21:42 2020 Kovo 29
Tiesioginis eteris
 • USD1.0977
 • RUB86.3819
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Ketvirtis amžiaus be TSRS (43)
  79

  Kalbos apie kompensaciją už "sovietinę okupaciją" negali būti rimtai svarstomos teisiniu požiūriu, mano advokatas Dmitrijus Romanenko

  VILNIUS, kovo 25 — Sputnik. Baltijos šalių teisingumo ministrai vėl prakalbo apie reikalavimą iš Rusijos sumokėti kompensaciją už "sovietinę okupaciją". Praėjusią savaitę Elvinas Jankevičius, Janis Bordans, Urmas Reinsalu susitiko tarptautinėje konferencijoje Rygoje, kur aptarė bendrus veiksmus šiuo klausimu.

  Ekspertai iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos konferencijoje pristatė žalos dydžio kiekvienoje valstybėje skaičiavimus. Lietuvos ministras Jankevičius pareiškė, kad "sovietinė okupacija" — tai ne tik Baltijos tautų "kančia ir praradimai", bet ir "visos Europos ir tarptautinės bendruomenės istorija".

  Interviu Sputnik Lietuva advokatas, tarptautinis juristas Dmitrijus Romanenko pareiškė, kad eilinės Baltijos šalių ministrų kalbos — tai prekyba rusofobija, nes teisiniu požiūriu jos negali būti nagrinėjamos.

  "Deja, kalbos apie kažkokių kompensacijų išmokėjimą tėra tik valdančiojo elito padaras, niekas daugiau. Šių režimų parama, kurią tam tikra prasme teikia Jungtinės Valstijos ar Europos valstybės, galbūt, nebūtų įgyvendinama tokiu mastu, jei ne nuolatinė rusofobinė retorika iš šių valstybių pusės", — teigė advokatas.

  Romanenko pabrėžė, kad sovietmečiu Baltijos šalys turėjo potencialą tiek pramonėje, tiek energetikoje, tačiau dabar nieko panašaus nebėra.

  "Kaip matome, pradedant nuo 1991 metų Baltijos šalys iš esmės, palyginti su tuo pačiu sovietiniu laikotarpiu, buvo deindustrializuotos, pramonė, sukurta sovietmečiu, sumažėjo iki minimumo. Gyventojų skaičius taip pat smarkiai sumažėjo. Šiame kontekste neįmanoma rimtai žiūrėti į kalbas apie kažkokias kompensacijas už šių valstybių egzistavimą sovietmečiu", — pasakė ekspertas.

  Baltijos šalių reikalavimai išmokėti kompensaciją už "sovietinę okupaciją"

  Anksčiau Estijos teisingumo ministras Urmas Reinsalu iškėlė klausimą dėl reikalaujamos kompensacijos iš Rusijos už vadinamąją "sovietinę okupaciją". Estijoje "sovietinės okupacijos" žala įvertinta daugiau nei 90 mlrd. rublių, t. y. apie 1,2 mlrd. eurų.

  Kremlius, komentuodamas Baltijos šalių valdžių ketinimus, paskelbė, kad negali būti net kalbos apie jokią kompensaciją. Federacijos Tarybos Tarptautinio komiteto narys Olegas Morozovas pabrėžė, kad Baltijos šalys neturi teisinio pagrindo reikalauti atlyginti žalą.

  Be to, oficiali Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova sakė, kad Lietuvos, Latvijos ir Estijos teiginiai yra absurdiški, o Rusija kategoriškai juos neigia.

  Rusija ne kartą aiškino, kad Baltijos šalių įstojimas į TSRS atitiko to meto tarptautinės teisės normas. Rusijos URM teigimu, čia vartojamas terminas "okupacija" negali būti taikomas, nes tarp Sovietų Sąjungos ir Baltijos valstybių nebuvo kovų, o kariai buvo įvesti, remiantis sutartimis ir aiškiai išreikštu šių respublikų vyriausybių sutikimu. Be to, Latvijoje, Lietuvoje ir Estijoje visą buvimo TSRS laikotarpį (išskyrus Vokietijos okupacijos laiką Didžiojo Tėvynės karo metu) veikė nacionalinės valdžios institucijos.

  Lietuvos TSR ekonomika
  © Sputnik /
  Lietuvos TSR ekonomika
  Temos:
  Ketvirtis amžiaus be TSRS (43)

  Dar šia tema

  Lietuvos TSR žemės ūkis
  Estijoje filmams apie "sovietinę okupaciją" skirta daugiau nei milijonas eurų
  Estija apskaičiuos "sovietinės okupacijos" padarytą žalą, nepaisant URM pozicijos
  Estijos prezidentė priminė popiežiui apie "sovietų okupaciją"
  Baltijos valstybės netiki, kad gaus kompensaciją už "sovietų okupaciją"
  Politologas: pažangi Lietuvos TSR virto ES periferija
  Tegai:
  "sovietinė okupacija", JAV, Baltijos šalys

  Svarbiausios temos