19:31 2020 Birželio 01
Tiesioginis eteris
 • USD1.1116
 • RUB77.4378
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  103

  Aleksandras Udalcovas pažymėjo, kad diplomatinė atstovybė numatė, jog gali kilti tam tikrų sunkumų, susijusių su ambasados atstovų dalyvavimu teismo posėdyje, ir neklydo

  VILNIUS, kovo 27 — Sputnik. Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas pakomentavo draudimą Rusijos diplomatams dalyvauti teismo posėdyje dėl 1991 metų sausio 13 dienos įvykių šalia Vilniaus televizijos bokšto.

  Interviu Sputnik radijui jis pabrėžė, kad numatė, jog gali kilti sunkumų. Be to, diplomatinės atstovybės darbuotojai taip ir nesulaukė jokių teisėsaugos institucijų paaiškinimų.

  "Jiems policija tiesiog pareiškė, kad nei jūsų, nei ambasadoriaus mes neįleisime. Pusę valandos mūsų darbuotojai bandė išsiaiškinti, dėl kokių priežasčių tai vyksta, bet, savaime aišku, kad tų priežasčių tiesiog nėra, ir buvo pasakyta, kad nėra vietų. Beje, tai netiesa, nes prasidėjus posėdžiui paaiškėjo, kad teismo salėje buvo tuščių vietų, o Melio advokatė kreipėsi į teismą prašydama užimti šias vietas, bet jai buvo atsakyta", — sakė ambasadorius.

  Udalcovas pavadino šį Lietuvos valdžios poelgį absurdišku išpuoliu ir kartu pažymėjo, kad nėra ko stebėtis, nes Vilniaus politikoje tai yra įprasta praktika.

  "Tai, žinoma, visiškai prieštarauja visoms teisinėms normoms, kuriomis vadovaujamasi teismų praktikoje, kai dalyvauja užsienio piliečiai. Šiuos Lietuvos valdžios veiksmus vertiname kaip šiurkščią provokaciją, čia negali būti kitų vertinimų", — kalbėjo ambasadorius.

  "1991 metų sausio 13-osios įvykių istorija nesibaigia", — pabrėžė Udalcovas. Jis pridūrė, kad Rusija nepaliks jos be dėmesio.

  "Sausio 13-osios byla"

  1991 metų sausio 13-osios naktį netoli Vilniaus televizijos bokšto prasidėjo ginkluoti susidūrimai, kurių metu žuvo 14 žmonių, dar 600 buvo sužeisti. Tai pat įvykių metu žuvo Tarybinės armijos desantininkas leitenantas Viktor Šatckich, jis buvo nušautas šūviu į nugarą.

  Lietuvos teismas baigė nagrinėti bylą 2018 metų spalį. Lietuvos prokuratūra nepagrįstai tvirtino, kad prie Vilniaus televizijos bokšto žuvę žmonės buvo nužudyti sovietų kareivių, ir reikalavo, kad 67 žmonės būtų pripažinti kaltais.

  Rusijoje "Sausio 13-osios byla" vadinama politiniu procesu, vykdomu, laikantis "blogiausių baudžiamojo teisingumo tradicijų". Taip pat pažymėta, kad jis vykdomas, pažeidžiant tarptautinę ir Lietuvos vidaus baudžiamąją teisę.

  Trečiadienį Vilniaus apygardos teismas paskelbė nuosprendį 67 Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos piliečiams. Daugumą jų nuteisti už akių, tik du Rusijos piliečiai dalyvavo teisme — Rusijos kariuomenės rezervo pulkininkas Jurijus Melis ir buvęs karininkas Genadijus Ivanovas.

  Buvusiam TSRS gynybos ministrui Dmitrijui Jazovui paskirta 10 metų laisvės atėmimo bausmė, buvusiam KGB karininkui Michailui Golovatovui — 12 metų, buvusiam sovietų armijos Vilniaus įgulos vadovui Vladimirui Uschopčikui — 14 metų laisvės atėmimo bausmė.

  Melis, kuris nuo 2014 metų buvo suimtas Lietuvoje, nuteistas septyneriems metams laisvės atėmimo, o Ivanovas — ketveriems metams.

  1991 m. sausio 13 d. įvykiai Vilniuje
  © Sputnik /
  1991 m. sausio 13 d. įvykiai Vilniuje

  Dar šia tema

  Rusijos diplomatams neleista dalyvauti 1991-ųjų įvykių bylos teismo posėdyje
  Teismas paskyrė Jurijui Meliui septynerių metų kalėjimo bausmę
  Tegai:
  Aleksandras Udalcovas

  Svarbiausios temos