09:37 2020 Spalio 20
Tiesioginis eteris
 • USD1.1785
 • RUB91.4401
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (424)
  95

  Klaipėdoje funkcionuojantis SGD terminalas ir būsimas Lenkiją ir Lietuvą sujungsiantis dujotiekis gali tapti alternatyviu šaltiniu Baltarusijai energijos ištekliams gauti, teigia Skvernelis

  VILNIUS, kovo 4 — Sputnik. Žodžiais atominę elektrinę Baltarusijoje uždaryti nepavyks, reikia pasiūlyti alternatyvų sprendimą, konstatavo ministras pirmininkas Saulius Skvernelis, pažymėjęs, kad tokia galimybė yra, praneša Vyriausybės spaudos tarnyba.

  Atominė elektrinė (AE) Baltarusijoje statoma netoli Astravo miesto pagal "Rosatom" projektą. AE eksploatuos du modernaus rusiško dizaino 3+ kartos saugos srityje energijos blokus. 2019 metais planuojama paleisti pirmąjį reaktorių, o kitais metais — antrąjį.

  Skvernelio teigimu, dabartinė Lietuvos vyriausybė paveldėjo situaciją aplink atominės elektrinės statybą Baltarusijos Astravo mieste iš ankstesnių Vyriausybių. Lietuvos premjeras mano, kad visi klausimai turėjo ir galėjo būti išspręsti net iki Baltarusijos AE statybos pradžios.

  "Todėl šiandienines deklaracijas dėl rūpesčio mūsų žmonių saugumu galima vertinti tik kaip veidmainystę. Galime ir toliau apsimetinėti, mėginti "uždarinėti" elektrinę žodžiais. Daug iškilių politikų ilgus metus tai daro, neabejoju, darys ir toliau", — pasakė Vyriausybės vadovas.

  Po to jis priminė, kad Lietuvos vyriausybė taip pat parengė, o Seimas ypatingos skubos tvarka patvirtinto teisės aktus, kurie skelbia, jog į Lietuvos elektros energijos rinką negali patekti elektros energija iš trečiųjų šalių, kuriose veikia nesaugios branduolinės elektrinės.

  "Tačiau jei norime konkretaus rezultato, turime ne tuščiai kalbėti, o pasiūlyti savo kaimynams sprendimą ir galbūt prisidėti prie jo įgyvendinimo. <...> Toks pasiūlymas Baltarusijai ir bus pateiktas", — patikino Skvernelis.

  Premjeras pažymėjo, kad didžioji dalis infrastruktūros, kuri jau parengta Baltarusijos atominėje elektrinėje, įskaitant išplėtotas tinklus ir elektros generavimo įrangą, gali būti sėkmingai išnaudota gamtinėmis dujomis varomai elektrinei išvystyti. 

  "Klaipėdoje funkcionuojantis SGD terminalas ir būsimas Lenkiją ir Lietuvą sujungsiantis dujotiekis atvertų galimybes bendradarbiauti su Baltarusija ir alternatyvaus dujų tiekimo srityje", — mano Lietuvos politikas.

  Pasak jo, apie 60 procentų infrastruktūros, parengtos pirmajai Baltarusijos atominei elektrinei, tinka šiems tikslams. Dabar Lietuva žengia atsinaujinančios energetikos vystymosi kryptimi ir todėl gali tapti pavyzdžiu Baltarusijai.

  Lietuvos ir Baltarusijos ginčas dėl Astravo AE

  Baltarusijos AE statoma šalia Astravo miesto, Gardino srityje, apie 50 kilometrų nuo Vilniaus, o tai lemia Lietuvos nepasitenkinimą. Lietuvos valdžia laiko AE atsiradimą šalia valstybės sienų "grėsme nacionaliniam saugumui" ir visais būdais stengiasi išvengti energijos eksporto iš "nesaugios" elektrinės į Lietuvą.

  Nuo pat statybos pradžios Lietuva priešinosi projektui ir primygtinai ragino kitas Europos šalis boikotuoti jį. Visų pirma Vilnius paskelbė Baltarusijos AE grėsme šalies nacionaliniam saugumui, taip pat priėmė iniciatyvą, draudžiančią eksportuoti elektros energiją iš valstybių, kuriose veikia "nesaugios" AE.

  Savo ruožtu Minskas pabrėžia, kad Baltarusijos AE atitiks tarptautinius saugos reikalavimus, o visas Vilniaus pretenzijas laiko "politizuotomis".

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (424)

  Dar šia tema

  Ekspertė: Lietuva nedarys nuolaidų Baltarusijos AE, nepaisant akivaizdžios naudos
  Baltarusijos AE ir toliau audrina Lietuvą
  Grybauskaitė padėkojo Austrijai už paramą Lietuvai dėl Astravo AE
  Tegai:
  dujos, Astravo AE, Saulius Skvernelis, Baltarusija, Lietuva

  Svarbiausios temos