16:16 2019 Gegužės 26
Tiesioginis eteris
 • USD1.1187
 • RUB72.1352
  Vilnius

  EŽTT sprendimas pakeis požiūrį į "sovietų nusikaltimus", pareikšta Lietuvoje

  © Sputnik / Марина Воронко
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  83 0 0

  Anksčiau Strasbūro teismas atmetė buvusio KGB pareigūno Stanislovo Drėlingo, kuris buvo nuteistas už dalyvavimą "miško brolių" vado Adolfo Ramanausko-Vanago sulaikymo operacijoje, skundą

  VILNIUS, kovo 14 — Sputnik. Lietuvos teisingumo ministras Elvinas Jankevičius išreiškė viltį, kad Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimas lietuvio, nuteisto už "genocidą", atžvilgiu pakeis pasaulio bendruomenės požiūrį į "sovietų nusikaltimus". 

  "Žinių radijo" eteryje jis EŽTT sprendimą prilygino "genocido" pripažinimo "sovietinio režimo represijų" metu.

  "EŽTT pripažino, kad pareiškėjas yra teisėtai nuteistas prisidėjęs prie "genocido", o tai reiškia, kad EŽTT kartu pripažino, kad Sovietų Sąjungos represijos prieš "partizanus" kaip reikšmingą nacionalinės grupės dalį gali būti laikomas genocidu", — pareiškė Jankevičius.

  Kita vertus, ministrui buvo sunku atsakyti į vedėjo klausimą, ar "sovietų nusikaltimai" galėtų būti prilyginti nacių nusikaltimams.

  EŽTT sprendimas

  Šią savaitę Strasbūro teismas atmetė buvusio KGB pareigūno Stanislovo Drėlingo, kuris Lietuvoje buvo nuteistas už dalyvavimą "miško brolių" vado Adolfo Ramanausko-Vanago sulaikymo operacijoje, skundą. 2015 metais Lietuvos Respublikoje nuteistojo veiksmai buvo pripažinti "genocidu", nes, teismo teigimu, "partizanai" neva atstovavo lietuvių tautai, o operacijos prieš juos tikslas buvo "etninės grupės sunaikinimas".

  Pareiškėjas teigė, kad nebuvo pagrindo jam nuteisti, kadangi "partizanai" — politinė grupė, o tai reiškia, kad genocido jų atžvilgiu negalėjo būti. Tačiau EŽTT nusprendė, kad Lietuvos Aukščiausiojo Teismo paaiškinimas yra pagrįstas, ir pareiškė, kad nebuvo jokių procesinių pažeidimų Drėlingo atžvilgiu.

  Byla Strasbūro teisme buvo nagrinėjama dalyvaujant teisėjui iš Lietuvos Egidijui Kūriui.

  Interviu Sputnik Lietuva istorijos mokslų kandidatas, Rusijos valstybinio humanitarinio universiteto Užsienio regiono ir politikos studijų katedros dėstytojas Vadimas Truchačevas padarė prielaidą, kad EŽTT sprendimas buvo priimtas, atsižvelgus į Lietuvos Respublikos teisėjo nuomonę. Pasak jo, Vilnius galėjo daryti spaudimą Strasbūro teismui.

  Kartu Truchačevas pažymėjo, kad Europos teisingumui yra daug svarbiau pasmerkti Tarybų Sąjungą, o tiksliau, Rusiją, kaip TSRS teisių perėmėją, nei atkreipti dėmesį į "miško brolių", kurie užsiėmė civilių, įskaitant žydus, žudymu, nusikaltimus.

  Kodėl Vanagas, o ne Vytautas?>>

  Lietuviai "partizanai" dažnai prisijungdavo prie "miško brolių" — ginkluotų nacionalistų grupuočių, veikusių šalies teritorijoje 1940-1950 metais. Antrojo pasaulinio karo metu daugelis tų, kurie buvo prieš Tarybų valdžią, prisijungė prie fašistinės Vokietijos. "Miško broliai" buvo prisidėję prie civilių gyventojų naikinimo ir Komunistų partijos darbuotojų žudynių.

  Miško broliai Baltijos šalyse 1940-1950 metais
  © Sputnik /
  "Miško broliai" Baltijos šalyse 1940-1950 metais

  Dar šia tema

  Lietuvoje du Rusijos kanalai apkaltinti įstatymo pažeidimu dėl "partizanų"
  Kovo 11-ąją Klaipėdoje bus atidengta Ramanausko-Vanago memorialinė lenta
  Prokuratūra nepradėjo ikiteisminio tyrimo dėl Ivaškevičiaus romano "Žali"
  Lietuvius bandoma įbauginti, kad jie tylėtų apie "partizanus", pareiškė Titovas
  Strasbūro teismas: Ramanausko sulaikyme dalyvavęs Drėlingas vykdė genocidą
  Tegai:
  TSRS, Lietuva, Europos žmogaus teisių teismas (EŽTT)

  Svarbiausios temos