00:08 2019 Gegužės 25
Tiesioginis eteris
 • USD1.1187
 • RUB72.1352
  Kersti Kaljulaid ir Vladimiro Putino susitikimas, archyvinė nuotrauka

  Kandidatai į Lietuvos prezidentus įvertino Kaljulaid vizitą pas Putiną

  © Sputnik / Алексей Дружинин
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Lietuvos prezidento rinkimai 2019 (219)
  144 0 0

  Daug kalbų sukėlęs Estijos prezidentės vizitas į Maskvą tapo svarbiu Lietuvos kandidatų į prezidentus debatų klausimu

  VILNIUS, balandžio 19 — Sputnik. Ketvirtadienį kandidatai į prezidentus aptarė Estijos prezidentės vizitą į Rusiją. Debatus transliavo LRT.

  Kersti Kaljulaid susitiko su Vladimiru Putinu, nuotrauka iš įvykio vietos
  © Sputnik / Алексей Дружинин

  Diskusijos metu kandidatų buvo klausiama, kaip jie vertina Estijos siūlymą atnaujinti glaudesnį ES ir Rusijos bendradarbiavimą. Atsakydamas į šį klausimą Naglis Puteikis sakė galvojantis, kad Rusijos užsienio politika visada buvo tokia pati, nepriklausomai nuo prezidento.

  Sauliaus Skvernelio nuomone, Rusija stengiasi skleisti paniką ir destabilizuoti padėtį Lietuvoje ir kitose valstybėse.

  "Veiksmai nukreipti paprastai — kad net pasikeitus režimui, būtų suformuota nuomonė priešiška į Lietuvą", — Kremliaus vadovų elgesį apibūdino kandidatas. Pasak jo, kol nėra signalo apie "besikeičiančią Kremliaus režimo politiką", atnaujinti santykių nėra pagrindo.

  Gitanas Nausėda pareiškė, kad reikia neapgaudinėti savęs — Rusijoje vykstančiais įvykiais siekiama patenkinti "Sovietų Sąjungos nostalgiją". Todėl, pasak kandidato, naivu tikėtis, kad Rusija netikėtai pasikeis. Estijos vadovės vizitą į Maskvą jis vertina normaliai, bet abejoja, ar jis bus rezultatyvus ir ar nebus panaudotas Baltijos šalių vienybei skaldyti.

  Mazuronis pareiškė, jog dabartinė Rusijos valdžia "kelia grėsmę Lietuvai" įvairiose srityse. Jo nuomone, reikia nepasiduoti "gundymams" ir "skaldymui" kritikuoti Estijos prezidentės susitikimo su Putino nereikėtų, nes tai tik skaldytų sąjungininkus.

  Pasak Šimonytės, bendradarbiauti su Rusija vis dar nėra priežasčių, nes šios valstybės elgesys ir politika nesikeičia.

  "Režimo pagrindinis interesas paprastas — išlaikyti Baltijos valstybes savo įtakos zonoje", — sakė kandidatė.

  Valdemaras Tomaševskis sakė, kad Rusija, kaip ir kiekviena valstybė, stengiasi "stiprinti savo valstybės pamatus". Jis pasveikino Estijos prezidentės vizitą į Maskvą, esą ji rūpinasi savo šalies interesais. Prieš Rusiją, anot Tomaševskio, nereikia naudoti "karinės retorikos".

  Vytenis Povilas Andriukaitis pasveikino Estijos prezidentės žingsnį, kuris esą atitinka ES politiką, jai pritaria ir Estijos visuomenė. Kandidatas išreiškė gailestį, kad į Maskvą nevyksta premjeras Skvernelis. Andriukaitis siūlė nemenkinti savo šalies, nes Lietuva yra galingiausio karinio ir ekonominių blokų narė, tačiau gyvena nuolatinėje baimėje.

  Ketvirtadienį Estijos prezidentė apsilankė Maskvoje oficialaus vizito metu, dalyvavo atnaujintos šalies ambasados atidaryme ir derybose su Putinu.

  Paskutinį kartą Estijos lyderis apsilankė Rusijoje prieš aštuonerius metus. 2011 metais tuometinis prezidentas Tomas Hendrikas Ilvesas dalyvavo Šv. Jano bažnyčios pašventinimo Sankt Peterburge ceremonijoje. Tarp dviejų kaimyninių šalių lyderių nebuvo tiesioginių derybų nuo 2008 metų, kai Ilvesas susitiko su tuometiniu Rusijos prezidentu Dmitrijumi Medvedevu.

  Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimai – 2019
  © Sputnik /
  Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimai – 2019
  Temos:
  Lietuvos prezidento rinkimai 2019 (219)

  Dar šia tema

  Skvernelis kaip prezidentas "karo atveju" nedelsiant skelbtų karo padėtį
  Estijos prezidentė vyksta į Rusiją. Ar pajudės Lietuvos ledai?
  Tegai:
  kandidatai į prezidentus, Vladimiras Putinas, Estija

  Svarbiausios temos