15:03 2020 Rugpjūčio 07
Tiesioginis eteris
 • USD1.1843
 • RUB86.9321
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  67

  Baltarusija sieks draugiškų ir pragmatiškų santykių su kaimynine šalimi, kas bebūtų jos prezidentas, sako politikos ekspertas Arsenijus Sivickis

  VILNIUS, balandžio 18 — Sputnik. Iki prezidento rinkimų Lietuvoje liko mažiau nei mėnuo. Devyni kandidatai varžysis dėl pagrindinio valstybės posto.

  Lietuvos ir Bltarusijos pasienis, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Василий Семашко

  Pagrindiniai pretendentai yra buvęs SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda, Seimo narė ir buvusi finansų ministrė Ingrida Šimonytė ir premjeras Saulius Skvernelis.

  Politikos ekspertas Arsenijus Sivickis Sputnik Baltarusija teigė, kad Minskas stengsis kurti draugiškus ir pragmatiškus santykius su Lietuva, nepaisant to, kas laimės prezidento rinkimus, tačiau skirtingos pozicijos Baltarusijos atominės elektrinės atžvilgiu sukels tam tikrų sunkumų.

  "Kita vertus, patys rinkimai yra galimybė Lietuvai vėliau pakeisti santykius. Akivaizdu, kad matomas Lietuvos noras pragmatizuoti santykius. <...>

  Į naujų santykių plėtrą orientuojasi socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis, filosofas Arvydas Juozaitis, Gitanas Nausėda, Seimo narys Mindaugas Puidokas, premjeras Saulius Skvernelis ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos vadovas Valdemaras Tomaševskis. Visi jie, vienaip ar kitaip, nurodo poreikį peržiūrėti santykius su Baltarusija", — sakė jis.

  Sivickis taip pat įvardijo tuos politikus, kurie priešingai, skeptiškai vertina Minską — tai Ingrida Šimonytė, europarlamentaras Valentinas Mazuronis ir Seimo narys Naglis Puteikis. Pasak jo, Baltarusijos ir Lietuvos santykiams daugeliu aspektų įtakos turės tai, kaip Baltarusija vystys santykius su Europos struktūromis.

  "Vėlesnis santykių su Lietuva vystymasis priklausys nuo dialogo su Briuseliu intensyvinimo", — teigė ekspertas.

  Sivickis priminė, kad pirmaujančias pozicijas reitinguose užima Nausėda ir Šimonytė, ir išsakė savo įžvalgas, kas galėtų laimėti Lietuvos prezidento rinkimus.

  "Žinoma, idealiai Baltarusijai tinka toks kandidatas, kuriam neturi įtakos šie tradiciniai ideologiniai stereotipai. <...> Man atrodo, kad ekonomistas Gitanas Nausėda yra gana geras kandidatas. Jis kaip tik pasisako už santykių su Baltarusija pragmatizavimą", — pažymėjo jis.

  Lietuvos ir Baltarusijos santykius labai aptemdo Astravo AE klausimas.

  Astravo AE statoma šalia Astravo miesto, Gardino srityje, apie 50 kilometrų nuo Vilniaus, o tai lemia Lietuvos nepasitenkinimą. Lietuvos valdžia laiko AE atsiradimą šalia valstybės sienų "grėsme nacionaliniam saugumui" ir visais būdais stengiasi išvengti energijos eksporto iš "nesaugios" elektrinės į Lietuvą.

  Nuo pat statybos pradžios Lietuva priešinosi projektui ir primygtinai ragino kitas Europos šalis boikotuoti jį. Visų pirma Vilnius paskelbė Astravo AE grėsme šalies nacionaliniam saugumui, taip pat priėmė iniciatyvą, draudžiančią eksportuoti elektros energiją iš valstybių, kuriose veikia "nesaugios" AE.

  Savo ruožtu Minskas pabrėžia, kad Baltarusijos AE atitiks tarptautinius saugos reikalavimus, o visas Vilniaus pretenzijas laiko politizuotomis.

  Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimai – 2019
  © Sputnik /
  Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimai – 2019

  Dar šia tema

  Ekspertė: Lietuva nori "sušvelninti kampus" situacijoje su Astravo AE
  Tegai:
  Baltarusija, Lietuva

  Svarbiausios temos