13:33 2020 Rugsėjo 25
Tiesioginis eteris
 • USD1.1645
 • RUB89.8713
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (412)
  92

  Ministras pirmininkas pasiūlė Baltarusijai alternatyvą Astravo atominės elektrinės projektui

  VILNIUS, kovo 7 — Sputnik. Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis kreipėsi į Baltarusijos Respublikos ministrą pirmininką Sergejų Rumasą su pasiūlymu apsvarstyti galimybę vietoje Astravo atominės jėgainės vystyti modernią dujinę elektrinę.

  "Esame kaimyninės valstybės, bendraujame ir bendradarbiaujame įvairiausiose srityse, todėl savo ir Lietuvos Vyriausybės vardu noriu išreikšti stiprią viltį, kad ir šis klausimas bus sprendžiamas geros kaimynystės ir abipusės naudos dvasia. Gerbdami kiekvienos šalies teisę rinktis savo valstybės ekonominės raidos kryptį, negalime neslėpti nuoširdaus nusivylimo mūsų kaimynės Baltarusijos sprendimu vystyti atominės elektrinės projektą mažiau nei 50 km nuo Lietuvos sostinės Vilniaus", — rašoma premjero kreipimesi į Baltarusijos premjerą.

  Kaip teigiama Skvernelio laiške, prieš mėnesį Ženevoje vykusiame Jungtinių Tautų konvencijos dėl poveikio aplinkai vertinimo tarpvalstybiniame kontekste (Espo konvencija) šalių susitikime galutiniu sprendimu konstatuota, kad aikštelė atominės elektrinės statybai pasirinkta netinkamai, o Europos Sąjungos atlikti streso testai patvirtina, kad ši atominė elektrinė nėra saugi: objektas statomas seisminio aktyvumo zonoje, užfiksuota įvairių rimtų projekto trūkumų. Jėgainės statyba netinkamoje aikštelėje niekada neleis užtikrintai teigti, kad ši branduolinė jėgainė yra saugi.

  "Atsižvelgdamas į tai, noriu Baltarusijos pusei pateikti pasiūlymą apsvarstyti galimybę vietoj Astravo atominės jėgainės vystyti modernią dujinę elektrinę. Lietuva būtų pasirengusi užtikrinti Jūsų šaliai alternatyvų dujų tiekimą iš Lietuvos ir per mūsų teritoriją. Mūsų jau priimti sprendimai leidžia teigti, kad jau keletą metų sėkmingai veikiantis didelio pajėgumo Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų terminalas Lietuvos ir regiono vartotojų poreikius tenkins bent iki 2044 metų, o 2021 metais pabaigus tiesti dujų jungtį su Lenkija, bus užtikrintas Lietuvos ir viso regiono tiesioginis priėjimas prie Europos Sąjungos dujų rinkos", — rašoma laiške. 

  Premjeras įsitikinęs, kad pasiūlyta alternatyva būtų naudinga Baltarusijos ekonomikai bei atvertų kokybiškai naują puslapį ne tik šalių tarpusavio, bet ir Baltarusijos santykių su Europos Sąjunga srityje.

  Lietuvos ir Baltarusijos ginčas dėl Astravo AE

  Baltarusijos AE statoma šalia Astravo miesto, Gardino srityje, apie 50 kilometrų nuo Vilniaus, o tai lemia Lietuvos nepasitenkinimą. Lietuvos valdžia laiko AE atsiradimą šalia valstybės sienų "grėsme nacionaliniam saugumui" ir visais būdais stengiasi išvengti energijos eksporto iš "nesaugios" elektrinės į Lietuvą.

  Nuo pat statybos pradžios Lietuva priešinosi projektui ir primygtinai ragino kitas Europos šalis boikotuoti jį. Visų pirma Vilnius paskelbė Baltarusijos AE grėsme šalies nacionaliniam saugumui, taip pat priėmė iniciatyvą, draudžiančią eksportuoti elektros energiją iš valstybių, kuriose veikia "nesaugios" AE.

  Savo ruožtu Minskas pabrėžia, kad Baltarusijos AE atitiks tarptautinius saugos reikalavimus, o visas Vilniaus pretenzijas laiko "politizuotomis".

  Anksčiau šią savaitę Lietuvos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis paskelbė savo "plano-chuligano" Baltarusijos AE detales. Lietuvos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis pranešė, kad siūlys Baltarusijai išnaudoti daugiau kaip 60 proc. jau esančios Astravo AE infrastruktūros dujomis kūrenamai elektrinei įrengti.

  Ministro pirmininko pasiūlymą sukritikavo buvęs Lietuvos energetikos ministras Arvydas Sekmokas. Anot jo, Skvernelio planas yra PR akcija prieš Respublikos prezidento rinkimus.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (412)

  Dar šia tema

  Ekspertas: Lietuva pralaimėjo "kryžiaus karą" prieš Baltarusijos AE
  Ekspertė: Lietuva nedarys nuolaidų Baltarusijos AE, nepaisant akivaizdžios naudos
  Lietuva nori pakeisti Baltarusijos AE gamtinėmis dujomis
  Energetikos ekspertas: Lietuva pavėlavo su savo pasiūlymais dėl Astravo AE
  Tegai:
  Baltarusija, Astravo AE, Saulius Skvernelis

  Svarbiausios temos