09:50 2020 Gegužės 29
Tiesioginis eteris
 • USD1.1016
 • RUB77.9343
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  106

  Trečiadienį Vilniuje skelbiamas nuosprendis. Dauguma Rusijos piliečių teisiami už akių, kaltinamųjų suole atsidūrė Jurijus Melis ir Genadijus Ivanovas

  VILNIUS, kovo 27 — Sputnik. Buvusio TSRS gynybos ministro Dmitrijaus Jazovo padėjėjas atsisakė komentuoti pareiškimus dėl jo kaltės "karo nusikaltimuose".

  "Nereikia raustis praeityje", — pareiškė jis RIA Novosti.

  Vilniaus apygardos teismas kovo 27 dieną skelbia nuosprendį byloje dėl 1991 metų sausio 13-osios įvykių prie Vilniaus televizijos bokšto. Kai kuriems teisiamiesiems nuosprendžiai jau buvo paskelbti. Teismas pripažino kaltais dėl "karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui" buvusį TSRS gynybos ministrą Dmitrijų Jazovą ir buvusį KGB karininką Michailą Golovatovą bei skyrė jiems atitinkamai 10 ir 12 metų kalėjimo.

  Didžioji dalis "Sausio 13-osios bylos" kaltinamųjų yra už akių nuteisti rusai. Tačiau Jurijus Melis ir Genadijus Ivanovas buvo Lietuvoje, kai buvo paskelbtas sprendimas. Meliui Vilniaus apygardos teismas nusprendė skirti 7 metus laisvės atėmimo, Ivanovui — 4 metus.

  Rusijos ambasados ​​Lietuvoje darbuotojai, tame tarpe ir ambasadorius Aleksandras Udalcovas, negalėjo dalyvauti 1991 metų Vilniaus įvykių bylos teismo posėdyje, nes teismo salėje "nebuvo vietų".

  Be to, į teismo posėdį neįleisti Rusijos žiniasklaidos, tame tarpe "RIA Novosti", "RT", "Pervyj kanal", "Izvestija" ir "5 kanalo" atstovai.

  "Saisio 13-osios byla"

  Pirmasis teismo posėdis dėl šios bylos įvyko 2016 metų sausio 27 dieną. Pasak Lietuvos, 1991 metų sausio mėnesį prie Vilniaus televizijos bokšto buvusius žmones nužudė sovietų kariai, tačiau Vilnius vis dar nepateikia jokių šiuos kaltinimus patvirtinančių įrodymų.

  Lietuvos Aukščiausioji Taryba 1990 metų kovo 11 dieną paskelbė respublikos nepriklausomybę. 1991 metų sausio mėnesį Lietuvoje prasidėjo protestai, į respubliką buvo išsiųstos specialiosios pajėgos. Sausio 13-osios naktį sovietų šarvuočių kolona pasiekė Vilniaus centrą. Susidūrimų metu šalia Vilniaus televizijos bokšto žuvo 14 žmonių, daugiau kaip 600 buvo sužeisti. Tai pat įvykių metu žuvo Tarybinės armijos desantininkas leitenantas Viktor Šatckich, jis buvo nušautas šūviu į nugarą.

  Rusija ne kartą pabrėžė, kad teismo procesas dėl 1991 metų įvykių bylos yra politinis, pažeidžia tarptautinės teisės ir Lietuvos baudžiamojo įstatymo normas. Rusijos tardymo komitetas nusprendė iškelti baudžiamąsias bylas Lietuvos teisėjams ir prokurorams, nagrinėjantiems "Sausio 13-osios bylas", dėl neteisėto rusų persekiojimo.

  1991 m. sausio 13 d. įvykiai Vilniuje
  © Sputnik /
  1991 m. sausio 13 d. įvykiai Vilniuje

  Dar šia tema

  Rusijos diplomatams neleista dalyvauti 1991-ųjų įvykių bylos teismo posėdyje
  "Sausio 13-osios byloje" paskelbtas nuosprendis buvusiam Rusijos kariui Ivanovui
  Tegai:
  Lietuva, Dmitrijus Jazovas, Sausio 13-oji

  Svarbiausios temos