21:47 2020 Rugpjūčio 07
Tiesioginis eteris
 • USD1.1817
 • RUB86.9753
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  37

  Šiuo metu Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymas nenumato pagrindo perskaičiuoti rinkimų balsus dėl nedidelio skirtumo tarp varžovų

  VILNIUS, balandžio 3 — Sputnik. Seimo narys Laurynas Kasčiūnas įregistravo įstatymo pataisą, kuria siūloma perskaičiuoti rinkėjų balsus, jei skirtumas yra mažesnis nei 50, taip suvienodinant balsų perskaičiavimo aplinkybes tiesioginių merų rinkimų ir Seimo rinkimų vienmandatėse apygardose atvejais.

  Balsavimas
  © Sputnik/ Владислав Адамовский.

  Kasčiūnas teigia, kad priėmus Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pataisas, kuriomis įteisinti tiesioginiai merų rinkimai, nebuvo išspręstas balsų perskaičiavimo klausimas, kai tarp už pirmą ir antrą vietą užėmusių kandidatų į savivaldybės tarybos narius – merus atiduotų balsų skirtumas yra ganėtinai mažas.

  Tačiau, pasak parlamentaro, lyginant su Seimo rinkimų įstatymo nuostatomis, kuriose nustatyta, kad Apygardos rinkimų komisija privalo priimti sprendimą perskaičiuoti visų vienmandatės apygardos apylinkių biuletenius, kai balsų skirtumas tarp pirmą ir antrą vietą užėmusių kandidatų yra mažesnis nei 50. Tuo metu tiesioginių merų rinkimų atveju tokios nuostatos nėra.

  "Lietuvoje vykę tiesioginiai merų rinkimai rodo, kad susidaro situacijos, kada vienmandatėje rinkimų apygardoje pirmą ir antrą vietas užėmusius kandidatus skiria vos keliolika balsų. Taip įvyko Elektrėnuose, kuomet balsų skirtumas buvo vos 14 balsų, tačiau Vyriausiajai rinkimų komisijai pritrūko teisinio pagrindo perskaičiuoti balsus", — sako Seimo narys.

  Šiuo metu Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymas nenumato pagrindo perskaičiuoti rinkimų balsus dėl nedidelio skirtumo tarp varžovų.

  Taip, po mero rinkimų antrojo turo Liberalų sąjūdžio atstovas Kęstutis Vaitukaitis buvo perrinktas dar vienai kadencijai vadovauti Elektrėnų rajonui. Jo persvara prieš visuomeninio rinkimų komiteto "Patriotų sąjūdis už Elektrėnų kraštą" narę Silvą Lengvinienę buvo vos 14 balsų.

  Tada Vyriausioji rinkimų komisija nusprendė neperskaičiuoti antrojo turo balsus. VRK konstatavo, kad balsams perskaičiuoti nėra teisinio pagrindo. Už perskaičiavimą balsavo keturi komisijos nariai, prieš buvo šeši ir vienas susilaikė.

  Tegai:
  Laurynas Kasčiūnas

  Svarbiausios temos