07:14 2020 Vasario 22
Tiesioginis eteris
 • USD1.0801
 • RUB69.5480
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  58

  JAV administracija šiuo metu bando pasipelnyti iš saugumo garantijų, kurias teikia Europos kariniams sąjungininkams nuolatiniu karinių pajėgų buvimu žemyne, reikalaudama, kad išlaidos gynybai būtų padidintos iki 2% BVP

  VILNIUS, balandžio 15 — Sputnik. Vašingtonui NATO yra sąjungininkų kontrolės ir valdymo priemonė bei prielaida įteisinti neteisėtus veiksmus, rašo RIA Novosti su nuoroda į Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotoją Aleksandrą Gruško.

  NATO pagrindu tapo 1949 metų balandžio 4 dieną pasirašyta Vašingtono sutartis.

  "Vašingtonui NATO yra pati sėkmingiausia tarptautinė priemonė. Sąjungininkų kontrolės ir pavaldumo priemonė bei JAV neteisėtų veiksmų įteisinimas tarptautinėje arenoje", — sakė Gruško "RIA Novosti" NATO 70-mečio proga.

  Anot jo, NATO, visų pirma, leido JAV nusiimti dalį atsakomybės dėl agresijos prieš Jugoslaviją, kuri labiausiai paveikė Balkanus ir apskritai Europos saugumą.

  Jis taip pat pažymėjo, kad JAV administracija šiuo metu bando pasipelnyti iš saugumo garantijų, kurias teikia Europos kariniams sąjungininkams nuolatiniu karinių pajėgų buvimu žemyne, reikalaudama, kad išlaidos gynybai būtų padidintos iki 2% BVP.

  Gruško teigimu, Vašingtonas reikalauja, kad Amerikos kontingentą priimančios šalys ne tik sumokėtų visas jų buvimo išlaidas, bet dar pridėtų 50% "viršaus" dėl tokios privilegijos ir apsaugos.

  "Jų rate tai vadinama "stogu"", — sakė Gruško.

  Paprašytas pakomentuoti Šiaurės Atlanto aljanso tikslus ir uždavinius, Rusijos Federacijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas pažymėjo, kad, vadovaujantis oficialiąja NATO vadovybės pozicija, organizacija sukurta kaip priemonė užtikrinti Vakarų Europos kolektyvinį saugumą nuo TSRS grėsmės.

  "Ir šiuo metu Aljanso generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas teigia, kad NATO yra beveik vienintelė jėga, galinti apginti laisvę", — sakė Gruško.

  Pasak Gruško, NATO nesutarimai dabar yra gilesni nei anksčiau, tačiau Šiaurės Atlanto aljansas stengiasi susivienyti prieš tariamą "Rusijos grėsmę".

  Gruško teigimu, nesutarimai Aljanse vis gilėja: ne visos JAV iniciatyvos sulaukė vieningos NATO sąjungininkų paramos.  Rusijos Federacijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas priminė 2003 metų Irako kampaniją, kuri sukėlė rimtų nesutarimų tarp pirmaujančių bloko šalių.

  Maskva ne kartą pareiškė, kad Rusija neketina pulti nė vienos iš Aljanso šalių. Kartu buvo pabrėžta, kad NATO naudoja pareiškimus apie tariamai augančią "Rusijos grėsmę", kad kuo daugiau karinės technikos ir kontingento dislokuotų prie Rusijos sienų.

  Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu pažymėjo, kad pastaraisiais metais Aljanso aktyvumas prie Rusijos sienų padidėjo septynis kartus.

  NATO: plėtros istorija
  © Sputnik /
  NATO: plėtros istorija

   

   

   

  Dar šia tema

  Rusijos URM sureagavo į NATO generalinio sekretoriaus žodžius apie Staliną
  Kurstytojai iš Lietuvos: URM vadovas prašo NATO sustiprinti buvimą Juodojoje jūroje
  NATO ir Trampas — arba jūs darote, kaip aš sakau, arba...
  Ekspertas: Lietuva ir Lenkija nori sukurti bendrą oro gynybos sistemą už NATO pinigus
  Tegai:
  išlaidos gynybai, Europa, JAV

  Svarbiausios temos