15:47 2021 Gegužės 09
Tiesioginis eteris
 • USD1.2059
 • RUB89.4671
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  69

  Ministras pirmininkas tvirtina, jog Lietuva gerai žino, kokios Rusijos reakcijos verta tikėtis dėl "Sausio 13-osios bylos" nuosprendžio paskelbimo

  VILNIUS, kovo 28 — Sputnik. Lietuvos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis sako, kad trečiadienį Vilniaus apygardos teisme paskelbus nuosprendį "Sausio 13-osios byloje", Rusijos informacinės atakos prieš Lietuvą ir skleidžiama dezinformacija tik padidės. Taip premjeras teigė Vyriausybėje vykusioje spaudos konferencijoje.

  Pasak premjero, Rusija, bandydama paneigti "akivaizdžius nusikaltimus", įvykusius sausio 13-ąją, skleidžia "tam tikrą informaciją".

  "Dezinformacijos ir puolimo bus ir daugiau, ypač po nuosprendžio. Mes žinome, kad tokia bus reakcija", — trečiadienį atsakė Skvernelis į žurnalistės klausimą, ar Lietuva žino, kokia bus Rusijos reakcija.

  Be to, Skvernelis pabrėžė, kad dabar kyla reali rizika bylos nagrinėjime dalyvavusiems žmonėms. Todėl premjeras paragino teisėjus ir pareigūnus, dalyvavusius "Sausio 13-osios bylos" nagrinėjime, "susilaikyti nuo vizitų į Rusiją ir jos įtakoje esančias valstybes".

  "Kalbant apie mūsų pareigūnus, kurie dalyvavo tiriant šitas bylas, tiek priimant sprendimus, tiek nagrinėjant ikiteisminio tyrimo institucijose, tiek teismuose šitiems žmonėms, tikėtina, kad bus pritaikytos tam tikros sankcijos. Iš esmės, ko gero, reikės susilaikyti nuo apsilankymo tokiose šalyse, kur galima nukentėti nuo to poveikio, kurį, tikėtina, darys Rusijos valstybė", — spaudos konferencijoje sakė Skvernelis.

  Trečiadienį Vilniaus apygardos teismas paskelbė nuosprendį "Sausio 13-osios byloje". Iš viso byloje kaltinimai pareikšti 67 Rusijos, Ukrainos ir Baltarusijos piliečiams. Jiems buvo skirtos nuo ketverių iki 14 metų kalėjimo bausmės dėl "karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui".

  Dauguma kaltinamųjų "Sausio 13-osios byloje" teisiami už akių, kaltinamųjų suole buvo tik Jurijus Melis ir Genadijus Ivanovas. Teismas jiems skyrė atitinkamai 7 ir 4 metus kalėjimo.

  Taip pat Vilniaus apygardos teismas pripažino kaltais buvusį TSRS gynybos ministrą Dmitrijų Jazovą ir buvusį KGB karininką Michailą Golovatovą. Buvusiam gynybos ministrui skyrė 10 metų kalėjimo, buvusiam KGB karininkui Michailui Golovatovui ― 12 metų.

  Sausio 13-osios įvykiai

  Lietuvos Aukščiausioji Taryba 1990 metų kovo 11 dieną paskelbė respublikos nepriklausomybę. 1991 metų sausio mėnesį Lietuvoje prasidėjo protestai, į respubliką buvo išsiųstos specialiosios pajėgos. Sausio 13-osios naktį sovietų šarvuočių kolona pasiekė Vilniaus centrą. Susidūrimų metu šalia Vilniaus televizijos bokšto žuvo 14 žmonių, daugiau kaip 600 buvo sužeisti. Tai pat įvykių metu žuvo Tarybinės armijos desantininkas leitenantas Viktor Šatckich, jis buvo nušautas šūviu į nugarą.

  Lietuvos prokuratūra nepagrįstai teigė, kad prie televizijos bokšto žuvę žmonės buvo nužudyti sovietų karių.

  Įvykių dalyviai iš Tarybų pusės teigia, kad laisvės gynėjai buvo nužudyti provokatorių, kurie šaudė iš kaimyninių namų stogų.

  Rusija ne kartą kritikavo šį teisminį procesą Lietuvoje, teigdama, kad jis vykdomas pažeidžiant tarptautinę ir Lietuvos baudžiamąją teisę, o į bylą įtraukti asmenys apkaltinti pagal tais laikais neegzistavusius straipsnius.

  1991 m. sausio 13 d. įvykiai Vilniuje
  © Sputnik
  1991 m. sausio 13 d. įvykiai Vilniuje

  Dar šia tema

  "Sausio 13-osios byloje" paskelbtas nuosprendis buvusiam Rusijos kariui Ivanovui
  Teismas paskyrė Jurijui Meliui septynerių metų kalėjimo bausmę
  Jazovo padėjėjas sureagavo į "Sausio 13-osios" bylą Lietuvoje
  Rusijos ambasadorius Lietuvoje: diplomatų neįleidimas į teismą — provokacija
  Rusijoje pradėta Lietuvos teisėjų patikra po nuosprendžio TSRS gynybos ministrui
  Tegai:
  Rusija, nukentėjusieji Sausio 13-osios byloje, Sausio 13-osios byla, Saulius Skvernelis

  Svarbiausios temos