tai, kad nėra jokių duomenų dėl šio žmogaus buvimo Lietuvos teritorijoje.

  "Mes neturime jokių bent kiek apčiuopiamų ar pagrįstų įrodymų, kad minimas žmogus galėjo būti Lietuvoje", — sakė Skvernelis.

  Europos Žmogaus Teisių Teismas sausio pabaigoje priėmė Saudo Arabijos piliečio Mustafa al Hawsawio advokatų skundą ir nurodė Lietuvos vyriausybei pateikti savo poziciją. Šiame skunde vyras, kurį Jungtinės Valstijos kaltina prisidėjus prie rugsėjo 11-osios teroro išpuolių, teigia, kad buvo kalintas Lietuvoje veikusiame Centrinės žvalgybos agentūros kalėjime.

  Slaptas CŽV kalėjimas

  Praėjusių metų pavasarį Strasbūro teismas oficialiai pripažino, kad Lietuvoje 2005-2006 metais veikė slaptas CŽV kalėjimas, kuriame buvo kankinami kaliniai. Teismas taip pat padarė išvadą, kad Lietuvos valdžios institucijos žinojo apie netinkamą elgesį su žmonėmis. Tyrimas pradėtas po pateikto EŽTT Saudo Arabijos piliečio Abu Zubaido skundo. Jis yra įtariamas įvykdęs teroro išpuolį 2001 rugsėjo 11 dieną JAV. Teismas nurodė Lietuvai sumokėti jam 130 tūkst. eurų.

  Rugsėjo pabaigoje Lietuva pateikė skundą dėl Strasbūro teismo nuosprendžio, tačiau EŽTT jį atmetė. Anksčiau Lietuva suabejojo Zubaido egzistavimu ir nusprendė, kad dėl šios priežasties teismo sprendimo beveik neįmanoma įgyvendinti. Tačiau, pasak žiniasklaidos pranešimų, Zubaidas yra Gvantanamo kalėjime.

  Vėliau Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis pareiškė, kad Lietuvai belieka įgyvendinti EŽTT sprendimą.

  Lietuvos generalinė prokuratūra pranešė, kad ikiteisminis tyrimas tęsiasi, nes nebuvo surinkti visi duomenys ir nebuvo nustatytos aplinkybės, tačiau JAV atsisakė Lietuvos prokurorams pateikti šios bylos duomenis.

  Dar šia tema

  Lietuva negaus jokio paaiškinimo iš JAV dėl CŽV slapto kalėjimo
  Lietuva sumokės baudą pagal CŽV kalėjimo bylą per tris mėnesius
  Lietuvos Vyriausybei perduota dar viena byla dėl CŽV kalėjimo
  Tegai:
  Europos žmogaus teisių teismas (EŽTT), CŽV kalėjimas, CŽV

  Svarbiausios temos