02:20 2019 Gegužės 21
Tiesioginis eteris
 • USD1.1167
 • RUB72.0519
  Dalia Grybauskaitė, archyvinė nuotrauka

  Grybauskaitė teigia, kad Skvernelis daro "tarptautinę gėdą" Lietuvai

  © Photo: Lietuvos Respublikos Prezidentė
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  91 0 0

  Anot prezidentės, Skvernelio pasiūlymas Baltarusijai dėl Astravo atominės elektrinės yra antikonstitucinis, nes pagrindiniame šalies įstatyme svarbiausi užsienio politikos klausimai priskirti spręsti prezidentui

  VILNIUS, kovo 17 — Sputnik. Sekmadienį atvykusi į rinkimus Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė nepagailėjo kritikos ir šalies premjerui Sauliui Skverneliui.

  Grybauskaitė atkreipė dėmesį į Skvernelio pasiūlymą Baltarusijai dėl Astravo AE. Anot jos, Skvernelio pasiūlymas yra antikonstitucinis, nes pagrindiniame šalies įstatyme svarbiausi užsienio politikos klausimai priskirti spręsti prezidentui.

  "Konstitucija numato, kad sprendimus priima tik prezidentas, užsienio politika vykdoma kartu su Vyriausybe. Tai kadangi nebuvo derinta ši tema, o tai yra strateginis užsienio politikos tikslas, manau, kad tai antikonstitucinis veiksmas", — LRT žurnalistams sakė prezidentė.

  Skvernelis siūlo Minskui kompromisinį sprendimą dėl Baltarusijos atominės elektrinės. Visų pirma jis pasiūlė perorientuoti atominės elektrinės infrastruktūrą, elektros energijos gamybai naudojant gamtines dujas, tame tarpe ir suskystintas gamtines dujas iš Klaipėdos terminalo.

  Grybauskaitė pabrėžia, kad Konstitucija numato, jog būtent prezidentas "sprendžia pagrindinius užsienio politikos klausimus ir kartu su vyriausybe vykdo užsienio politiką".

  Be to, Grybauskaitė užsiminė ir apie premjero žodžius apie latvius, ištartus penktadienį, vizito Lazdijuose metu. Grybauskaitė, vertindama ministro pirmininko Skvernelio pasisakymus apie užsienio politiką, sako, jog reikia didelių sugebėjimų daryti tokią tarptautinę gėdą. 

  "Paskutiniu metu sugebėta grįžti iš Izraelio komandiruotės su protesto nota iš Palestinos. Sugebėta pasakyti kai ką apie artimiausius kaimynus. Reikia didelių sugebėjimų iš premjero pusės daryti tokią tarptautinę gėdą", — žurnalistams sekmadienį sakė Grybauskaitė. 

  Penktadienį Lazdijuose ministras pirmininkas Skvernelis išsakė nuomonę, kad latviai ir estai nėra "mūsų broliai".

  "Jeigu kalbėti apie tą pačią Latviją, tai yra vienas iš mūsų didžiausių ekonomikos plotmėj konkurentų", — penktadienį susitikime sakė Skvernelis.

  Vėliau Facebook premjeras teigė, jog žiniasklaida netiksliai pateikė jo žodžius, nors tuo pačiu metu ir patvirtino, kad ekonomikos srityje Lietuva su Latvija yra konkurentės.

  Lietuvos prezidentė ir premjeras susiginčijo dėl Astravo AE "plano-chuligano" >>

  Kalbėdama apie premjero apsilankymą Izraelyje prezidentė turėjo omenyje įvykį, kai vizito metu Skvernelis apsilankė ne Palestinoje, o Rytų Jeruzalėje, lydėdamas Izraelio ambasadorius. Palestina pasipiktino tuo. Anot Palestinos politikų, taip Lietuva pažeidė tarptautinės teisės normas ir bendrą Europos Sąjungos politiką.

  Lietuvos ir Baltarusijos ginčas dėl Astravo AE

  Baltarusijos AE statoma šalia Astravo miesto, Gardino srityje, apie 50 kilometrų nuo Vilniaus, o tai lemia Lietuvos nepasitenkinimą. Lietuvos valdžia laiko AE atsiradimą šalia valstybės sienų "grėsme nacionaliniam saugumui" ir visais būdais stengiasi išvengti energijos eksporto iš "nesaugios" elektrinės į Lietuvą.

  Nuo pat statybos pradžios Lietuva priešinosi projektui ir primygtinai ragino kitas Europos šalis boikotuoti jį. Visų pirma Vilnius paskelbė Baltarusijos AE grėsme šalies nacionaliniam saugumui, taip pat priėmė iniciatyvą, draudžiančią eksportuoti elektros energiją iš valstybių, kuriose veikia "nesaugios" AE.

  Savo ruožtu Minskas pabrėžia, kad Baltarusijos AE atitiks tarptautinius saugos reikalavimus, o visas Vilniaus pretenzijas laiko "politizuotomis".

  Anksčiau šią savaitę Lietuvos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis paskelbė savo "plano-chuligano", susijusio su Baltarusijos AE, detales. Lietuvos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis pranešė, kad siūlys Baltarusijai išnaudoti daugiau kaip 60 proc. jau esančios Astravo AE infrastruktūros dujomis kūrenamai elektrinei įrengti.

  Ministro pirmininko pasiūlymą sukritikavo buvęs Lietuvos energetikos ministras Arvydas Sekmokas. Anot jo, Skvernelio planas yra PR akcija prieš Respublikos prezidento rinkimus.

  Dar šia tema

  Ekspertė: Lietuva nedarys nuolaidų Baltarusijos AE, nepaisant akivaizdžios naudos
  Grybauskaitė padėkojo Austrijai už paramą Lietuvai dėl Astravo AE
  Operacija "Perkrova": kaip Skvernelis bando balansuoti su "Rusijos klausimu"
  Tegai:
  Saulius Skvernelis, Dalia Grybauskaitė

  Svarbiausios temos